Yeni Doğan Bebeklerde En Çok Yaşanan Sorunlar | yehhu.NET

Yeni Doğan Bebeklerde En Çok Yaşanan Sorunlar

Yeni Doğan Bebeklerde En Çok Yaşanan Sorunlar

Yeni Doğan Bebeklerde En Çok Yaşanan Sorunlar, Uzun zamandır heyecanla beklediğiniz bebeğiniz Dünyaya geldi ve artık eve gitmeye hazırsınız. Hamilelik sürecinde belki de birçok bilgilendirici kaynaklara başvurdunuz. Ama yine de tedirgin olabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerde yaşanan bazı sorunlar sizi daha çok kaygılandırabilir. Bunların bazıları tehlikesizdir ve kendiliğinden geçer. Ancak bazıları hastalık habercisi olabilir.

Yeni Doğan Bebeklerde En Çok Yaşanan Sorunlar

Yeni doğan bebekler doğumdan sonraki ilk dört haftalık bebeklerdir. Bu süreç yeni doğan bebek için dünyayı ilk deneyimlediği ve alışmaya çalıştığı süreçtir. Bebek ölümlerinin büyük kısmı bu dönemde yaşanır. Bu nedenle olabilecek sorunlarla ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir.

Kilo kaybı

Yeni doğan bebeklerde ilk 10 günde kilo kaybı görülebilir. Bebekler şiş ve ödemli olarak doğarlar. Dışkılama ve idrar ile fazla sıvı atılır. Böylece ödem çözülür. Bebeğinizdeki kilo kaybından telaşlanarak hemen mamaya başlamayın. Doktorunuza danışın.

Nefes zorluğu

Doğumda bebeğin yutağında balgam birikmiş olabileceği için nefes almakta zorluk çekebilir. Doğumdan sonra hemşire ya da ebe bu balgamı çıkararak bebeğin rahat nefes almasını sağlayacaktır.

Sarılık

Sağlıklı bebeklerin yarısı, hasta ve erken doğan bebeklerin %90’ına yakını 3. Günden sonra sararmaya başlar. Sarılık bebeklerin göz aklarında ve ciltlerindeki sararmadır. 3 günden fazla sararan bebeklerin mutlaka doktora götürülmesi gerekir. Sarılık anormal derecede olduğunda beyin hasarına yol açabilir.

Yeni Doğan Bebekler
Yeni Doğan Bebekler

Uyku

Yeni doğan bebeklerin 18-20 saat uyuması normal kabul edilir. Ona yeni dünyaya alışması için zaman tanıyın. Uykusunu rahat alabilmesi için altını temizleyin ve tok olduğundan emin olun. Aynı saatlerde yatırmak önemlidir. 1 yaşından önce yastık ya da yorgan kullanmayın ve sırtüstü ya da yan yatırın.

Dışkı ve idrar yapmaması

Yeni doğan bebeklerin ilk 48 saatte dışkı yapmaması ve ilk 24 saatte idrar yapmaması ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ameliyat gerektirecek bağırsak problemlerinde ilk 48 saatte kaka yapılamayabilir.

Beyin hasarları

Bebeğin başını geriye doğru atarak yay şeklinde gergin olması menenjit, zor doğum nedeniyle oksijensiz kalma ve beyin iltihabı gibi beyin hasarlarını akla getirmelidir. Mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Kusma

Bebekler emzirmeden sonra gaz çıkarırken hazmedemedikleri sütü çıkarabilirler. Bu kusma olarak düşünülmemelidir. Ancak beslenmeden bağımsız olarak sarı ve yeşil renkte zorlanarak kusmalar doğuştan gelen mide ve bağırsak hastalıklarına işaret ediyor olabilir.

Vajinal akıntı

Kız bebeklerde anneden geçen hormonların etkisine bağlı olarak kanama şeklinde ya da beyaz az miktarda akıntı geçicidir. Tedavi gerektirmez.


Bir önceki yazımız olan Doğum Lekelerini Yok Eden Maske Tarifi başlıklı makalemizde Doğum Lekelerini Yok Eden Maske Tarifi, Hamilelik lekeleri ve Milia hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM