Yüksek Tansiyonla Yaşamak | yehhu.NET

Yüksek Tansiyonla Yaşamak

Yüksek Tansiyonla Yaşamak

Contents

Yüksek Tansiyonla Yaşamak

Yüksek Tansiyonla Yaşamak, Yüksek tansiyon şikayeti ile doktora başvuran kimselerde ilk olarak doktor, hastadaki yüksek tansiyon belirtilerini tedavi etmeye çalışır. Hastanın yapması gereken şey ise kesinlikle sigarayı bırakmaktır. Çünkü sigara  kan damarlarını gün geçtikçe daraltır ve tıkanmasına neden olur. Ve kandaki oksijen miktarını da azaltır.

Yüksek tansiyonla (hiper tansiyon) savaşırken beslenme düzeni oldukça önemli rol oynar. Batı ülkelerinde yaşayan yüksek tansiyonlular oran olarak üçüncü dünya ülkelerine göre daha yüksektir. Buradan anlaşılan beslenmenin yoksul ülkelerde daha sade daha az işlenmiş yiyeceklere dayanmasından dolaylı olduğudur.

Yüksek Tansiyonla Yaşamak
Yüksek Tansiyonla Yaşamak görsel

Doğal yiyeceklerle yapılan sağlıklı bir beslenme düzeni yüksek tansiyonla mücadele konusunda çok faydalıdır. Bitkilerle ve hemeopati yolu ile tedavi kan damarlarını gevşetmede etkili rol oynayabilir. Tuz üretiklere karşıt bir etki yaparak böbreklerden su çıkışını kısıtladığından, yemeklerde tuzu azaltmak yüksek tansiyon tedavisinde genelde olumlu sonuç verir. Vücudumuzun doğal işleyişini etkileyen herhangi bir nesne, örneğin çay ve kahve gibi uyarıcılar tansiyonu yükseltebilir.

İnsanın günlük kavgalarını bir kenara bırakıp kendi iç dünyasına dönebilmesi, bu yolla da bir rahatlama-ferahlık sağlayabilmesi , yoga veya benzer yollarla kendini ruh gerginliğinden alıkoyması yüksek tansiyon tedavisinde yardımcı olabilecek etkenlerdendir.

Yüksek Tansiyon Kimlerde Görülür?

Atardamarların içinde bulunan kan basıncı insanın yaşına göre değişiklik gösterir. Genel anlamda insan ne kadar genç ise tansiyonu yaşına bağlı olarak düşük, ne kadar yaşlı ise de aynı şekilde yaşına bağlı olarak tansiyonu yüksek olur. Genç bir kişide yüksek tansiyon sayılabilecek bir basınç , yaşlı bir kişide normal sayılabilir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalığı genellikle 40 – 60 yaş arasında, şişmanlamaya başlamış olan ve çok sigara içen kimselerde ortaya çıkar. Ancak aynı zamanda, gençliğinde herhangi bir sebeple örneğin çok kızdığında ya da çok celallendiğinde tansiyonu yükselen kimselerde de, ileri yaşlarda sürekli yüksek tansiyon görülebilir.

Hem annesi, hem de babası yüksek tansiyonlu kimselerin, ilerde yüksek tansiyonlu olma olasılığı %50 dir. Anne veya babadan yalnız birinde yüksek tansiyon varsa bu olasılık oranı %30 lara düşer.

 

 


Bir önceki yazımız olan Alzheimer Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde Alzheimer ve Alzheimer Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM