Tiroid Hastalıkları Nedenleri ve  Tedavisi

Tiroid Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi

Tiroid hastalıkları hakkında merak edilen; Gebelik Doğum sonrası, Hormonal bozukluktan doğan tiroid rahatsızlıkları için lütfen yazının devamını inceleyiniz.

Tiroid Hastalıkları

Merhaba, Sevgili Hanımefendiler ve Sevgili Beyefendiler.

Son yazımda tiroit rahatsızlıklarına giriş yapmış; tiroitin en bilmen çeşitlen olan hi pert iroxJ ı ve hipotiroidiye değinmiştim. Bu yazımda da yine yaygın bir tiroit hastalığı çeşidi olon Hashimoto tiroiditinden bahsedeceğim.

Kulağa garip gelen bu ismin kaynağı, hastalığı ilk teşhis eden Japon bilim adamı Hakaru Hashimoto’dan gelmektedir.
Hashimoto tiroiditi, bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu ortaya çıkan ve “Otoimmün hastalıklar’ olarak adlandırılan hastalıklardan biridir.

Otoimmün hastalıklarda vücut kendi dokusunu ya da salgılarını yabancı cisim olarak görmekte ve onu yok etmek için savaş ilan etmektedir. Bu savaş vücudun ürettiği antikorlar aracılığıyla gerçekleşir.

Tedavi aşamasında da bağışıklık sisteminin bu tavrı değiştirilemezken, çeşitli ilaç ve hormon takviyeyle vücudun “yabancı” diye tanımlayamayacağı eşdeğerlerin yerine konmasına çalışılır.

Diğerlerinin mutlaka tiroit tetkiklerine baktırması gerekmektedir.

Otoimmün hastalıkların kadınlarda görülme yüzdesi erkeklere oranla daha yüksektir. Dolayısıyla Hashimoto tiroiditi de daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Hashimoto tirioiditinde tiroit bezi düzenli çalışamamakta, kimi zaman (azla (hipertiroidi). çoğu zaman az (hipotiroidi) çalışmaktadır.

Hashimoto tiroiditin hamilelik öncesi tespitinin önemi büyüktür.

Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde annesinden aldığı tiroit hormonunun rolü büyüktür. Gebelik sürecindeki erken doğum ve düşük vakalarının çoğunun ardında tespit edilmemiş tiroit rahatsızlıkları yatmaktadır.

Tiroit hastalıkları gebelik esnasında olduğu gibi gebelik sonrasında da otuşabilmektedir. Anne, gebelik sonrası 1 yıl içerisinde postpartum tiroidit denilen geçici tiroit hastalığıyla karşılaşabilir. Bu hastalığın oluşma oranı % 5-15 dolaylarında seyretmekle birlikte, çoğu kez kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Antikor üretimi henüz tam olarak engellenememektedir. Çeşitli baskılayıcı ilaçlar kullanılmasına rağmen henüz kesin tedavi yoktur.

Hashimoto tiroiditinde de vücut tiroit bezini ve bazı salgılarını düşman olarak algılamakta, yok etmek üzere anti-TPO ve anti-tiroglobulin adındaki tiroit antikorlarını üretmeye başlamaktadır. Hashimoto tiroiditi teşhisi konan hastanın kan tahlilinde bu antikorların oranı normal seviyenin çok üzerinde seyretmektedir. Hastalığın en belirgin göstergesi de bu değerlerdeki yüksekliktir.

Hashimoto tiroiditinin sebebi net bir şekilde tespit edilememekle birlikte, birçok dış etmenin ve genetik faktörün hastalığı tetiklediği tespit edilmiştir.

Ailede tiroit hastalığı hikayesi olan bir bireyin varlığı tiroit hastalıklarından birine maruz kalma olasılığını artırmaktadır. Özellikle Hashimoto tiroiditi olan hastalarda genetik geçiş söz konusudur. Bu nedenle eğer aile bireylerinden birinde Hashimoto tiroiditi varsa, Postpartum Tiroidit özellikle yazımın başında bahsettiğim Otoimmün rahatsızlıklardan birine sahip olan annelerde sıklıkla görülebilmektedir.

Hastalığın ilk evresinde hipertiroidiye uygun belirtiler izlenirken, bir süre sonra bu durum hipotiroidiye dönüşür. Tiroit fonksiyonlarındaki bu tutarsızlık çoğu kez kendiliğinden rayına otururken, kimi hastalarda kalıcı hipotiroidi görülebilmektedir. Bu durumlarda gerekli hormon takviyeleri ile tedavi mümkündür.

Sevgili anne adayları, iki yazı boyunca size tiroit fonksiyonlarının gebelik sürecinde ne derece hayati önem taşıdığını aktarmaya çalıştım. Eğer gebeyseniz ve henüz tiroit tetkikinizi yaptırmadıysanız en yakın zamanda kan vererek bu değerlerinizi kontrol ettiriniz, çünkü sizin sağlığınız bebeğinizin sağlığıdır.


Bir önceki yazımız olan Ben Alınması, Ben Estetiği, Deri Kanseri Belirtileri başlıklı makalemizde Ben alınması, Ben estetiği ve Deri Hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16