Yeni Doğan Bebek Sağlığı

Yeni Doğan Bebek Sağlığı

Contents

Yeni Doğan Bebek Sağlığı

Yeni doğan bebek sağlığı için günlük bakımlarını yaparken en önemli yapmanı gereken şey bebeğinizin temizliğidir. Günlük olarak bebeğinizin temizliğine dikkat etmelisiniz. Günlük temizliğinin yanı sıra yeni doğan bebekler için dikkat etmeniz gereken birtakım önerilerimiz olacaktır.

Yeni Doğan Bebeğin İlk Günleri

Normal zamanında ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bebeklerinizin ısı farkından çabuk etkilenirler. Erken dünyaya gelmiş bebeklerse bu ısı değişiminden daha fazla etkilenmeleri mümkündür. Ortam sıcaklığının stabil 22 derece civarında olması ve havadar temiz bir ortam olması bebeğiniz için daha iyi bir yaşam alanı oluşturmuş olacaksınız. Erken dünyaya gelmiş bebekleriniz bu ısı derecesinden daha fazla etkilendikleri için 22 -25 derece aralığında ısıya sahip bir ortam olması daha iyi olacaktır. Yeni doğan bebek sağlığı için pencere ve kapı arasındaki hava akımına çok dikkat edilmeli. Bebek sağlığı için hava akımı gibi, fazla ısı yayan soba veya merkezi sistem gibi ortamlarda bebeğinizi çok yakın tutmalısınız. Aynı zamanda bebeğinizin kıyafetlerini giydirirken dikkatle giydirmelisiniz. Bebeğinizi kalın ve kat kat giydirmek yerine ince bir triko ve üzerine yelek giydirmeniz bebeğiniz için ortam sıcaklığına daha uyum sağladığını göreceksiniz.

Yeni Doğan Bebek Sağlığı
Yeni Doğan Bebek Sağlığı

Yeni Doğan Banyosu

Bebeğinizi bebek küveti içerisine çok sıcak veya çok soğuk olmayan su içersine oturur vaziyette sizde bir elinizle destek olacak şekilde tutun. Yeni doğan bebekler için su sıcaklığı da fazlasıyla önemlidir. Bebek küveti içersine koyacağınız su muhakkak ılık olmalıdır. Sıcak suyla bebeğinizi yakmamaya dikkat etmelisiniz. Ve küvet içerisinin kaygan olabileceği düşünülürse bebeğinizi bir elinizle dikkatle tutmanız gerekecektir. Yeni doğan banyosu yaptırılırken banyo süresini uzatmamakta fayda var. Banyo suyu çabuk soğuduğu için bebeğinizin üşümesine neden olabilirisiniz. Bebeğinizin genel bir banyosunu yaptırdıktan sonra yüzünü, kulaklarını ve gözlerini kaynatılmış ve ılımış suyla temizlemenizi tavsiye ediyorum. Kulak temizleyiciler kullanmamalısınız. Yapmanız gereken nemli bir pamukla birlikte kulak ve burundaki pisliği temizleyebilirsiniz. Kız bebeklerin altını temizlerken önden arkaya doğru temizlemenizi önerir böylelikle bebeğinizin vajinasına mikrop bulaşmasını önlemiş olacaksınız. Yeni doğan bebeklerinizde muhakkak iç çamaşırlarını günlük olarak değiştirin.


Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Faydaları | Emzirmenin Yararları başlıklı makalemizde Anne için emzirmenin faydaları, Anne sütü ve Anne Sütünün Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16