Ünlü Starların Makyajı | yehhu.NET

Ünlü Starların Makyajı

Ünlü Starların Makyajı

Ünlülerin Makyajı, Makyajı, Starların makyözü, Star makyözleri, Ünlü Starların Makyajı

Ünlü Starların Makyözü

Avşar Kızı’ndan Okan Bayülgen’e, Türkan Şoray’dan Mehmet Ali Erbil’e kadar sanat dünyasından pek çok ünlüyü fırça darbeleriyle süsleyen makyöz Simay Muratoğlu, artık Bursalı kadınları güzelleştiriyor. Uzun yıllardır ustalık icra ettiği mesleğinde uluslararası sinema arenasında da pek çok yabancı yapım filmin mutfağında yer aldı.

Dünyaca ünlü starların da makyözlüğünü yapan usta eller. Simay Muratoğlu Makyaj-Saç Tasarım Merkezi ile Nilüfer’de şimdi de sizleri baştan yaratmaya hazır. Haydi! Ne duruyorsunuz; önce aynada bir yüzünüze bakın. Sonra da röportajımızı okuyup hemen gidin ve kendinizi Simay Muratoğlu’nun sihirli ellerine bırakarak profesyonel makyajın keyfini çıkarın:

Makyözlüğe ne zaman ve nasıl başladınız?

Mesleğime 1985 yılında TRT İstanbul televizyonu’nda başladım. Dramalar, diziler ve müzik eğlence programlarında özellikle de bir çok canlı yayında, Muazzez abacı, Emel Sayın, Hüner Çoşkuner ve Nalan Altınörs gibi bir çok sayıda ses sanatçısına televizyon makyajı yaptım. Kirpiklerini son saniyede taktığım çok sanatçı oldu. TRT’de aldığım eğitimleri, son derece önemsiyor ve bugünkü başarımda TRT ekolünün gücü olduğuna inanıyorum.

Yabancı Filmlerinde Mutfağında

Sinema setlerinde de çok çalıştığınızı duyduk. Hangi filmlerin makyözüydünüz?

Yaklaşık olarak 45 film setinde makyözlük yaptım. İlki “Reis Bey” (1988). Sonra, “Ay Vakti”, “Kız Kuleri Aşıkları”, Çağan Irmak’ın yöntemenliğini yaptığı “Mustafahakkında Herşey”, “Çilekli Pasta” ve “Babam ve Oğlum” ilk aklıma gelenler… Amerikalılarla da çalıştım. “The Odyssey” mitolojisinin Türkiye çekimlerinde Türkiye’deki oyuncuları ve figürasyonu İngilizce anlatabilecek birine ihtiyaç duymuşlardı. burada “The Odyssey” filminde makyör Daniel Parker ile çalıştım. Yapımcı Robert Hamli ile “Arabian Night” ve “Jackie Chan İstanbul’da” filmlerinde de çalıştı.

Starların makyajlarını ne zaman yapmaya başladınız?

1988 yılında “Salkım Hanımın Taneleri” filminde Hülya Avşar ile çalışırken “Benim makyözüm oldun” dedi. Bir dönem onun özel makyözlüğünü yaptım. Hülya Avşar ile yollarımız ayrılınca, Mehmet Ali Erbil ve Okan Bayülgen’le birlikte çalıştım. 2000 yılından beri de Türkan Şoray ile beraberim.

Senaryodaki Karaktere Uygun Makyaj

Ünlü MakyözüSenaryoyu mutlaka okuyorum, yönetmen ile birebir görüşerek hareket ediyorum. Karektere en uygun makyajı yapıyorum. örneğin “Babam ve Oğlum” da Şerif Sezer’in canlandırdığı karakter için Çağan Irmak; “Seferihisar’da bir Ayla Teyze vardı, neredeyse herkezle mahkemelikti. Kırmızı rujunu sürer, şemşiyesini alır ve mahkemeye öyle giderdi, öyle bir görüntü istiyorum” dedi. Yönetmen böyle net anlatınca sizin kafanızda da bir tip canlanıyor tabii. Yine aynı filmde abinin karısı kıvır kıvır saçlı tipik bir kasaba kızını Binnur Kaya canlandırıyordu. zengin bir ağa kızı, bilezikler, takılarla süslenmiş, garip bir makyaj yapmıştık ona.

Her yüz tipine göre ayrı makyaj yapılıyor, değil mi ?

elbette, gelin boyamak farklıdır mesela. Ama yüz tipine uygun bir makyaj vardır. Ebru Gündeş ya da Türkan Şoray makyajı isteyenler oluyor. Kaşı, gözü birbirine yakın olana o makyajı yapamazsınız. İnsanların kaş biçimleri, kas yönleri, elmacık kemikleri çıkık çene çok önemli. bazı püf noktaları makyaj hileleri var. Ağız burun mesafesi yakınsa, burun uzunsa, burnu kalkık ve daha küçük göstermek, elmacık kemiği yoksa elmacık kemiği çıkıkmış gibi göstermek yansıtmak ve bunu tamamen boyalarla, gölgelerle yansıtmak bizim işimiz.

“Her kadın güzeldir. çirkin değil, bakımsız kadın vardır” derler, sizce ?

Bu söze gerçekten katılıyorum. Küçük bir fırça darbesi, güzel bir yüze çirkin bir ifade verebilir. Hanımlara günlük makyajda hafif bir rimel, hafif bir allık ve dudak parlatıcısı kullanmalarını öneririm. Ama özel geceler için mutlaka uzmanlara başvurmalılar. Örneğin bir gelin makyajı şuursuzca olamaz. Yani bir insanın ömür boyu görmekten mutlu olacağı değerli bir anıya, emin ellerde makyajlarla doğru anlamlar katılmalıdır.

Makyajı Herkes Yapamaz

Hanımlar, lütfen salonlarda makyaj yaptırmak istediklerinde bu işi manikürcü, pedikürcü ya da kaş alanlara bırakmasınlar. Tabii bu noktada güzellik hizmeti sunan işletmelere de çok iş düşmekte, işin uzmanlarını bulmalı ya da makyajda çalıştırılacak elemanlarının profesyoneller tarafından eğitilmelerini sağlamalılar. bu noktayı asla göz ardı etmemeliler ki; Hanımlarımızı profesyonelce güzelleştirebilsinler ve her şeyden önemlisi onları mutlu edebilsinler.


Bir önceki yazımız olan Güzel Olabilmenin Sırları başlıklı makalemizde bakım, bakım kremi ve Cilt bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM