Sizce Aşk Bir Kimya işi Midir | yehhu.NET

Sizce Aşk Bir Kimya işi Midir

Sizce Aşk Bir Kimya işi Midir

Contents

Sizce Aşk Bir Kimya işi Midir

Sizce Aşk Bir Kimya işi Midir, Her insan, hayatı boyunca hissettiği yoğun duygulara “aşk” der. Bizim birini görüp beğenmemiz, ona aşık olmamız, kalbimizle hissettiğimizi düşünmemiz, bütün bu hislerimiz, heyecanlanmamız, uykusuz geceler, kalp çarpıntıları gibi aşka dair belirtiler ve durumlar aslında vücudumuzun yaratımı, bir kimya işi olabilir mi? İşte, aşkın kimyası…

Birine aşık olduğumuzda ve onu gördüğümüzde heyecanlandığımız, utandığımız, yüzümüzün kızarması olan hareketlerdir. Aslında bunlar, vücudumuzda o anda salgılanmış olan mutluluk verici dopamin, bu hisleri tetikleyen feniletilamin ve kalbimizi hızlandıran ve heyecanlandıran noradrenalin salgıları yüzünden olmaktadır. Ayrıca noradrenalin ve dopamin salgıları birlikte salgılandığı zaman kişide iştahsızlık, enerji, mutluluk, uyku bozukluğu gibi belirtiler meydana gelir. Yani; aşık olduğunuzda yemeden içmeden kesilmeniz, onu düşündükçe uykularınızın kaçması, mutlu ve enerji dolu olmanız yine bu salgılar yüzünden olmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktığına göre; aşık olmuş olan kişilerin beyinlerinde serotonin salgısının az olduğu görülmüş. Bu salgı mutluluk hormunu olduğundan, kişinin sevdiği o insanı sürekli düşünmesine neden oluyor. Bu salgının eksikliği durumu, genelde takıntı hastalığı olarak bilinen, psikolojik bir sorun olan Obsesif Kompulsif Bozukluk yaşayan hasta insanlarda görülmektedir. Yani , o insanların bir şeye takması ve onu tekrar etmesi gibi durumlar da, aynı aşık olan insanlarda olduğu gibi serotonin salgısının azalması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Sizce Aşk Bir Kimya işi Midir
Sizce Aşk Bir Kimya işi Midir görsel

Birine bağlanmanızda ilişki kurmanızda bile hormonların etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Yine yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktığına göre: Orgazm esnasında, doğumda, emzirmede salgılanan oksitosin hormonları, insanların diğerine bağlanmasına, arada duygusal bir ilişki oluşmasına neden olur. Birlikte olduğunuz birine bağlanmanız, bebeğinize olan duygusal bağınız aslında bu hormonun yardımıyla oluşmaktadır. Erkeklerde ise vazopressin adı verilen bir hormon; bir erkeğin diğer erkeklere karşı olan saldırgan tavırlarını, tek eşli olduğu ilişkilerini etkileyen bir hormondur. Yani  birine bağlanmak ya da bağlanmaktan korkmak gibi hisler, aslında bu salgılar ve hormonlar tarafından oluşan etki sonucu gerçekleşmektedir.

Aşk ve Ömür

Sürekli karşımıza çıkan “Aşkın ömrü” açıklamalarına bakılırsa; aşkın ömrünün ortalama 2 ve 3 yıl civarında olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durumu da yine bu salgılar ve hormonlarla bağdaştırabiliriz. İlişki boyunca yaşanan çeşitli sorunlar sonucunda bu salgılar da sevgiyle birlikte gün geçtikçe azalıyor ve karşınızdaki insanı artık daha farklı görmeye başlıyorsunuz. Hatalarını, onda sevmediğiniz yönleri, size sıkıcı gelen huylarını görüp onu değişmekle suçluyorsunuz fakat aslında değişen şey sevgiliniz ya da eşiniz değil, sizin salgılarınızın oranı sonucu oluşan bakış açınız! Kişi, bu salgıların değişmesi sonucunda artık eski mutlu ve heyecanlı döneminden uzaklaşarak, olayları daha mantıklı ve farklı görmeye başlıyor. Bu durum gerçekleştiğinde eğer ilişkinizi bozmazsanız ve devam etmeye karar verirseniz, endorfin salgısı sayesinde ortaya çıkan huzur, saygı, güven duyma gibi ilişkilerin bir süre sonra dönüştüğü çerçeve bağlamında oluşumlar meydana geliyor.

 


Bir önceki yazımız olan Eski Sevgilinize Dönmeli Misiniz başlıklı makalemizde aşk ve eski sevili hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
aşk Sizce Aşk

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM