Şirket Ortaklığı Nedir | Şirket Ortaklığı Hakkında

Şirket Ortaklığı Nedir | Şirket Ortaklığı Hakkında

Contents

Şirket Ortaklığı, Şirket Ortaklığı Nedir, Şirket Ortaklığı hakkında, şirket ortaklığı hakkında merak ettiklerinize dair her şey.

Şirket Ortaklığı

Şirketler ülke içerisindeki devlet kurallarına uymak koşulu ile şahısların bir araya gelerek kurdukları kuruluşlar bütünüdür. Şirketleri kurmak için bir araya gelen kişilere girişimciler denir. Girişimciler tüzel kişilik oluşup, girişimciler şirketin sermayesine katıldıktan sonra ortak durumunda olurlar .

Şirket ortakları, sermayedeki paylarına göre küçük ortak veya büyük ortak olarak nitelendirilirler. Büyük ortakların genellikle şirkette %50′ den fazla oy oranları vardır. Günümüzde halka açılımlar arttıkça, şirketlerinde fazla miktarda küçük ortakları oluşmaya başlamıştır.

IMKB’ de hisse senedi sahipleri aynı zamanda sahip oldukları şirketlerin hisse senetlerinden doğan bir hak olarak, o şirketlerin birer ortaklarıdır.

Ortaklar kurumsal ortak (fonlar, holdingler, emeklilik fonları vb.) olabilecekleri gibi şahıslar da olabilirler.

Bir kişi, bir grup girişimci veya bir aile birçok alanda faaliyet gösteren şirketlere sahip olabilir. Fazla büyük bir şirket olmanın sonucu bu şirketlerin yönetimlerinin zorlaşması ve ortak bir misyon etrafında idare edilme zorluğudur. Böyle bir durumda şirket sahipleri, bu şirketleri belli bir çatı altında toplama ihtiyacı içine girebilirler. Bu girişim ya bir holding kurarak veya bir şirketler grubu oluşturarak sağlanabilir.

Holding şirketleri, üretim ve satış türü faaliyetlerde bulunmayıp sadece belli bir faaliyet alanları olan şirketlere eşlik eden ve genellikle böyle şirketlerin büyük ortağı durumunda olan anonim şirketlerden oluşmaktadır. Holdinglerin kuruluş ve varoluş nedenleri birden çok şirkete iştirak etmek ve bu şirketleri yönlendirip/kontrol etmek olduğundan sermaye şirketleri sınıfında yer almaktadırlar. Holdinglerin sahipleri genellikle bir çok şirketin sahipleri olup, bu paylarını holdinglere devreder ve bu yolla o şirketlerin yönetimlerini tek bir çatı altında, tel elde toplarlar.

Şirketler grubunda aynı mantıktan yola çıkan şirket sahibi yada sahipleri, bunu başka bir şirket aracılıyla değil, direkt kendileri bu şirketleri bir araya getirerek yönetmek isterler. Kısaca, şirketler grubu aynı kişi veya kişilerin sahip olduğu şirketlerin bir araya getirilmesiyle oluşmaktadır. Şirketler grubunda genellikle şirket sayısı fazla değildir. Holdingler ise kanuni olarak en az yedi şirketten oluşmaktadır .

Yatırımcı kimdir ?

İnsanlar gelirlerinin harcamalar kısmından arta kalanlarını, ileri ki bir tarihte kullanmak üzere saklamak ve gelir getiren bir yatırımla değerlendirmek isterler. Yatırım aracı olarak tanımladığımız, ileride bize artı olarak bir gelir getirme fırsatı sunan enstrümanlara yatırım yapan kişilere de yatırımcı denilmektedir. IMKB’ de hisse senedi sahipleri (stockholder, shareholder) birer yatırımcıdır. Çünkü, hisse senedi sahipleri ileride belli bir gelir elde etmek amacıyla yatırım yapan şahıslardır.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM