Vitamin ve Minerallerin Faydaları | yehhu.NET

Vitamin ve Minerallerin Faydaları

Vitamin ve Minerallerin Faydaları

Vitamin ve Minerallerin Faydaları, vitaminler nelerdir, mineraller neler, vitamin nedir, bağışıklık sistemi hakkında merak ettikleriniz yazımızda mevcuttur.

Vitamin ve Minerallerin Faydaları

Gerek yediğimiz gıdalardan, gerekse de kullandığımız gıda takviyelerinden aldığımız vitamin-minerallerin vücudumuzda birçok faydası vardır. Vitamin eksikliğinde vücudumuzdaki bağışıklık sistemleri bozulur, bakteri ve virüslere karşı yeterli direnç sağlanamaz. Yapılan araştırmalar, özellikle A, B5, B6, B9, B12, C, D ve E vitaminlerinin bağışıklık sistemi için çok önemli olduğunu göstermektedir. Bu vitaminler bağışıklık sistemini uyarırlar ve birlikte alınmaları gerekmektedir. Vücutta hem hücresel bağışıklığın hem de antikor yanıtının güçlü bir şekilde çalışmasında, iltihapların önlenmesinde, yaraların iyileşmesinde, mikroplarla savaşan antikorların ve T-lenfositlehn üretilmesinde önemli rol oynarlar. Bu vitaminlerin birlikte alınması, vücudun hastalıklara karşı direncini arttırarak hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Ayrıca, B1, B2, B5, B7, C, E ve K vitaminlerinin antioksidan özellikleri olduğu da bilinmektedir. Bu özellikleri sayesinde bağışıklık hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerinden korurlar. Bu vitaminlerin eksikliğinde serbest radikallerin hasarları sınırlandırılamaz ve hücre yapısında ve DNA üzerinde hasarlara yol açarlar. Bu hasarlar da bağışıklık sistemini zayıflatır ve kanser, kalp-damar hastalıkları, diyabet gibi birçok hastalığın gelişmesine sebep olurlar.

Mineraller de vücudumuzun işleyişi için en az vitaminler kadar önemlidir. Mineraller, vitaminlerin görev yapabilmeleri için mutlaka gereklidir. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan en önemli mineral çinkodur. Çinko, bağışıklık sistemindeki hızla çoğalan hücreler için mutlaka gereklidir; doğal ve kazanılmış bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirir. Ayrıca selenyum, bakır gibi minerallerin de çok güçlü antioksidan etkileri vardır. Vitamin ve minerallerin birlikte kullanımı birbirlerinin etkilerini arttırır. Bu sebeple çocuk gelişim şuruplarında muitivitamin-muitimineral kombinasyonları kullanılmaktadır.

Günümüzün yükselen değeri propolis Propolis olan kullanılmalıdır , arıların bitki filiz ve tomurcuklarından topladığı, kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları, yapışkan ve reçinemsi bir maddedir. Mısır, Yunan ve Roma’nın da aralarında bulunduğu dünyanın pek çok bölgesindeki eski medeniyetler tarafından geleneksel tedavide binlerce yıl kullanılmıştır. Halen tüm toplumlarda özellikle kış dönemine girerken ve kış dönemi boyunca vücut direncini arttırmak için vitamin ve minerallerle veya echinacea ile birlikte kullanılmaktadır.

Kanserden kalp yetmezliğine, damar sertliğinden yüksek tansiyona kadar çok çeşitli hastalıkların tedavisinde propolis içeren takviyeler kullanılmaktadır. Propo-lis’in virüslere, bakterilere ve parazitlere karşı koruyucu etkileri vardır. Ayrıca C ve E vitamininden çok daha güçlü bir anti-oksidandır. Kanser hücrelerine karşı koyan NK bağışıklık hücrelerinin aktivitesini arttırır, antikor üretimini uyarır. Bunların yanı sıra karaciğeri koruyucu etkileri olduğu da bilinmektedir.

Propolis’in bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece bal ve bal ürünlerine karşı aşırı duyarlılığı olan çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, propolisin bağışıklık güçlendirici vitamin ve mineraller ile birlikte kullanımının daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu sayede vücut direnci artarak kış ile görülme sıklığı artan hastalıklara karşı korunma sağlanabilmektedir. Özel-likle sonbahar ve kış döneminde, çocuklarda yoğun olarak görülen soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolları enfeksiyonları ve orta kulak iltihaplarından korunmak için bağışıklık güçlendirici vitamin ve mi-neraller ile birlikte çocuk gelişim şuruplarında kullanılmaktadır. Siz siz olun kışa girerken ve kış boyunca çocuğunuz için propolisi aklınızdan çıkarmayın.


Bir önceki yazımız olan Düşük Kalorili Ürünler Nelerdir başlıklı makalemizde diyabetik ürünler, düşük kalori ve Düşük Kalorili Ürünler Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM