Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir | yehhu.NET

Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir, Zona, virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dünyasındaki adı ‘’herpes zoster’’ dir. Çoğumuzun ‘’gece yanığı’’olarak bildiği zonaya neden olan aslında suçiçeği virüsünün ta kendisidir.

 

Bir çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinen suçiçeği geçtikten sonra vücudumuzdan tamamen atılamaz. Bazı sinir uçlarına konumlanarak uykuya yatarlar. Onları uyandıracak çalar saat vücut bağışıklık sisteminin ve direncinin düşmesidir.

Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir
Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir görsel

Uyanan virüs sinir uçlarında iltihaba neden olur. Özü itibariyle Zona Hastalığı, bir sinir ucu iltihabıdır.

 

Zona virüsünü uyandıran vücut direncinin düşmesinin başlıca nedenleri şunlardır:

-Enfeksiyonlar

-Beslenme bozuklukları

-Zayıflamak

-Depresyon

-Yetersiz uyku

-Bazı ilaçlar

-AIDS ve kanserler

 

Zona her yaş grubunda rastlanabilen bir hastalıktır. Hastalığın ilerleyişi gençlerde daha hızlı görülmektedir. 50’li yaşlardan sonrası bu seyir daha yavaş ilerler. Zona hastalığının en belirgin işareti ağrı ile birlikte oluşan deri döküntüleridir. Bedenin bacak, kol, yüz ve gövdesinde görülebildiği gibi, en sık rastlanan bölge göğüs ve sırt çevresidir.

 

Zaman zaman ağrının döküntülerden daha önce görüldüğü durumlar da olabilir. Ağrı ortaya çıktığı bölgede basınç, yanma, sivri bir nesnenin batma hissi ya da uyuşma gibi belirtilerle varlığını gösterir. Deride su kabarcıkları ile birlikte kızarıklıklar ortaya çıkar. Kaşıntıyı da beraberinde getirir.

 

Zonanın bulaşıcı olup olmadığı konusunda halk arasında bir kafa karışıklığı vardır. Zona bulaşıcıdır. Ancak temas ettiği kişiye zona olarak değil, suçiçeği olarak virüs bulaştırır. Zona hastasıyla temasta bulunduğu düşünülen kişi eğer daha önceden suçiçeği ve zona geçirmişse vücut buna dirençlidir. Zona hastalığına yakalanan kişilerin tedavisi kaçınılmazdır. İhmal edilmesi durumunda özellikle gözde görme kaybına varan kalıcı hasarlara yol açabilir. Çok nadiren de olsa akciğer ve beyinde de rahatsızlıklara sebep olabilir.

 

Günümüzde bu hastalıkla mücadelede kullanılacak çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Tedavi için bir hekim tarafından seçilmiş ilaçlar, ağrıların azalmasına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Hastalığın en önemli nedeni vücut direncinin düşmesi olduğundan, dinlenme tedavi sürecinin en önemli unsurudur.

 

Döküntü bölgesine yapılan düzenli pansumanlar iyileşme zamanını kısaltır ve hastayı oldukça rahatlatır. Hastalığın kökeninde yatan depresyon ve benzeri etkenler ise, bu yönde bir tedavinin de uygulanmasında son derece yarar vardır.

 


Bir önceki yazımız olan Rahim Kanseri Nedir başlıklı makalemizde Rahim Kanseri ve Rahim Kanseri Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM