Yaşlara Göre Hamile Kalma Olasılığı

Yaşlara Göre Hamile Kalma Olasılığı

yaşlara göre hamile kalma olasılığı, ilerleyen yaşlarda hamile kalma, yaşlanınca hamile kalabilirmiyim, geç zamanlarda hamile kalma

Yaşlara Göre Hamile Kalma Olasılığı

Hamile kalmak, ilk düşünüşte ne kadar kolay gibi görünse de aslında bunun böyle olmadığını deneyimlerle öğrenmiş oluyorsunuz.

Hamile kalmak, ilk düşünüşte ne kadar kolay gibi görünse de aslında bunun böyle olmadığını deneyimlerle öğrenmiş oluyorsunuz. Hamile kalmak için öncelikle regl takviminizi iyi hesaplayabilmeniz, yumurtlama dönemlerinizi iyi kestirmeniz gerekiyor. Yumurtlama dönemi dışındaki ilişkilerinizde hamilelik riskiniz biraz daha düşük oluyor. Yumurtlama dönemiyle alakası olabileceği gibi kişinin yaşına ve fizyolojik yapısına da bağlı olarak hamile kalma olasılığı değişmektedir. Şimdi sizlere yaşlara göre hamile kalma olasılığı nedir, nasıldır dilimiz döndüğünce bunu anlatmaya çalışacağız.

Ergenlik döneminde hamile kalma olasılığı

Uzman görüşler kadınların ergenlik dönemine erken yaşlarda girmesi nedeniyle bu dönemde gerçekleşecek hamileliğin tehlikeli ve başarısız olabileceği görüşündeler. Bunun nedeni ise vücudun fizyolojik olarak daha gelişimini tamamlıyor olmasından kaynaklıdır. Bu yaşlardaki gebelikte tansiyon yükselmesi olarak bilinen “preeklemsi” rahatsızlığı geçirme olasılığınız yüksektir ayrıca, küçük yaşlarda gerçekleşen gebeliklerde düşük oranı, ölü doğum veya prematüre doğum yapma riski de artıyor. Kadınların hormonsal ve duygusal gelişimini 18 yaşından önce tamamlaması ön görülmemektedir. Psikolojik olarak bebek sahibi olmaya, anne olmaya tam olarak hazır olmayan anneler bebek bakımı konusunda da sıkıntılar yaşanabiliyor.

20’li yaşlarda hamile kalma olasılığı

Yine uzman görüşlerine göre en ideal hamilelik yaş aralığı 22-28 yaş aralığı olarak belirtilmektedir. Vücut gelişimini bu yaşlar arasında tamamlayacağından, hamilelik içinde ideal bir yapıya kavuşmuş olacaksınız demektir. Bu dönemde hamile kalma olasılığınız yüzde 20. Yüksek tansiyon ihtimali düşüktür lakin muhakkak düzenli olarak tansiyonu kontrol ettirmekte ve gözlem altında bulundurmakta fayda var. Düşük ve down sendromu riski de 20’li yaşlarda daha az görülmektedir. Bu dönemdeki anneler henüz kariyer hedeflerine ulaşamamış olduklarından veya bedenlerindeki fizyolojik değişimini metanetle karşılayamadıklarından dolayı psikolojik olarak bazı problemler yaşayabiliyorlar.

yaşlara göre hamilelik30’lu yaşlarda hamile kalma olasılığı

Gelişmiş toplumların birçoğunda kadınlar ekonomik ve kariyer gelişimlerini tamamladıklarını düşündükleri 30’lu yaşlarda hamile kalmak isterler. Yumurta salınım sıklığı 20’li yaşlara göre daha az olduğundan, bebek yapma kararı aldıktan sonra hamile kalabilmek için bir yıl gibi bir süre beklemeniz gerekebilir. Kariyeriniz ve çocuk sahibi olmak arasında kararsız kaldığınız bir dönemden geçiyorsanız, panik ve strese kapılmadan iç sesinizi dinlemeniz gerekir, hislerinize güvenmeli ve muhakkak beden yaşınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kariyer sahibi kadınların ortalama 35 yaşında çocuk sahibi olduğunu gösteriyor. 35 yaş sonrasında ise düşük, dış gebelik, prematüre doğum, kromozom hastalıkları pre-eklemsi riski artabiliyor, normal doğum ihtimaliyse azalıyor.

40’lı yaşlarda hamile kalma olasılığı

40’lı yaşlar kadınların korkulu rüyası olan menopoz ile tanışmaya başladıkları yaşlar olarak bilinir. Siz 40 yaşınızda hamile kaldıysanız, bilin ki menopoza da geç gireceksiniz demektir. Doğru orantılı olarak salgıladığınız östrojen hormonu sayesinde kalp hastalıkları, felç ve Alzheimer’ gibi hastalıklara da yakalanma riskiniz azalacak, vücudunuz diri kalacaktır.

Madalyonun diğer yüzüne bakacak olursak, kadınların doğurganlığı yaşınızın getirisiyle birlikte azalmaktadır. 40 yaşlarında düzenli cinsel hayatı olan bir kadının hamile kalma olasılığı da yüzde 1-2’lere düşüyor. Normal doğum yapma şansı ise yüzde 30 seviyelerindedir. 40’lı yaşlarda bebeğin down sendromlu olma riski yüzde 1 iken, 50’li yaşlarınızda bu oran yüzde 10’lara kadar yükseliyor. 40 yaş ve sonrasındaki gebeliklerde ise düşük oranı yüzde 50’lere kadar ilerliyor.

 


Bir önceki yazımız olan Kolay Bir Doğum için Tavsiyeler başlıklı makalemizde gebeliği kolaylaştırmak için, kolay bir doğum için tavsiyeler ve kolay doğum yapmak için hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16