Tüp Bebek Nasıl Yapılır ? | yehhu.NET

Tüp Bebek Nasıl Yapılır ?

Tüp Bebek Nasıl Yapılır ?

tüp bebek nedir, tüp bebek nasıl yapılır, tüp bebek nasıl yapılır kısaca,  tüp bebek yapım aşamaları hakkında detaylı bilgiler için yazımıza buyurun.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır ?

Uygulamaya kadında yumurta gelişiminin uyarılması ile başlar. Bu süreçte FSH hormonu dediğimiz uyarıcı hormon iğneleri kullanılır. Her gün göbek bölgesinden iğneler yapılarak 2-4 gün aralıklarla kontrole gidilerek yumurtaların büyümesi takip edilir.

İğnelerin dozu tamamen kişinin durumuna göre ayarlanır. Yumurtalar 17-20 mm boyutlarına geldiğinde çatlatma iğnesi yapılır.36 saat sonra kadından yumurta toplamı işlemi yapılarak yumurta hücreleri laboratuvara verilir.

Laboratuvar ortamında yumurta ile sperm bir araya getirilerek döllenme sağlanır. 3 gün sonra döllenmiş yumurta embriyo dediğimiz hale gelir. Embriyo bebeğin 6-8 adet hücreden oluşan ilk halleridir. Embriyo anne rahmi içine 3.günde verilir ve 12 gün sonra gebelik testi yapılır.

En az 1 yıllık korunmasız düzenli ilişkilere rağmen gebeliğin oluşmadığı duruma kısırlık (infertilite)denir. İnfertilerkek ve kadına öncelikle bazı testler uygulanarak gebe kalmaya neyin engel olduğu araştırılır. Bu testler erkekte sperm(erkek üreme hücresi) tetkiki ve gerekirse üroloji muayenesini kapsar.

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Tedavisi

Sperm tetkikinde hiç sperm hücresine rastlanılmadığı duruma azospermi denir.Bu durumda tüp bebek için erkekten kaynaklanan bir genetik kusur araştırmansa gidilmesi faydalıdır. Ancak tüp bebek yöntemi ile bu tür durumlarda gebelik elde edilebilir. Azospermisi olan erkeklerde TESE dediğimiz küçük bir cerrahi müdahale ile testislerden (erbezlerinden) sperm hücreleri alınabilir.

Yapılan her TESE işleminde sperm bulunacağı garantisi yoktur.Erkeğin FSH hormon düzeyinin kan testi ile bakılması ve muayenesi ile TESE ‘ de sperm bulunma ihtimalinin ne kadar olacağı tahmin edilebilir.Eğer sperm hiçbir şekilde bulunamazsa ,donasyon dediğimiz uygulama eşlerin onayı olursa yurtdışında bazı merkezlerde yapılmaktadır.Donasyon :başkasından sperm veya kadın yumurta hücresi alınıp tüp bebek tedavisinde kullanılmasıdır.

Kadına ait testler sonucu tüpleri kapalı olanlar,hap ve aşılama tedavilerine rağmen gebe kalamayanlar da tüp bebek tedavisine alınır.


Bir önceki yazımız olan Çocuk Sahibi Olmak İçin Yapılanlar başlıklı makalemizde Çocuk Sahibi Olmak için tedaviler, Çocuk Sahibi olmak için yapılacaklar ve Çocuk Sahibi Olmak için yapılanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM