Yeni Babalara Bebek Tüyoları | yehhu.NET

Yeni Babalara Bebek Tüyoları

Yeni Babalara Bebek Tüyoları

Yeni Babalara Bebek Tüyoları, ilk defa mı baba oldunuz, bebeğiniz hakkında ki yapacaklarınız ve yapmacaklarınız hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz ? yazımızın devamında tüm detaylara değindik.

Yeni babalara bebek tüyoları

Tebrikler, “Baba oldunuz…” Çok yakında bebek bezleri içinde kaybolacak, uykusuz gecelerde gözlerinizi birer kürdanla açık tutmaya çalışacaksınız. İşlerin doğru yürümesine yardımcı olmak amacıyla sizin için birkaç tavsiye hazırladık. Gergin bir baba adayı mısınız? Bu oldukça yaygın ve olağan bir durum fakat yine de eğitim, acemi babalar için en iyi tedavi olabilir. Bu kılavuzla birlikle bebeği kucaklamak, bezini değiştirmek, kundaklamak ve göbek bağı kökünün bakımı ve sünnet hakkında pek çok konuda gizemli noktalan aydınlığa kavuşturabilir ve korkularınızdan kurtulabilirsiniz. Bu tüyoları dikkatle okuyun, size yardımcı olacaktır…

BABALIK İÇGÜDÜLERİNİZE GÜVENİN

Yeni doğmuş bir bebeğin bakımı göründüğü kadar zor değildir. Erkekler açısından en büyük problem ve elbette birçok yeni anne için de. anne-babalık yeteneklerine güvenememektir. Bu elinde herhangi bir ipucu olmayan, kahvaltı hazırlarken dahi mutfağı kırıp geçiren stereo tıp babalar için çok kolay değildir. Yeni doğmuş bir bebeğin bakımı erkek ve kadının birlikte pratik yapmasını ve pozitif yaklaşımlarını gerektirir, Başarılı ebeveynliğin yolu hata yapmaktan korkmamaktan geçer. Bütün işi eşinizin omuzlarına bırakmak için dayanılmaz bir istek mı duyuyorsunuz?, bu isteğe karşı koyabilirsiniz. Tüm bu sürecin sonunda siz ve çocuklarınız bu başarının sonucu olarak çok mutlu olacaksınız.

BEBEĞİ KUCAĞA ALMAK. TAŞIMAK VE YATIRMAK

Birçok yeni ebeveyn bebeklerini kazayla düşürmekten veya yanlış taşımaktan korkar. Rahatlayın. Fakat şunu da unutmamalı ki uykusuz anne ve babaların çocuklarını düşürme oranı hiç de azımsanacak seviyede değil. Küçük bebeğinizi kucağınıza alırken ilk dört hafta onun henüz zayıf boyun kaslarını destekleyin. Bebeğinizin başını bowling topu gibi sağa sola düşürmemek için aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz:

Kucağa Alırken: Bebeğinizi tam karşı hizasında durun ve ellerinizi onun kürek kemiklerinin altından nazikçe kaydırın. Avuç içiniz ensesini kavrarken parmaklarınızla başını destekleyin. Diğer elinizi bebeği kalçasının allından kaydırıp sıkıca kavrayın. Anı hareketler onu ürküteceğinden, onu tam göğsünüze doğru yavaşça kaldırın.

Taşırken: Birkaç farklı güvenli taşıma modeli mevcut Bebeği koLunuzun kıvrımında özenli bir şekilde taşıyabilir veya göğsünüzün üzerinde yatırarak taşıyabilirsiniz. İki elinizi birden kullanın ve daima başını ve boynuna destek yapın. Çocuğunuzu taşırken telefona cevap vermekten veya buzdolabını açmaktan kaçının. Başka bir işiniz varken bebeğinizi daima güvenli bir yere yerLeştirin.

Yatırırken: Bebeğinizi göğsünüze doğru tutarken yavaşça yatırın. Bebeğin güvenli bir şekilde sırtını koyana kadar bir eliniz kafasının arkasında, diğer elinizle sırtını veya kalçasını destekleyin.

Not: Bebekler bir beşik, karyola veya çocuk arabasına sırt üstü yatıntmalıdır.Bu şekilde ani bebek ölümü sendromu riskini ciddi anlamda düşürür. Kısa sürelerle yüzüstü yatırabilirsiniz fakat gözünüzü üzerinden aytrmamalısınız.

KUNDAKLAMAK

Birçok ebeveyn rahmin içinde ki sıcak koşulların taklit edilmesiyle mızmız veya sancılı bebeklerin yatıştığını söylemektedir. Yere veya benzer düz. sabit bir yüzeye battaniyeyi serin. En iyisi ince. esnek battaniyeler. Pofuduk minder veya yorgan kullanmayın). Battaniyeyi elmas şeklinde yani köşesi üste gelecek şekilde yerleştirin. Üst köşeyi battaniyenin üçte biri aşağı gelecek şekilde kıvırın. Bebeğinizi kıvrılmış köşenin üzerinde sırtüstü yerleştirin. Battaniyenin sağ köşesini bebeğinizin sol kolunun üzerinden kıvırın. Kotunu göğsünün üzerinden diyagonal şekilde uzatın, battaniyenin sağ köşesini sağ koltuk altının altından güvenli bir şekilde katlayın.
Battaniyenin alt köşesini ayaklarını kapatacak şekilde çekin. Köşeyi bir önceki adımda yaptığınız kıvrımın içine katlayın. Battaniyenin sol tarafını bebeğin sağ kolundan kıvırın. Kotunu bedenine çaprazlama şekilde yerleştirin sıkı kol bebeğinizin göğsünde hemen hemen bir “X” işareti oluşturacak şekilde]. Battaniyenin sol köşesini bebeğinizin arkasından sıkıca katlayın.

BEZİNİ DEĞİŞTİRME

Kumaş mı tek kullanımlık mı? Çengelli iğne mi yoksa cırt cırtlı bant mı? Bez seçimlerinin baş dondurucu dizilişi yanında matematik formülleri bile daha kolay görünebilir gözünüze. Yeni babalar ne şanstı kı, yeni doğmuş bebekler için seçenekler nispeten daha sınırlı. Eğer tek kullanımlık bezlerden arıyorsanız, yeni doğmuş bebekler için olanını arayın ve alkolsüz, parfümsüz bezler ve ıslak mendilleri tercih edin; kokular veya parfümler bebeğinizin cildim tahriş edebilir. Bazı yeni doğmuş bebek bezleri bile göbek bağı için tehlikeli olabilir. Veya bezin üst kısmını söz konusu bölge iyileşene dek o bölgeden uzak tutabilirsiniz.

Seçiminiz ne olursa olsun, bazı ortak güvenlik şartları vardır;
Bezler, ıslak ve kuru mendiller ve parfümsüz bebek ıslak mendilleri, bez çengelli iğneleri (kumaş bez kullanıyorsanız cırt cırtlı bandı yok demektir) ve yedek kıyafet dahil ihtiyacınız olan her şeyi toplayın.
Bebeğinizi asla yüksek bir yerdeyken gözetimsiz bırakmayın (bez değiştirme masasında veya yatakla vs. Bebekler, hatta bazı yeni doğmuş bebekler, kıpırdar ve yuvarlanabilir. Zemin en güvenli yerdir ve ilk birkaç bez değişimi işini kolaylaştırabilir Bir bebeğinizi her zaman bebeğinizin üzerinde tutun. Bebek yerdeyse tüm evcil hayvanları odadan dışarı çıkarın.

Kumaş Bebek Bezleri

Çengelli iğneleri dikkatlice kullanılmış bezden çıkarın. İğneleri bir sabunun üzerine yerleştirin (güvenli bir saklama seçeneği, sabun iğnelerin kumaşa kolayca girmesini sağlar]. Eğer iğneler sizi endişelendiriyorsa, cırt cırtlı bezlerden alabilirsiniz. Kullanılmış bezin ön kanadını bebeğin kalçasının altından kıvırın, temiz tarafı cildine temas edecek şekilde. Bebeğiniz erkekse, penisini karşı bir bez ile kapatın. Bebeğin bacaklarını yavaşça kaldırın çok yukarı değil) ve kullanılmış bezi çıkarın. Bebeğinizin bacaklarını nazikçe açın. jenital bölgeleri ve poposunu temizlemek için parfümsüz mendiller kullanın. Bakterilerin yayılmasını önlemek amacıyla önden arkaya doğru silin. Vajinanın kıvrımlarını veya penisin allını ve leslis torbalarını da silmeyi unutmayın Bebeğinizin sırtını, dizlerinin arkasını ve ayaklarını kontrol edin. diski bulaşmış olabilir.

Bacaklarda ve jenital bölgelerde ki boğumlarda kalmış tüm ıslaklığı temizlemek için kuru mendil kullanın. ıslaklık isiliğe ve tahrişe sebep olabilir. Açtığınız bezi poposunun altına uzunlamasına yerleştirin. Eğer bebeğinizin göbek bağı tamamen iyileşmemişse, bezi arka taraftan daha yukarıya yerleştirin. Bebek erkekse çişin kaçmasına engel olmak amacıyla penisini bezin üst tarafına doğru yerleştirin. Bezin ön tarafını sağ ve sol taraflar pamuklu, orta kısmın üzerine gelecek şekilde kıvırın. Kumaşı toparlayın ve bebeğin bacaklarından geçirin.

Bezin ön tarafını bebeğin göbek deliğinin altından kıvırın. Bu şekilde bezi göbek bağından uzak tutmuş ve ön katmanları üç yerine altı kat yapmış olursunuz. Bezin bu kısmını erkek bebeklerde ön tarafına ve kız bebeklerde popolarının altına yerleştirin. Bezin bozulmaması için tek elinizle tutun. Bezin bir köşesini bebeğin bacaklarının üst kısmının etrafından geçirin. Bebeğinizi incitmemek için elinizi bez ile bebek arasına koyun.

İğneyi üst katmanın tüm katlarından geçecek şekilde batırın fakat iç katmanın yalnızca üst katına batırın. İğnelerin göbek deliğinden uzak noktada olması gerekiyor. Aynı işlemi diğer taraf için de yapın.
Kumaşın hiçbir yerde toplanıp toplanmadığını veya belin alt kısmında ve bacaklarının etrafında cildini sıkıştırıp sıkıştırmadığını kontrol edin. Bez, tam sarmalı fakat çok sıkı olmamalıdır

Tek Kullanımlık Bezler

Kullanılmış bezi çıkarın ve bebeğinizi yukarıda bahsedildiği şekilde temizleyin.
Bezi bebeğin bacaklarından geçirin ve cırt cırtlı bantları bezin ön tarafına gelecek şekilde yapıştırın.
Bezin üst kısmını göbekbağının allına gelecek şekilde kıvırın. Bezin, bebeğin belini ve bacaklarını sardığından fakat onu çok sıkmadığından emin olmalısınız.
Her bez değişiminde bebeğinizin ellerini temizlemek için bir mendil kullanmalısınız Ikumaş veya tek kullanımlık). Ellerinizi sabunla ve ılık suyla yıkayın.

GÖBEK BAĞI BAKIMI

Bağ; günde birkaç kez alkol ile temizlenebilir veya kuruması için hava alması sağlanabilir. Son araştırmalara göre kendi kendine düşmesini beklemek en iyisidir.

En önemlisi bağır kuru kalmasını sağlamaktır. Bebeğinize cildin hava almasını sağlayan pamuklu giysiler giydirin. Alkolle ovalamaya karar verdiyseniz, alkolü cildine değdirmekten kaçının çünkü kaşınma ve tahrişe sebep olacaktır. Bakterilerin yayılması riskini minimize etmek amacıyla bağ kökünü temizlemeden önce bezini değiştirin.

Kökü temizlemek için ilaçlı pamuk ve ovalama alkolüne ihtiyacınız olacak:
Düz. güvenli bir yüzey bulup bebeğinizi sırtüstü yatırın.
ilaçlı pamuğun üst kısmını alkolle ıslatın.
Pamuğu göbek bağının kökünün etrafında kıvrımlarda dahil olmak üzere nazikçe gezdirin.
Pamuğun diğer ucunu alkole batınn ve bir önceki adımı tekrarlayın.
Bağın üst ve yan taraflarını da alkolle ıslatılmış başka bir pamukla silin.
Göbek bağı iyileştikçe koyulaşacaktır, ardından eninde sonunda tamamen düşecektir. BU süreç genellikle iki hafta ile bir ay alır. fakat bu süre önemli ölçüde değişebilir İltihaba benzer bir akıntı veya kökten gelen rahatsız edici bir kokuyla karşılaşırsanız, pediyatristinizi mutlaka durumdan haberdar edin. Neosporin merheme (kesinlikle krem değil) ve ilaçlı pamuk veya beze ihtiyacınız olacak.

SÜNNET

Günümüzde erkek bebeklerin büyük kısmı do ğumdan sonra hastanede sünnet ediliyor. Bu görev en soğukkanlı babaların bile kıvranmasına sebep olabilir; fakat aslına bakarsanız oldukça da kolay bir görev Sünnet edilen bölgelerin temizlenmesi gerekmez, yine de merhemi uygulamadan önce temiz bir mendille gördüğünüz kirli kısımları temizlemeniz gerekecektir.

Cömert miktarda Nesoporin merhemi ilaçlı pamuk yardımıyla penisin üst kısmına uygulayın. Merhemi yaymaya çalışmayın. Merhem bezin hassas cildi tahriş etmesini engeller. Doktorlar merhemi ilk hafta boyunca her bez değiştirmede uygulamanızı tavsiye ediyor. Bölge ilk etapta kırmızı ve şişkin görünecektir. Kısmen sarımtırak kabuklar oluşabilir. Bu normal bir durumdur Sünnet edilen bölge bir ile iki hafta içerisinde iyileşmelidir.

Söz konusu bölgeden iltihap akıntısı olursa veya penisin başı kırmızı ve şişkin olmaya devam ederse veya dokunduğunuzda fazla sıcak ise derhal pediyatristinize başvurmalısınız.
Tum bu işler henüz sadece alıştırmalar. Bebeğinizle bir ömür paylaşacaklarınız için ilk adımlar. Tüm bunlar başta size ne kadar zor gelse de onunla vakit geçirmenin verdiği mutluluk ve tatminin yerine koyabileceğiniz hiçbir şey olmadığını siz de göreceksiniz. Belki de işe koyulmanın vakti gelmiştir ne dersiniz?


Bir önceki yazımız olan Çocuklarımızın İnternet Sürelerini Kontrol Altında Tutalım başlıklı makalemizde Çocukların Bilgisayar Kullanımı, Çocukların Bilgisayar vakitleri ve çocuklarınızdan interneti kısıtlayın hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM