Yeni Doğum Yapmış Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni Doğum Yapmış Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni Doğum Yapmış Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni doğum yapmış annenin dikkat etmesi gerekenler listesini okuduktan sonra çok daha rahat bir doğum sonrası süreci geçirebilirsiniz.

Kundaklama:

Yeni doğmuş bebeklerin hatalı kundaklama sonucunda kalça çıkığına yol açması nedeniyle doktorlar, kundaklamanın sakıncalı olduğunu her fırsatta dile getiriyorlar. Günümüzde hatalı kundaklama sonucu kalça çıkığı hastalığı  çok sık görülmektedir. Ayrıca kundaklama gevşek yapıldığı zamanlarda da kundak açılarak bebeklerde boğulma riski yaratabilir.

Emzirme: 

Annelerin doğumdan hemen sonra yapmaları gereken öncelikle  bebeklerini emzirmeye başlamalarıdır. Yeni doğmuş bebeğin annesini emmesi ilk zamanlarda düzensiz olur nedenle bebek her istediğinde emzirilmelidir.2-3 gün sonra süt tam anlamıyla gelmeye başlar. Anne her iki göğsü de eşit olarak emzirmelidir. Meme ucu yaralanmaları sıklıkla görülür, buda annenin acı çekmesine neden olur ve sütün de azalmasına sebebiyet verir yüzden anneler meme bakımına özen göstermelidir.

Yeni doğmuş bebekler 2-3 saatte bir emzirilmelidirler. Bu da günde sekiz öğün anlamına gelir ve bunun altına inilmemelidir. Bazen anne yorgun, uykusuz ve stresli olabilir o yüzden sütü kesilebilir. Bu durumlarda su, bitki çayı, boza, komposto ve düzenli protein ağırlıklı beslenmek annenin sütünü artırır. Bebeğinizin beslenme sorunu ve aç kalmasını  istemiyorsanız rahat, stressiz ve dinlenmiş olmanız gerekir.

Gaz Sancıları:

Hemen hemen her yeni doğan bebekte bu sorun vardır yüzden telaşlanmamak gerekir. Emziren anne kendi beslenmesine çok dikkat etmelidir. Çay, kahve, sigara, lahana, turunçgiller, brokoli, bezelye, baharatlı yemekler ve kuru bakliyat gibi gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Anneler bebeklerini dik pozisyonda emzirmelidir ve az ya da çok emzirmekten kaçınmalıdır. Bebekler ilk 15 gün bağırsak hareketleri başlamadığı için gazını kolay çıkarır. Fakat bağırsak hareketleri başladıktan sonra yuttuğu havaları tam atamadıkları için gazlarını kolay çıkaramazlar yüzden burnunun açık olmasına dikkat etmeli ve emzirirken hava yutmamalarına özen gösterilmelidir.

Unutulmaması gereken bir nokta vardır da her sancının gaz sancısı olmadığıdır. Bebeklerin 5’te 1’i kolik sorunu yaşar.  Tıp’ta buna infantil kolik denir. Yeni doğmuş bebeklerde gaz sancısının belirtileri ise; aşırı derecede ağlamak, karında şişme, gerinme, kusma, kabızlık veya sıklıkla kaka yapma, bağırsak seslerinin duyulması ve ayaklarını karına doğru çekmektir. Bu durumlarda bebekler zor sakinleştirilir.2-3 saat sonunda kendiliğinden ve yorulduğundan sakinleşir. Âmâ bebeğinizin rahatlatılması çok önemlidir o yüzden kendi halinde ağlamaya bırakılmamalıdır. Genellikle 4.ayın sonunda gaz yakınmaları ortadan kalkar.

Bebek Alt Temizliği:

Bebeğinizin uzun süreli bezli kalması sonucunda hava almayan alt bölgeleri pişik olma riski taşımaktadır yüzden bebeğiniz huzursuz olur. Eğer bebeğinizin sağlıklı gelişmesini ve pişik olmasını engellemek istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basittir. Öncelikle bebeğinizin altını sıklıkla değiştirmeniz gerekmektedir. Altını bağlarken deri kıvrım yerlerinin nemli veya ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Çok sıkı bezlememelisiniz. Bezini her değiştirdiğinizde muhakkak ıslak mendille silmelisiniz ve pişik olmasın diye koruyucu pişik kremi sürmelisiniz. Ve en önemlisi altını açtığınızda uzun süre havalandırmalısınız.

Göbek Bağı Bakımı:

Göbek bağı, yeni doğmuş bebeklerde en fazla  enfeksiyon kapma riski olan yerdir yüzden her gün göbek bağı bakımı yapılmalıdır. Tercihen de her alt değişiminde yapılabilir. Göbek bağı banyo sonrasında temiz bir bez yardımıyla hızla kurulanmalıdır. Bezlerken göbek bağı dışarıda kalacak şekilde katlanarak yapılması daha uygun olacaktır. Göbek bağı zamanı geldiğinde kendi kendine düşecektir. Düştükten sonra az da olsa kanama olacaktır, baktınız çok fazla kanama oluyor o zaman hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Göbek çevresinde kızarıklık, şişlik ve göbek bağından sarı yeşil akıntı ve pis koku gelmesi halinde de hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

Bebek Banyosu:

Bebekler anne karnında geçirdikleri 9 ay boyunca içinde yaşadıkları amniyon sıvısı onların alışık oldukları bir ortamdır, o yüzden suyu severler. Anne babanın, bebeklerinin ilk banyosunu yaptırmaları, bebekleriyle beraber yaşadıkları ilk heyecanlarıdır ve bebek bakımı konusunda ki ilk deneyimleridir. Uzmanlara göre bebeklerin gün aşırı banyo yapmasına gerek yoktur. Bezlerken ve doyurduktan sonra ağzını ve burnunu silmek yeterlidir. Ancak bunu sabunsuz ve yumuşak bir bez yardımıyla yapmanız gerekmektedir. Banyo, günün istenilen her saatinde yapılabilir. Bebek cildi oldukça hassastır, alerji ve tahriş olmaması adına, bebekler için özel üretilmiş olan PH derecesi uygun ve göz yakmayan şampuanlar kullanılmalıdır.

Banyo sırasında odanın uygun sıcaklıkta olmasına çok dikkat etmelisiniz. İdeal oda sıcaklığı 22-23 derecedir. Suyun sıcaklığı 36.5-37 derece olmalı ya da bileğinizin içi veya dirseğinizin ucu ile su sıcaklığının uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer göbek bağı düşmemiş ise onunda ıslanıp ıslanmadığını kontrol etmelisiniz. Bebeğinizi açken veya uykusuz iken banyo yaptırmamalısınız. Banyo yaptırmaya başlamadan önce malzemelerinizin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz için saç kurutma makinesi kesinlikle kullanmamalısınız.

Yeni Doğum Yapmış Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler
Yeni Doğum Yapmış Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

 Bebek Cilt Bakımı:

Yeni doğmuş bebeklerin ciltleri çok hassas, az yağlı ve incedir, o yüzden çok çabuk tahriş olabilir. Bebeğinizin bıyıklı ve sakallı kişiler tarafından öpülmesine kesinlikle izin vermemelisiniz, cildinde tahrişe neden olabilir ve bu da cildinin direncinin düşmesine sebebiyet vererek enfeksiyon kapmasına yol açacaktır. Tahriş ve alerji tetikleyici temizlik ürünlerinden kaçınmalısınız. Bebeğinizin çamaşırlarını bol su ile durulamalı ve kesinlikle ütülemelisiniz.

Bebek cilt bakımında pudra kesinlikle kullanmamalısınız. Bebeğinizin cildi kuru ve tahriş olmadığı sürece losyon kullanmamanızda fayda olacaktır. Bakım kremlerini ise dozunda kullanmalısınız, alkol ve paraben içermemesine dikkat etmelisiniz. Cilt problemlerinin başında atopik egzama yaygın görülmektedir. Bebeğinizin cildi çok hassas olduğundan, evcil hayvanlardan, bitki polenlerinden ve sigara dumanından kesinlikle uzak tutmalısınız.

Bebek cildinde, cildi güneşe karşı koruyan melanin doğal koruyucu yapılar oluşmamıştır. O yüzden 1 yaşın altındaki bebekler güneş ışığına maruz kalmamalıdırlar. Bebeklerin vücudundaki tahrişler genelde terden kaynaklanmaktadır. Boyun, ense, koltuk altı ve kasıklar sürekli temizlenmelidirler. Eğer bebeğinizin cildinde döküntü ve egzama varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Tırnak Bakımı:

Hemen hemen bütün bebekler doğduklarında tırnakları uzun olurlar yüzden anne ve babalar bebeklerinin yüzlerini çizmelerinden endişe duyarlar. Sizde bilirsiniz ki tırnaklar kir ve bakteri barındıran yerlerdir. Yeni doğmuş bebeklerin tırnakları yumuşak olması nedeniyle kesilmemesi düşünülür, fakat hareketlerini kontrol edemeyen bebeklerin tırnak bakımı ilk zamanlarda kendi güvenliği için gereklidir. Ellerini sallarken yüzünü çizebilir o nedenle kendi kendine zarar vermemesi için önleminizi almalısınız. Torba şeklinde eldiven giydirmelisiniz.

Bebeğinizin tırnaklarını keserken en önemli şey parmaklarının güzel tutulmasıdır. Tırnakları daha kolay kesebilmeniz için muhakkak bir kişiye daha ihtiyacınız olacaktır. Bir kişi bebeği tutup diğeri tırnaklarını kesecektir. Tırnak kesimi için en ideal zaman banyo sonrasıdır, çünkü tırnaklar su ile temastan sonra gayet yumuşak bir hâl alırlar. Bebeğinizin ayak tırnaklarını düz kesmenizde fayda vardır, çünkü yuvarlak keserseniz tırnak batmasına neden olabilir.

 


Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Faydaları | Emzirmenin Yararları başlıklı makalemizde Anne için emzirmenin faydaları, Anne sütü ve Anne Sütünün Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16