Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları | yehhu.NET

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları, Soğuktan korunma, gripten korunma, soğuk algınlığına, Ekinezya bitkisi hakkında detaylı bilgiler yazımızda

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki olduğu için, astımlı çocuk ve erişkinlerde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca kullanım süresi aralıksız kullanımda 2 ayı geçmemelidir. Marketlerde satılan ekinezya çaylarının, enfeksiyonların önlenmesinde ciddi hiçbir faydası olmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle eczanede satılan şurup ya da damla formları kullanılmalıdır.

Yaşlılar için de Ekinezyanm Önemi çok fazladır ve solunum yolu enfeksiyonlarının başlangıç döneminden itibaren kullanılması hastalığın ağırlaşmasını önleyebilmektedir. Kış döneminin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi için hijyen kurallarına uyunuz, grip aşınızı olunuz, ekinezya ile birlikte Vitamin C ve Çinko alınız.

Okulların açıldığı, bu sonbaharın son günlerini yasarken, bizlerin kapısını çalmak için bekleyen gribal enfeksiyonlar, hem erişkinler için hem de çocuklar için önemli sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ilk ve orta öğretimde okulların açılması ile çocuklar kalabalık sınıflarda enfeksiyonları birbirine çok kolay bulaştırmaktadırlar. Bunun yanı sıra havaların soğuması ile açık ortamlardan, büyük alışveriş merkezleri gibi kapalı ortamlara akın edilmesi, hapşırma ve öksürme gibi durumlarla damlacık enfeksiyonları tüm o alandaki bireyleri enfekte etmektedir.

Bu yılın enfeksiyonlar açısından daha zorlu geçeceği görülmektedir. H1N1 (domuz gribi) virüsüne bağlı gelişeceği düşünülen salgın ve aşının herkese yapılamayacak olması, herkesi bu tür bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yollarını bulmaya yöneltmektedir. Herkesin bildiği gibi el yıkamak, hapşırıp, öksürürken ağzımızı elimizle değil bir mendil aracılığı ile kapamak, bu tür hastalık bulguları olanlar ile yakın temastan kaçınmak başlangıç tedbirleridir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada ya da bu enfeksiyonların daha kotay ve kısa sürede atlatılmasında, tüm dünyada en sık kullanılan madde, ekinezya bitkisinden elde edilen ilaçlardır. Ekinezya Avrupa da sıklıkla yetişen bir bitkidir.

Birkaç türü olmakla birlikte en çok kullanılan ve enfeksiyonlara karşı en güçlü etkilen var olduğu bilinen Ekinezya purpurea türüdür. Ülkemizde ilk defa bu bitki, çok özel bir yöntem ile yetiştirilmiş ve MikroGen İlaç ARGE laboratuarlarında, ekstraksiyonları patentlendirilmiş metotlarla yapılarak ilaçlaşır. Eczanelerde Echinol adı ile satılan likid form, hem çocukları hem de erişkinleri solunum yolu enfeksiyonlarından korumakta ve enfeksiyonun daha kolay atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Özellikle soğuk algınlığından korunmak için Vitamin C ve Çinko çok önemlidir. Her iki doğal madde birlikte kullanıldığında bağışıklığı güçlendirmekte ve enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırmaktadır.

Vitamin C ve Çinko ile birlikte Ekinezya kullanımı, solunum yolunun bulaşıcı hastalıklardan korunmada ve hastalıkların daha kolay ve hızlı atlatılmasında etkili ve güvenli bir yoldur.

Ekinezya ekstresi, günlük 900 mg ve 3 dozda, yani 3 defa 300 mg olacak şekilde kullanılmalıdır. Daha düşük miktarların enfeksiyonlar açısından ciddi hiçbir faydası olmaz.

Beslenme ve beslenme şekli, günümüzde bireylerin yaşamlarını en fazla etkileyen faktördür. Beslenme kültürel, ekonomik, sosyal faktörlerle değişen bir bütündür. Özellikle kişilerin genetik yapıları, beslenmenin ortaya çıkardığı sonuçları doğrudan etkilemektedir. Bunun yanı sıra beslenme de bireyin genetik yapısındaki bazı kronik hastalık yatkınlıklarının önlenmesinde eskiden bilindiğinin aksine çok çok önemlidir.

Gelişmiş ülkelerde son yıllarda aynen ilaçlarda olduğu gibi gıdalar için de belirli hastalıklara karşı etkili olduğuna dair etkinlik bildirimlerinin kullanılacağı söylenmektedir. Ülkemizde de bazı gıda maddeleri için bu etkinlik bildirimleri mevcuttur. Bunlara örnek vermek gerekirse, kemik sağlığının korunması ve güçlendirilmesi için Vitamin D ve kalsiyum, kan kolesterolünün düşürülmesi için bitkisel sterol/stanoller, çocuklarda nöral ve retinal gelişimin desteklenmesi için balık yağında bulunan Omega 3 serisi yağlardan DHA, hamilelere mutlak koşulda önerilen folik asit bunlara örnek olarak verilebilir.

Bunların hepsi nutrisyonel maddelerdir ve birer nutrigenomiktirler. Nutrigenomikler, kişilerin genetik yapılarında bulunan potansiyel kronik hastalıkların önlenmesi, vücut sağlığının güçlendirilmesi amacıyla kullanılan bütünüyle güvenli çok özel gıda komponentleridir. Nutrigenomikler kişilere özel beslenme molekülleridir. Bu nedenle bireyler soy ağaçlarında hangi hastalıkların olduklarını bilirler ya da öğrenirler ise, o hastalığa karşı spesifik bir beslenme katkısı kullanabilirler. Örneğin ailesinde erken yaşta kalp damar hastalığı, şeker hastalığı bulunanlar, kendileri ya da çocuklarında üzüm çekirdeği ekstresi, balık yağı, omega3 yağ asitleri kullanmaları gereklidir.

Eğer erken yaşta kanser görülüyorsa, o zaman yeşil çay, likopen, folik asit, üzüm polifenolleri, (proantosiyanidinler ve resveratrol) kullanmalıdırlar. Kendisinde ya da aile büyüklerinde alerji hikayesi bulunanlar, elma, armut gib besin maddelerini özellikle çocuklarına bolca yedirmelidirler. Benzer şekilde hemen hemen bütün kronik hastalık risklerinin azaltılmasında çok önemli rol oynayan sebze ve meyveler mutlaka çocuklukta erken yaşlarda bolca tüketilmelidir.

Tüm bu anlatılanların çok mümkün olmadığı durumlarda da bu besin maddelerinin özlerini yani extreleriniiçerennutrigenomik şuruplar çocuklara olabildiğince sık verilmelidir. Böylece genetik yatkınlığı bulunan pek çok hastalığın ortaya çıkması engellenmiş olur.

Sonuç olarak, her birey özellikle her çocuk farklıdır. Bu nedenle her çocuğa özgü farklı içeriği bulunan ve nutrigenomikleri içeren çocuk gelişim şurupları, çocukların sağlıklı bir erişkinlik dönemi geçirmeleri için kullanılmalıdır.

 


Bir önceki yazımız olan Reflü Nedir Tedavileri Nelerdir başlıklı makalemizde mide yanması, reflü diyeti ve reflü nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM