Sigarayı Bırakmanın Yolları | yehhu.NET

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Contents

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı Bırakmanın Yolları, Ülkemiz nüfusunun çok büyük bir bölümü ne yazık ki sigara bağımlısı, 15 yaş üstü nüfusun yaklaşık olarak 16 milyonu sigara bağımlısı ve her geçen gün ne yazık ki sigaraya başlama yaşı düşmekte. Sigaraya başlamanın nedenleri ise birçok kişi için özenti yada bir taneden bir şey olmaz ile başlayan cümlelerden sonra içilen sigaraların devamının gelmesi, bağımlılık arayışı ve kimlik kargaşası.

Bir başka neden ise stres altında bulunan kişilerin çözümü sigarada görmelerinden kaynaklanmakta. Depresyon yaşayan kişilerde sigaraya karşı meyil gösterebilmekte. Yapılan araştırmalarda göstermekte ki ülkemiz nüfusunun %43.6′sı sigara bağımlısı. Bağımlılık oranlarına göre erkekler, bayanlara göre çok daha fazla bir oranda sigara bağımlısı.

Sigarayı Bırakmanın Yolları
Sigarayı Bırakmanın Yolları görsel

Erkeklerin yaklaşık olarak %62.8, bayanların ise %24.3′ü sigara bağımlısı. Sigara bağımlısı kişilerin hemen hemen tamamı ise hayatları boyunca sigarayı bırakamayacaklarını düşünmekte hatta sigara olmaksızın yaşamayacakları kanısındalar.

Birçok sigara bağımlısı kişi sabahları uyanır uyanmaz sigara ile güne başlıyor, kendilerine gelebilmek için illaki sigara içmelerinin gerektiğini düşünüyor, her fırsatta sigara içiyor ve kanunlarda yapılan son değişikliklerle birlikte kapalı mekanlarda sigara içmenin de yasaklanmasıyla olur olmadık mekanlarda sigara içiyorlar.

Ne yazık ki bu tür davranışlar kişilerin hem sağlığını olumsuz yönde etkilemekte hem de ekonomik anlamda büyük zararlara neden olmaktadırlar. Ülkemizdeki ölümlerin yaklaşık olarak %10.6′sı sigara bağımlılığına bağlı olarak ölmekte. Sigara ise birçok rahatsızlığın başlıca aktörü. Özellikle birçok kanserin en büyük nedeni sigara bağımlılığı. Kanser haricinde ise sigara kronik kalp rahatsızlıklarına, kalp damar hastalıklarına, kronik bronşite, kronik tıkayıcı akciğer rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Sigara içenlerin en büyük bahanelerinden birisi ise sigara içmeyenlerinde bu tür rahatsızlıklara yakalandıklarını özellikle kanser gibi rahatsızlıkların sigara bağımlısı olmayan insanlarda da görüldüğünü belirtmektedirler. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki akciğer kanser hastalığına yakalanma oranı sigara içenlerin içmeyenlere göre 8 kat daha fazladır.

Sigara akciğer kanserinin haricinde ağız boşluğu, gırtlak, böbrek, rahim ağzı, mesena ve pankreas kanserlerine de neden olmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda göstermektedir ki günde 15 sigara içen 30 yaşındaki bir bireyin ömrü 5 yıl kısalmaktadır.

Hükümetin almış olduğu kararla ve özellikle Başbakan Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sigaraya olan hassasiyetine bağlı olarak ülkemizde sigarayı bırakma klinikleri ve sigara bırakma hattı 171 kurulmuştur. Eğer bir sigara bağımlısıysanız ve sigarayı bırakmak istiyorsanız en yakınınızdaki sigara bırakma kliniğine başvurabilirsiniz. Bu kliniklerde size uygulanacak her türlü tedavi karşılığında da herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Peki sizin için sigara hayatınızda çok kötü bir yerde ve bırakmak istiyorsunuz ne yapmalısınız.

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalıdır

 • Sigarayı bırakmak için öncelikle “sigarayı Bırakmaya” karar vermelisiniz. Çünkü bu işin en önemli ayağı sigarayı bırakmaya karar verme süreci ve buna inanmaktır.
 • Sigarayı bırakmak ile ilgili kafanızdaki tüm olumsuz düşünceleri zihninizden uzaklaştırın, sigarayı bırakmayla birlikte sizde meydana gelecek pozitif düşüncelere yoğunlaşın.
 • Sigarayı bırakmak için kendinizi bu konuda güdüleyecek ve sizi bu düşüncenizde diri tutacak gerekçeler ortaya koyun.
 • Sigarayı bırakmak için düşündüğünüz gerekçeleri sıralayın ve her gece yatmadan önce bu gerekçelerden birisini tekrar edin.
 • Kendiniz için bu sürecin başlangıç zamanını belirleyin. Sizin için özel bir gün yada tarih olabilir. Örneğin doğum gününüz, evlilik yıldönümünüz vs olabilir.
 • Sigaraya bırakmaya karar verdikten ve bu süreci yaşamaya başladıktan sonra vücudunuzda fizyolojik ve psikolojik değişiklikler meydana gelmeye başlayacaktır. Unutmayınız bu süreç kalıcı olmamakla birlikte 2-3 hafta içerisinde değişimler yataya oturacak ve sizde daha rahat bir hayata kavuşacaksınız.
 • Sigarayı bırakma sürecinde olan insanların tekrar başlama oranlarının en yüksek olduğu zaman sigarayı bıraktıkları ilk hafta olarak görülmektedir. Bu nedenle ilk haftanın zor geçeceğini bilmelisiniz, ilk haftayı bu bilinçle geçirmeye çalışınız ve mümkünse çevrenizden yardımcı olmalarını, psikolojik destek vermelerini isteyiniz.
 • Sizi sigara bırakmaya güdüleyecek etmenlerin çevrenizde oluşması için çaba harcayınız. Mümkünse size yakın birisiyle sigara bırakma süreci işine girin hatta birileriyle bu işi yapabileceğinize dair iddiaya girin.

Sigara bıraktıktan sonra oluşacak semptomların neler olduğunu ise bir sonraki yazımızda bulacaksınız.

Umarım Faydalı Olmuştur. Lütfen sigara bırakma konusundaki tecrübelerinizi okuyucularımızla paylaşınız. Eminiz ki bu paylaşımlar insanların sigara bırakmasına katkı sağlayacaktır.

 


Bir önceki yazımız olan Ebru Şallı Pilates Egzersizleri başlıklı makalemizde Ebru Şallı ve Ebru Şallı Pilates hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ? • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM