Uykusuzluk Yokluğuna Siz Demi Mağdursunuz ? | yehhu.NET

Uykusuzluk Yokluğuna Siz Demi Mağdursunuz ?

Uykusuzluk Yokluğuna Siz Demi Mağdursunuz ?

Contents

Uykusuzluk, Uykusuzluğa mahkum olmak, Uykusuzluk sizide esir aldımı ?, Uyuyamama problemleri

Uykusuzluk Yokluğuna Siz Demi Mağdursunuz ?

uyku; istemli hareketlerin yokluğu ve çevredeki olaylara karşı, tepkisiz olarak tanımlayabileceğimiz bir davranıştır.

Yeterli uyumada ya da uyku kalitesindeki bozukluk (Derin uyuyamama, sık uyanma, çok erken uyanma ve bir daha uyuyamama gibi) beyni olumsuz etkiler. bu nedenle, uyku insan bünyesi için hayati önem taşır. Uykusuz kalmak, uyku yokluğunun devamlı bir hal alması, kalitesiz uyku, tedavi gerektiren problemlerdir.

Uykuda, vücuttaki bütün faaliyetler yavaşlar; uyku kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, bireyin değişik yaşam evrelerinde, farklılık gösterir.

Canlıların tüm günlük aktiviteleri biyolojik saatlar tarafından belirlenir. Bedenin her fonksiyonunun önceden planlanmış kendine özgü çalışma ritmi vardır. Bu ritimlerin en önemlisi gece-gündüz ritmine ayak uyduran günlük uyku ve uyanıklık ritmidir. 24 saatlik zaman içinde, uyku uyanıklık en önemli döngüdür ve bu ritimler vücudun kendine ait otonom bir düzeni içindedir. Dış dünyadan uyaranlar dikkate alınmadan düzenlenir.

Uyku yaşamımızın vazgeçilmez esaslarındandır. Zaman zaman uykumuzdan fedakarlıklar etsek de belli bir süre uykusuz kalsak da tamamen uykusuz kalma, bedensel ve ruhsal sağlığımızın kaldıramayacağı bir olaydır. Çünkü uyku vücut olaylarının düzene konduğu, tamir ve tedavinin yapıldığı önemli bir süreçtir.

Bir kaç hafta uykusuz kalmanın ölüme sebep olduğu, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde gözlenmiştir.

uykusuz kalan insanların, zihinsel güç kaybına uğradığı, hatta faaliyetlerinin tamamen durduğu, hiçbir şeye yoğunlaşamadıkları ispat edilmiştir.

Uyku düzensizliği yaşlanmayı hızlandırır, örneğin hayati önemi olan büyüme hormonu ve melatonin hormonu gece uykusunda salgılanır. Kaliteli uyku, yaşlanmayı geciktirir, bu iki hormon gençlik hormonu diye bilinir.

uyku bedenin tamiri içinde gereklidir, bir insanın uyumasının engellenmesi onun ölümü demektir.

Uykusuz kişi günlük yaşantısında sinirli, huzursuz, unutkan ve dikkatsizdir. Trafik kazalarına yatkındır.

Uyku sorunu olan kişinin, bağışıklık sistemide düzgün olarak çalışmaz. İçinde bulunduğumuz kış mevsiminde, bulaşıcı hastalıklarla başta gribal enfeksiyonlarla sağlıklı bir şekilde bir şekilde mücadele edebilmemiz için bağışıklık sistemimizin güçlü olması şarttır.

Yani enfeksiyonlardan korunmak için;

Sağlıklı beslenilmeli, yeterli sıvı alınmalı

Kaliteli veyeterli uyunmalı

Kişisel hijyene dikkat edilmeli

Stres ile başa çıkabilmeyi başarmalı

Yeterli vitamin ve mineral takviyesi yapılmalı

diye sıralayacak olursak, bağışıklık sistemimizin yeterli savunma yapabilmesi için sağlıklı uykunun önemi daha iyi anlaşılır, uykunun süresinden çok kalitesi önemlidir.

Uyku süresi, bireysel farklılıklar göstermekle beraber, 6-8 saat uyku normal sayılır. Sağlıklı uyku kalitesiyle orantılıdır. Normal ısıda ve nemdeki bir ortamda uyanmadan uyunan uyku, kısa sürelide olsa yeterlidir. Bu nedenle uykunun süresinden çok kalitesi bizim için önemlidir. Kaliteli uyku genç kalmanın anahtarıdır ve en iyi antiaginglerin başında gelir.

Çoğu zaman uykusuzluk, pek çok hastalığın sebepleri veya sonuçları arasındadır. Maalesef bunu bazen fark edemeyiz. Uyku, beynin dinlenmesi için gerekli olan zaman olarak bilinir. Tersine uyku beynin, vücudun dinlenme ve tamir işiyle meşgul olduğu zamandır.

Beynin elektriksel yapısı üzerine yapılan araştırmalar, zihnimiz uyku esnasında en az uyanık dönemdeki kadar, yoğun çalıştığını göstermiştir. Aradaki tek fark gece ve gündüz yapılan işlerin farklılığıdır.

Uyku sağlıktır ve yaşamdır

UykusuzlukKobaylarla araştırma yapan uyku uzmanlarına göre uyumasına izin verilmeyen kobayların, üç hafta dayanabildikleri, üç hafta sonra bağışıklık sistemleri çöken hayvanların, ateş yükselmesi sonucu öldükleri gözlenmiştir.

Soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları, mide bağırsak ve diğer enfeksiyon durumlarında kendimizi yatağa tar uyumak isteriz. Bağışıklık sistemimizin en verimli çalıştığı zaman uyku anıdır. Bu sebeple, herhangi bir enfeksiyonda uyku hali artar ki enfeksiyonlar karşısında savunmamız güçlü olsun. Uykunun sağlıklı olması ve yeterince dinlenmiş olmak için mutlaka erken kalkılmalıdır.

Dikkat: Araştırmacılar sabah uyandıktan sonra tekrar uyumanın, gece boyunca yapılan onarımın, tekrar tahrip edildiğini ifade etmektedir. Aslında insanlarda erken uyanmaya programlanmıştır. Küçük çocukların ne kadar erken uyandıklrını anne babalar iyi bilir!

Geç uyanmanın, zihin ve bedenimizde tahribata neden olduğunu, bilimsel araştırmalarla kesin olarak ispat edilmiştir. Kısaca yaşamak için sağlıklı ve düzenli uyku şarttır.

Uyku düzensizliğinin temelinde, hormonal fonksiyon bozukluğu yatmaktadır. Hormonal fonksiyon bozukluğu sebebi araştırılarak tedavi edilir. Uzun süren uykusuzluklar sonucu, fibromiyaljiye benzer tablolar ortaya çıkar. Ağrı ve yorgunluk uykusuzluğun sonucu tetiklenir. Noral terapi ile bunları da tedavi ettikten sonra, uykusuzluğa sebebiyet veren bozucu alanlar araştırılır.

Bozucu alanların en önemlileri, baş bölgelerindedir. Dişler, sinüsler, ağız ve çene ile sorunlar. Ancak, kronik yorgunluk ve dirençli uyku düzensizliğinde, brsaklar mutlaka hatırlanmalıdır. Çünkü barsaklar, hem bağışıklık sistemi hem de duygusal yönden önemlidir. Serotonin (mutluluk) hormonunun yüzde sekseni barsaklarda yapılır. uykusuzluk sorunu çekenlerin çoğunda, duygusal sorunlar, kabızlık, kronik yorgunluk, yaygın kas ağrıları da mevcuttur.

Uyku sorunu ile birlikte saydığımız diğer semptomlarda, nöral terapi tedavisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi başlıklı makalemizde Çocuklarda obezite, Çocuklarda obezite başlangıcı ve Çocuklarda obezite Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM