Tüp Bebek Hakkında Bilgiler | yehhu.NET

Tüp Bebek Hakkında Bilgiler

Tüp Bebek Hakkında Bilgiler

Tüp Bebek Hakkında Bilgiler

Tüp Bebek Hakkında Bilgiler. 1987’de ilk tüp bebeğin doğumundan günümüze kadar modern teknolojinin yardımıyla milyonlarca bebek doğdu. Ama ileride bu bebekleri ne gibi sağlık problemleri bekliyor, tüp bebeklerin diğer bebeklerden biyolojik olarak farkları ne, bir de bu sorulara yanıt arayalım.

 

Tüp bebekleri diğer bebeklerle kıyasladığımızda, tüp bebeklerin ileride obezite, hipertansiyon ve 2. tip diyabet gibi rahatsızlıklarla yakın bir ilişkisi olan düşük kiloda doğma riskinin çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Tüp Bebeklerde Gen Sorunu Oluyor mu?

Tüp bebek yöntemiyle ve doğal olarak doğan çocuklar üzerine yapılan araştırmalardan bir tanesi, tüp bebek yöntemiyle doğan çocukların DNA kromozomlarının %5-10’unun diğer çocuklardan farklı olduğunu ve bunun da genlerin etkisini değiştirdiğini vurguluyor. Ayrıca bu iki grup arasında genlerinin etkileri değişmiş olan çocuklardan bazılarının obezite ve 2. tip diyabet gibi kronik ve metabolik bozukluklar yaşadığı da belirtiliyor.

Tüp Bebek hakkında bilgiler
Tüp Bebek hakkında bilgiler

DNA’mız her bir hücremizde aynı olduğu için, vücudumuzda, DNA metilasyonu gibi, genetik kopyalama adı verilen belli başlı hücre tiplerindeki genleri kontrol etme mekanizması gibi mekanizmalar bulunmakta. Yalnız her hücrede aynı genler işlenmiyor.  Örneğin böbrek DNA metilasyonu, karaciğer DNA metilasyonundan farklı oluyor. Bu da her bir organın, eşsiz olduğu anlamına geliyor.Ama mekanizma mükemmel değil.

Örneğin tümörlere bakalım. Tümörler sadece bazı genlerde hipometilasyon geçirme eğiliminde olduğundan aritmetik olarak sadece 100 kişiden sadece 5’inde tümör oluşabilir. Fakat bir hastaneye gidip baktığımızda, gerçekte kolon kanserinden yakınan kişi sayısının bunun neredeyse 3 katı olduğunu görürüz.

 

Teknoloji yardımıyla üremenin metilasyon ve gen üzerinde değişimlere neden olduğuna dair ilk ipuçları 2001’deki hayvan klonlama çalışmalarına dayanıyor. Bilim adamları, o zamanlarda tüp bebek yapımının kalp sorunlarına(kalp eksikliklerine) sebep olduğunu keşfetmişlerdi. Bir hayvanın üzerinde teknoloji tüp bebek yöntemini uyguladığımızda, bunun, DNA metilasyonunu etkilediğinin su götürmez bir gerçek olduğunu anlayacağız.

Tüp Bebekte Gen Sorunları Nelere Sebep Olabilir?

Metilasyondaki eksiklikler aynı zamanda nadir olarak kromozomsal bozukluklara, Angelman sendromuna ve Beckwith-Wiedemann sendromuna da neden oluyor. Bunların oluşma riski tüp bebek yöntemiyle birlikte beş katına kadar çıkıyor.

 

Metilasyon eksikliklerinin yardımsal üreme nedeniyle mi yoksa aslında kısır olan üreme organlarından ürün elde edilmesi nedeniyle mi oluştuğu hala tam olarak bilinmiyor. Bu yüzden, bununla alakalı araştırmalar hala devam ediyor.

 

Bu tür araştırmaların nedeni, amacı elbette tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen veya tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmuş olan ebeveynleri endişelendirmek değil. Buradaki tek amaç, sizleri bu konuda bilgilendirmek, kendiniz ve çocuğunuz hakkında daha çok şeyin farkına varmanızı sağlayarak hem sizin, hem de çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekenleri araştırarak, sizlere sunmak

Tüp Bebek Masrafları

Sosyal Güvenlik Kurumu resmi evli olan ve evlat edinilmiş çocuklar hariç olmak üzere dünyaya gelmiş hiç çocukları olmamaları durumunda; çalışan kadın sigortalı ise kendisine değilse çalışan sigortalı eşine Tüp Bebek uygulamasında masrafları konusunda ödemede bulunur. Tüp bebek uygulamasında gerekli şartları yerine getiren evli çiftler en fazla iki deneme için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalılara ödeme yapılır.

Tüp Bebek masrafları konusunda yararlanmak için en üç yıl resmi evli olmaları, kadının 23 yaşından büyük ve 40 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Eğer eşlerin ikinci evlilikleri ise, ilk evliliklerinden çocuklarının olmaması gerekmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak son 90 gün çalışıyor olmaları ve beş yıllık sürede 900 gün prim ödemiş olmaları gerekmektedir.

Tüp bebek üreme yönteminde Sosyal Güvenlik Kurumu birinci denemede %30 katılım payı ikinci denemede %20 katılım payı alınmaktadır. Üreme tedavisinde kullanılan ilaçlar katılım payından muaf tutulur ve bu ilaçlar sigortalı tarafından karşılanır. Bunun dışında üreme için yapılan kadın ve erkeğe yapılan tahliller, tetkikler ve kullanılan diğer sarf malzemeler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.

Tüp bebek tedavisi için iki kadın doğum uzmanı, bir üroloji uzmanlarının katılımı ile oluşan kuruldan sağlık kurulu raporu alınması ve tedavi alacak kadında gebeliğin sürecini engelleyecek hiç bir sistematik rahatsızlığın bulunmaması gerekmektedir. Alınan sağlık kurulu raporunda hastanın yaşı ve kimlik bilgileri, uygulanacak tedavi, kullanılacak ilaçlar ve günlük dozları, hastanın kaçıncı denemesi olduğu belirtilmek zorundadır.

 


Bir önceki yazımız olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı başlıklı makalemizde doğum hastalıkları, gebelik sonrası ve kadın hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM