Sivilcenizle Dost Olun

Sivilcenizle Dost Olun

Contents

Sivilcelerinizle Dost Olun!

Sivilcenizle Dost Olun. Sivilce, her insanın hayatında olan ve ilk olarak ergenlik dönemlerinde oluşmaya başlayan bir cilt hastalığıdır. Cildin yağlı bölgelerinde siyah noktalar oluşarak bu lekelerin temeli atılır. Hem erkekte hem de kadında görülebilir, genel olarak yüz, omuz, sırt ve boyun bölgesinde oluşmaktadırlar. Yüz bölgesinde oluşanlarının düzgün bir şekilde tedavisi yapılmazsa ciltte sürekli lekeler kalma ihtimali vardır.

Ergenlikte hayatımıza giren bu istenmeyen lekeler aslında bireyin büyüdüğünü gösteren birer kanıttır fakat gençleri oldukça rahatsız etmektedir. Ergen bireylerde daha çok yüz bölgesinde görülmektedirler, yüz bölgesinin ise alın, burun ve çene bölümünde sayıları fazladır. Sivilcelerin bir bölümü iltihap içerebilir ve bunlara akne ismi verilmektedir. Akneler elle sıkıldığı zaman yaralar oluşabilmektedir, bundan dolayı kremler ile tedavi edilmelidir.

Sivilceler Hakkında Bilinenler ve Bilinmeyenler

Sivilceler hakkında bilinen genel yanlışlar bulunmaktadır. Bu yanlışların ilki varoluş sebebinin cilt kirliliğinden oluştuğuna inanmaktır ve bu lekeleri ovalayarak yıkamaya çalışmaktadır. Oysaki oluşum sebepleri beslenme alışkanlıkları ve psikolojik sebeplerdir yani stresten de ciltte bu lekeler oluşabilir. Ayrıca sık sık yüz yıkamak cildi kurulaştırır, cilt kurudukça vücut yağ üretir ve yüzdeki yağ miktarının artması istenmeyen lekelerin daha çok çıkmasına neden olur. Bir diğer yanlış bilgi de makyaj malzemelerinin sebep olduğudur. Düzgün bir markaya sahip olan ürünler sivilce çıkarmaz lakin bilinmeyen markaları kullanmak mutlaka cildi etkileyecektir.

Sivilcelerinizle Dost Olun
Sivilcelerinizle Dost Olun

Her insanın cildinde istemediği kırmızı çıkıntılardan kurtulmanın birçok yolu vardır. En önemli ve kesin tedavi şekli lazer uygulamasıdır fakat bu yöntem biraz masraflıdır. Ekonomik ve doğal yollarla tedavi şekli maskelerdir. Hem cilt sağlığı açısından hem de tedavi olarak en çok kullanılan kil maskeleridir. Yoğurt, limon, domates, bal maskeleri de sıklıkla uygulanmaktadır. Ayrıca beslenme şeklimizi de düzenleyerek lekelerden kurtulabiliriz.

Öncelikle bol bol su tüketmemiz gerekmektedir, yeşil sebzeler ve vitamin miktarı yüksek gıdalar da tüketilmelidir, yağlı besinlerden ve turunçgillerden uzak durulmalıdır. Bir diğer tedavi yöntemi ise doktor tavsiyesi ile kullanılan kremlerdir. Fakat krem tedavisinde cildimizi iyi tanımak büyük önem taşır, hassas bir cilde sahipsek kullanılan krem cildi tahriş edebilir. Sivilceler hakkında geniş bir bilgiye sahip olursak cilt sağlığımız etkilenmeden kurtulmak mümkün olacaktır.

 


Bir önceki yazımız olan Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar başlıklı makalemizde cilt hastalıkları, Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar ve sivilcenin sebebi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16