Skolyoz (Omurga Çarpıklığı) | yehhu.NET

Skolyoz (Omurga Çarpıklığı)

Skolyoz (Omurga Çarpıklığı)

Skolyoz (Omurga Çarpıklığı)

Skolyoz (Omurga Çarpıklığı), İnsanlarda, ergenlik yaşlarında boy uzaması hızlanır. Sıklıkla da, boy uzamasına, iskelette görülen anormallikler eşlik eder. Omurgadaki çeşitli çarpıklıklarla belirlenen skolyoz, sadece beden gelişimini olumsuz yönde etkilemekle kalmaz, aynı zamanda meydana getirdiği biçim bozukluğuna ve bunun giderilmesine ilişkin tedaviye bağlı olarak ergenlik çağındaki hastanın ruhsal gelişimine de zarar verir. Bu nedenlerle skolyozun, önemli boyutlara varmadan önlenmesi ya da giderilmesi gerekir.

Skolyoz (Omurga Çarpıklığı)
Skolyoz (Omurga Çarpıklığı) görsel

Skolyoz, kas ve iskelet sistemi ve ayrıca kas işlevlerini önemli ölçüde bozan sinir sistemiyle ilgili çeşitli hastalıkların ikincil sonucu olarak ortaya çıkabilir. Fakat bazen birincil tipte ve herhangi bir nedene bağlanamayan skolyoz vakaları da vardır. Bunların, çocukların spor aktivitelerine yeterince vakit ayıramamasından, yemek düzeninin bozuk olmasından kaynaklandığı sanılmaktadır.

Oysa spor, beden gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Günümüzde çocuklar, uzun okul süresi ve ağır ev ödevleri, ayrıca çevrede yeterli oyun alanı olmaması nedeniyle fazla hareket edememektedirler. Bu da daha önce var olan biçim bozukluklarını ve kas yapısında erimeyi artırmaktadır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki; aşırı hareketsizlik, normal bir gelişimi bozmaz, yalnızca var olan bozukluğun artmasına yol açar.

Birincil tip yani nedeni belirlenemeyen skolyoz, erkek çocuklarda kız çocuklara oranla on kat daha sık görülmektedir. Her yaşta rastlanan bir hastalık olmakla birlikte çoğu kez ergenlik başlangıcında ortaya çıkar. Skolyozun sık görüldüğünü bilmeyen ana-babalar ve hekimler olabilir. Bu nedenle, ergen çocuğun sırt omurgasına dikkat etmek ve düzenli olarak bu bozukluğu aramak bazen göz ardı edilebilir. Bu hastalıkta en kötüsü, hiçbir ağrı göstermeden ilerlemesidir.

Skolyozun belirlenmesinde anne-babalar birkaç küçük noktada dikkatli olarak saptama yapabilirler. Örneğin, çocuklarını giydirirken pijama ceketinin bir tarafının yukarı kalkması, yürüyüş sırasında çocuğun kürek kemiğinden birinin daha yukarıda olması ya da dar bir tişörtte bir memenin diğerinden aşağıda durması, bir ipucu olabilir.

Unutmamalıdır ki, erken teşhis edilmiş skolyoz, kolaylıkla tedavi edilebilir. Bir ortopedi uzmanının tanıyı kesinleştirmesi ve gerekli tedavi programı vermesi gerekir. Bu tedavi, bir jimnastik uygulamasıdır ve zayıflamış kasları geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik egzersizler, omurganın düzelmesini sağlar. Bu jimnastiğin bir yaşam biçimi haline getirilmesi ve çok düzenli uygulanması gerekir.

Özellikle bu tür omur çarpıklığında, gövde ve kol kaslarını çalıştırmaya yarayan, yüzme, voleybol, basketbol, kürek ve kayak tavsiye edilir. Biraz daha ağır vakalarda genellikle 20- 40 derece arasında eğrilik oluşur. Bu durumda sadece jimnastik yeterli olmaz, aynı zamanda düzeltici korse de kullanılması zorunludur.

Eğer jimnastik ve korse ile hastalık durdurulamıyorsa ve eğiklik 40 derecenin üzerine çıkmışsa cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale, tıptaki ilerlemeler ve cerrahi tekniklerdeki gelişmelerle çok kolaylaşmıştır. Yani çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu ameliyatlar sadece görüntüyü düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda solunumun kapasitesini de arttırır.


Bir önceki yazımız olan Menisküs Yırtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir başlıklı makalemizde Menisküs Yırtığı ve Menisküs Yırtığı Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM