Uyku Problemi ve Düzenli Uyku | yehhu.NET

Uyku Problemi ve Düzenli Uyku

Uyku Problemi ve Düzenli Uyku

Contents

Uyku Problemi ve Düzenli Uyku, bebeklerde uykusuzluk, çocuklarda uykusuzluk, Uykusuzluk Nedenleri, Uykusuzluk Tedavi yöntemleri ile ilgili detaylar yazımızda.

Uyku Problemi ve Düzenli Uyku

Hayatın hızı arttıkça bizlerin de gün içinde yetiştirmemiz gereken işler bir türlü bitmek bilmiyor ve tıkanıyoruz. Bu tempoya ayak uydurmak için uykumuzdan feragat ediyor ve ondan çalıyoruz, çoğu insan uykuyu artık zaman kaybı olarak görüyor Geceleri 1 -2 saat daha fazla oturmak ya da sabahları 1 -2 saat daha erken uyanmak genel bir alışkanlık halini almış durumda. Uzmanlara göre ise böyle yaparak üretkenliğimizi azaltıyor ve kendimizi sağlıksal risklere maruz bırakıyoruz. Özellikle büyük şehirlerde çalışma hayatının hızına ayak uydurup uykusuna dikkat etmeyenleri ya da stres vb. faktörlerden ötürü uyku bozuklukları yaşayanları doktorlar sürekli bu konuda uyarmaya çalışıyor.

Tomas Edison 1880 de ampulü icay etmeden önce- insanlar geceleri yaklaşık 10 saat uyurlarmış. Günümüzde ise, araştırmalara göre, hafta içi 6.5 hafta sonu 7 5 saat ortalama uyku uyunduğu saptanmış. Bu ortalamanın da giderek azaldığını söyleyen doktorlar, kişinin uyku süresinin 6 saatten aza düşmesinin sağlık problemlere yol açabileceğini söylüyorlar. Önerilen uyku süresi 7-8 saat olsa da her kişinin ihtiyaç duyduğu uyku miktarının da farklılık gösterebildiği bir gerçek. Uykusuzluk çekenlerin ilk etapta, önemsiz gibi görünse de, büyük sorunlara yol açabilecek yanlış karar verme, yapılacak önemli bir işi allama ve en kötüsü trafikte bir an dikkat kaybı yaşamak gibi bazı odaklanma sorunları olabiliyor.

Doktorlar, uzun vadede ise uykusuzluğun kilo alma, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp, depresyon ve madde bağımlılığı gibi sağlık problemlerine yol açabileceğini belirtiyor. Daha doğrusu bu sağlık sorunlarının uykusuzlukla bağlantılı olduğuna inanıyorlar. Örneğin, az uyku uyunduğu zaman, iştahı dengeleyen hormonlarda düzensizlik baş gösteriyor ve kilo kontrolü zorlaşabiliyor. Ya da vücudun glikozu dengeleme sistemi zarar görüyor ve da kalpten tansiyona bir takım hastalıkları körükleyebiliyor.

Uykusuzluk problemi ya da problemleri çekenler

Uyuyamamanın haricinde, uyku apnesi ya da bacaklara giren kramplar da. uykudan sürekli uyandıran ve yeniden uyumayı zorlaştıran sorunlardır, en kısa sürede bir doktora danışmaları önerilmekte. Hafif etkili dahi olsa, uyku ilacı almanın da yeltri kadar sağlıklı bir çözüm olmadığı konusunda birçok uzman hemfikir. Danışılmadan uzun süreli kullanmanın hiç beklenmedik yan etkilen ve alerjik reaksiyonları olabiliyor. Uyuşturucu ve alkol tedavilerinde kullanılan ve yeşil reçete ile satılan ağır uyku ilaçları dışında hafif etkili sakinleştiricilerin normal zamanda en etkili olduğu zamanlar moral bozuklukları ve buna bağlı olarak normalde uyumadığınız bir zamanda uyuma isteği ve farklı zaman dilimlerinde yolculuk edip düzeninizi bozma durumu. Kısacası, kronik uykusuzluk sorununuz varsa, hele ki danışmadan, alacağınız sakinleştiriciler işleri daha da kötü hale getirebilir.

Aslında duymaya çok alışkın olmamıza rağmen yapmakta zorlandığımız ya. da göz ardı ettiğimiz çok basıl bazı uygulamalarla uykumuzu geri kazanabiliriz, işle bunlardan bazıları:

• Kendinize bir uyku düzeni belirleyin ve ona sadık kalmaya çalışın. Örneğin, geceleri 12de yatıp sabahları 8de kalkmaya başladıysanız. bunu değiştirmemeye gayret edin.
• Yatma saatinizden en az 5-6 saat önce spor ya da egzersiz yapmayın,
• Yatma saatinize yakın kafein, alkol ve nikotin tüketmemeye çalışın.
• Gece geç saatlerde fazla miktarda ya da ağır bir şeyler yemeyin. Akşam yemeğinizi yatmadan 4-5 saat önce hafif ama doyurucu tutup sonradan da acıkırsanız yatmadan en fazla meyve ya da yoğurt yemek en sağlıklısı.
• Öğleden sonra 3ten sonra uyumamaya çalışın.
• İmkanınız varsa yatmadan önce güzel bir banyo, rahatlatıcı bir müzik ve zevk alabileceğiniz bir kitap okumanın epey faydası olacaktır.
• Eğer yattıktan 20-30 dakika sonra hala uyanıksanız ve yatakta dönüyorsanız, mutlaka kalkın ve sizi rahatlatacağını düşündüğünüz bir şeyler yapın. Bunu yapmayı zaman kaybı olarak görmeyin çünkü yatağın içinde hala uyuyamamış □İmanın verdiği huzursuzlukla daha uzun süre uykuya dalamayabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Kafa Travması ve Panik Atak başlıklı makalemizde Kafa travması, kafa travması belirtileri ve kafa travması sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM