Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefilin Faydaları Nelerdir, Yemeklere tat katmak için kullanılan zencefil, başta Asya ve Hint mutfağı olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kullanılmaktadır. Mutfağın yanı sıra özellikle Çin’de alternatif tıpta çokça kullanılan bir bitkidir. Zencefilin faydaları saymakla bitirilemeyecek kadar çoktur. Ancak özellikle mide rahatsızlıkları için çok yararlı bir bitkidir. Sindirim sorunlarına ve mide ağrılarına iyi gelmektedir. Hazımsızlık sorunu ile karşı karşıya olan kişilerin tercih edebileceği bitkilerin başında zencefil bulunur. Alternatif tıpta ishal ve kalp rahatsızlıklarında ilaca alternatif olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan kozmetik ürünlerinden parfüm, sabun ve cilt bakım kremlerinin içeriğinde zencefil (Zingiberofficinale) bitkisi bulunmaktadır.

Şimdi gelin birlikte zencefilin faydalarını ayrıntılı bir şekilde ele alalım.

Zencefilin Faydaları Nelerdir
Zencefilin Faydaları Görsel

ZENCEFİLİN SAĞLIMIZA FAYDALARI

 • Hamilelik yaşayan kadınların en büyük sorunlarından biri olan sabah bulantıları için kullanılabilecek en iyi bitki zencefildir. Az miktarda kullanılacak zencefil mide bulantılarını ve ağrıları keser. İlaçlardan daha etkili olduğundan sıkça bahsedilmektedir. Tablet veya kapsül olarak üretimi olan zencefilleri kullanmak için doktorunuza başvurmanızda fayda var. Doğal olarak tüketilen zencefil kapsüllere nazaran daha az etkilidir.
 • Bünyesinde barındırdığı gingerol sayesinde iltihap önleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca diz ve eklem ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Yaşlılıkta sıkça görülen eklem ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Dünyanın önde gelen doktorlarının katıldığı “Frontiers in CancerPreventionResearch” (2003) konferansında yapılan açıklamalara göre zencefil tüketimi kolon kanserine neden olan hücre bozulmalarını engellemektedir. Kanser oluşumuna neden olan hücre gelişimini baskılıyor.
 • Kış aylarında maruz kaldığımız gripten kurtulmak için, vücut sıcaklığını doğal yollarla artıran zencefil sayesinde, vücuttaki zararlı toksiklerden kurtulabiliriz. Ayrıca düzenli olarak zencefil çayı tüketerek bağışıklık sitemimizi güçlendirebiliriz.
 • Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan diyabet hastalığına en etkili çözümlerden bir tanesi zencefil tüketimidir. Dünya genelinde pek çok üniversite de yapılan araştırma neticesinde zencefilin şeker hastalığını önlediği kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda günde 3 gram zencefil tüketen kişilerin kan şekerlerinde meydana gelen düzensizlikler ortadan kalkmıştır.
 • Tıpta “dismenore” olarak adlandırılan adet sancılarını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Adetten üç gün önce zencefil kullanmaya başlayan kadınların adet ağrılarında %83 varan azalmalar tespit edilmiştir.
 • Krom, magnezyum ve çinko mineralleri açısından zengin bir bitki olan zencefil tüketimi kan dolaşımını artırarak vücuda zindelik kazandırır.
 • Vücudun bel çevresinde meydana gelen yağlanmanın azalmasında zencefil etkilidir.
 • Ağız sağlığının en önemli bileşenlerinden biri olan tükürük salgısını artırarak ağız sağlığına yardımcı olur.
 • İçerisinde ihtiva ettiği bileşenler sayesinde vücuda enerji verir. Spor öncesinde kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Sıcak suya atılmış yarım çay kaşığı zencefil içerseniz inatçı öksürüklerle baş edebilirsiniz.

ZENCEFİLİN YAN ETKİSİ VAR MI? 

Zencefilin bitki olarak tüketilmesinde herhangi bir yan etkiyle karşılaşılmamıştır. Herhangi bir sorunla karşılaşan kişilerin doktoruna başvurması gerekmektedir.

 


Bir önceki yazımız olan Koşmak En ideal Zayıflama Yöntemi başlıklı makalemizde koşmak, zayıflamak ve zayıflamak için hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ? • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16