Spiritüel Fitness Nedir | Spiritüel Fitness Farkındalığı

Spiritüel Fitness Nedir | Spiritüel Fitness Farkındalığı

Spiritüel Fitness, Spiritüel Fitness nasıl yapılır, Spiritüel Nedir, Spiritüel Fitness Farkındalığı

Spiritüel Fitness

Nedir bu ‘Spiritüellik? Son dönemlerde sık sık duyduğumuz, anlamını da az çok tahmin edebildiğimiz bir kavram. Kelime anlamı ‘Ruhsallık’ olan spiritüellik, olayların bütününü görmeyi hedefler, fark etmeyi ve içselliğe yönelmeyi sağlar. Özellikle iki binli yılların başında birçok konunun farklı açılardan incelenmeye başlanması aynı başlıkların tekrar tekrar ele alınmasına neden oldu. Modern yaklaşımlar, şehir hayatının yaşam akışındaki temponun artmasıyla renklenmeye başladı. Bizi, aslında bildiğimiz fakat yeni kavramlarıyla anlamaya çalıştığımız şeylere tekrar geri götürmeye başladı. Hıza ayak uydurmak için her şeyi planlamak zorunda kalıyoruz.

Spiritüel Fitness
Spiritüel Fitness

Zamanın çok çabuk akması, yılların çabucak geçip gitmesi, günün bir solukta bitmeye başlaması, artık 24 saatin içine birçok şeyi sığdırma çabasına dönüştü. Başvurulan yöntem ‘zaman yönetimi”, atık ürün ’stres yönetimi’, çözüm ise ’serbest zaman alışkanlıkları oldu. Bu hızın içinde kendimizi unutmak alışkanlık halini aldı. Yemek arası 15 dakikalara, spor yapıp yağları yakma süresi 30 dakikalara kadar düştü. 23 saat yemek yemek, 1 saat spor yaparak fit bir vücuda sahip olmak çoğu insanın bitmeyen beklentisi halini aldı. Pilates, Kinesis, Füzyon (İki farklı alanın bir araya getirilmesi; yoga ve aerobik gibi), Bosu, Dans, sıkıştırılmış antrenman sistemleri modern spor yöntemlerinin mükemmel buluşları oldu.

Fitness’ın anlamı, planlı ve programlı yapılan performans ve sağlığa yönelik egzersiz alışkanlığıdır. Amaçlanan, manken gibi bir fiziğe sahip olmak değildir. Zihinsel ve fiziksel sağlığı hedefler. İlk insanlar avlanmak ve hayatta kalabilmek için güçlerini geliştirecek düzenli hareketler yapmaya başlamışlardır. Daha sonra Çinliler (Kung-Fu), Hintliler (Yoga). Yunan ve Mısırlılar ise görsel güzellik, savaşmak ve güçlü kalmaya yönelik düzenli egzersizler yapmışlardır. Yapılan tüm sistemli sporlarda kullanılan zihin ve beden bütünlüğünün sağlanması olmuştur. Yani yapılan hareketin bilinçli bir şekilde farkında olmak. Temponun farkında olmak, zıplarken farkında olmak, koşarken farkında olmak, dengenin farkında olmak, gücün farkında olmak…

Body and Mind’ yaklaşımı, son yıllarda spor alanında yapılan ve Spiritüellik ile Fitness kavramının iç içe olduğunu bize fark ettiren en büyük gerçek bence. Aslında bu müthiş bir buluş değil, sadece doğal kurguyu hatırlatma, yani bildiğimiz şeyi. Anlamı; Zihin ve Beden bütünlüğü. Bu kavram, harekete bütünsel bir bakış açısı sağlıyor. Hareketin bileşenleri beyin, sinir iletisi, kaslar ve kemikler bütününden oluşur, Yakıt olan besinler ve tüm bunları birbiriyle buluşturan en önemli kaynak ise oksijendir. Zihin ve beden bütünlüğü ise bize hareketin

içine girmeyi hatırlatır. Böylelikle an be an hareketin farkında olarak spor yaparsak, hıza kapılıp hareket bizi yönetmez, biz hareketi yönetiriz. Spinning ve Step yaparken ritmin ve hızın farkında olarak hareket ederiz. Pilates ve Yoga yaparken hareketin oluşumunu fark ederiz, Dans ederken içsel ritmimizi yaşamla uyumlarız, Squash oynarken beceriyle taktiği bütünleştiririz.

Peki ne olur bunu yaparsak? Öncelikli olarak yaşamdan keyif alırız, hayatı fark ederiz, enerjimiz artar, stres seviyemizi düşürebiliriz. Fiziksel tüm bileşenleri kullanarak daha fazla kilo kaldırabiliriz, daha esnek olabiliriz, daha kısa sürede daha etkili sonuç alabiliriz, hareket yeteneğimizi keşfederiz, kaslarımızı daha etkili çalıştırabiliriz, daha çabuk yağ yakabiliriz, kaslarımızı daha sağlıklı şekillendirebiliriz ve vücudumuza giren oksijeni daha bilinçli kullanabiliriz.

Hareket, kendimizle bağlantı kurabilmenin, kendimizi keşfetmenin, potansiyelimizi fark etmenin en güzel yolu. Spor yaparken kendinizi izleyin; Boğuşarak, kavga ederek mi spor yapıyorsunuz, kendinizi ispat etmek için mi spor yapıyorsunuz yoksa kendinizle mücadele ederek mi? Fark edin ve kendinizi izleyin. Aslında bunların hiçbiri için değil, kendi ritminizi keyifli bir şekilde görmek için spor yapın. Böylelikle daha sağlıklı, daha kendi merkezinizde, daha fazla özgüven içerisinde olacaksınız. Hareket etmenin keyfini çıkarın.


Bir önceki yazımız olan Liposuction Soru ve Cevaplar başlıklı makalemizde Liposuction, Liposuction faydaları ve Liposuction nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16