Testosteron Seviyesini Arttırma Yolları | yehhu.NET

Testosteron Seviyesini Arttırma Yolları

Testosteron Seviyesini Arttırma Yolları

Testosteron Seviyesini Arttırma Yolları

Testosteron Seviyesini Arttırma Yolları, Testosteron erkeklerde testislerden salgılanan erkeklik hormonuna denir. Bayanlarda da testosteron hormonu vardır yalnız erkeklerdeki kadar yoğun miktarda değil. Testosteronun kemikler, kas yapısı ve yağ dokusu üzerine metabolik etkileri vardır. Yaş artışı ile birlikte testosteron hormonu azalmaktadır. Erkeklerdeki testosterondüşüşü bayanlardaki gibi aniden oluşmaz . Erkeklerde 30 yaşından sonra her yıl %10 azalmaya başlar. Bu doğal azalma dışında yağ dokusu da testosteron azalmasına neden olmaktadır. Yağ dokusunda bulunan bir enzim sayesinde genelde şişman erkeklerden testosteron hormonu östrojen hormonuna dönüşmektedir.

Testosteron Seviyesini Arttırmak İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Testosteron hormonunun yaşla birlikte azalması doğaldır. Yalnız beslenme alışkanlığıspor gibi hayat tarzında yapılacak değişiklikler testosteron seviyesini belirli bir düzeyde tutabilir. Vücuttaki testosteron hormonunun östrojene dönüşmemesi için kilo vermeniz gerekir. Testosteron seviyesinin bozulmaması için alkol miktarı belirli bir seviyede tutulmalı. Ayrıca sigaranın da testosteron hormonu üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Testosteron Seviyesini Arttırma Yolları
Testosteron Seviyesini Arttırma Yolları görsel

Testosteron Seviyesini Arttırmak İçin Beslenme

Yaş arttıkça ve 40 yaşından sonra testosteron hormonu dışında büyüme hormonları da azalır. Dolayısı ile kasları kaybederek vücuttaki yağ oranı artıyor. Bunlara engel olmak için egzersiz yapmayı düzenli hale getirmelisiniz. Yağ dokusu testosteron hormonunu azalttığı için yağlı yiyeceklere ve şekerli yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor. Böbrek hastalığınız veya ek bir hastalığınız yok ise proteinden zengin yiyecekler tüketerek kas dokusunun gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Peynir ve peynir suyu tüketerek aminoasit tüketebilirsiniz. Yağ alımını zeytinyağı ve kuruyemiş içerisindeki yağlar yetecektir.

 

Testosteron Yetersizliğinde Dışarıdan Testosteron Takviyesi Almak

Yaşlanan erkeklerde testosteron yetersizliği ;

  • Kılların dökülmesi
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Cinsel istekte azalma
  • Sertleşme problemleri

Yukarıdaki şikayetler görüldüğü zaman testosteron seviyesine bakılır. Testosteron yetersizliği tahlil sonuçlarında 280 -300 altında ise doktor kontrolünde testosteron takviyesi başlanabilir. Eğer testosteron hormonu eksik değil ise testosteron takviyesi tıbbı olarak kesinlikle yanlıştır.

 


Bir önceki yazımız olan Cinsel ilişki Süresini Uzatma Önerileri başlıklı makalemizde cinsel ilişki süresi ve cinsellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM