Sezaryen Doğum Hakkında Bilgiler

Sezaryen Doğum Hakkında Bilgiler

Sezaryen Doğum Hakkında Bilgiler

Sezaryen Doğum Hakkında Bilgiler içeren bu yazımız içerisinde aklınıza takılan birçok soruya cevap bulabileceksiniz.

Sezaryen İsmi Nereden Geliyor?

Sezaryen doğum adını sonradan bunun gerçek olmadığı düşünülmüş olsa da imparator Jül Sezar’ın bu yöntemle doğmuş olması spekülasyonlarına dayanarak alır. Sezaryen işlemi anne karnına bir kesi atılarak normal yolla doğamayacak olan bebeğin anne karnından çıkarılması işlemidir. Sezaryen ameliyatlar genellikle 45-50 dakika arasında sürer. Bu sürenin ilk 5 dakikasında bebeğin doğumu gerçekleşir kalan sürede annenin kesilen dokularının dikilmesi gerçekleştirilir.

Önceden planlanan sezaryen doğumlar genellikle 34. Hafta ve sonrasında yapılırlar.34. haftadan önce gerçekleşmesi muhtemel doğumlar varsa ya da tıbbi bir gereklilik varsa doktor müdahalesi ile genellikle doğum durdurulmaya çalışılır. Bunun sebebi bebeğin akciğerlerinin henüz gelişmemiş olmasıdır. Bebeğin akciğerlerini geliştiren ilaçlarla gebelik haftasının 34. Haftaya ulaşması planlanır ve sezaryen doğumlar genellikle bu yüzden 34. Hafta ve sonrasında uygulanır.

Sezaryen doğum, normal yolla doğumun mümkün olmadığı hallerde ve normal doğum hali hazırda başlamış iken anne ve bebeğin hayatını riske atan bir durumla karşılaşıldığında uygulanır. Genellikle bebeğin makat geliş pozisyonları, kordon bağının bebeğin boynuna dolanması, bebeğin mekonyum sıvısını yutma ihtimali ya da doktorların belirlediği başka riskli durumlarda uygulanır.

Sezaryen Doğum Hakkında Bilgiler
Sezaryen Doğum Hakkında Bilgiler

Sezaryen Doğuma Hazırlık

Daha önceden sezaryene karar verilmiş durumlarda anne adayı ameliyat saatinden yaklaşık 12 saat önceden bir şey yiyip içmez. Ameliyat öncesi lavman adı verilen bir işlem uygulanır ki çoğu anne adayının korkuyla yaklaştığı bir durum olmasına rağmen kesinlikle acısız ve kolay bir yöntemdir. Lavman ile bağırsaklardaki dışkı ve gaz boşaltılarak anne adayının ameliyat sonrası sıkıntılarının önüne geçilir. Hasta ameliyathaneye alındıktan sonra sonda takma işlemi gerçekleştirilir. Genelde doğumu takriben 8-12 saat sonra sonda çıkartılır.

Sezaryen genel anestezi altında, epidural anestezi ile ve spinal anestezi ile gerçekleştirilebilinir. Genel anestezi daha çok acil durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Günümüzde genelde epidural anestezi ya da spinal anestezi uygulanmaktadır. Epidural anestezide anestezi etkisinin başlaması için 15-20 dakika kadar beklenir. Spinal anestezi ya da spinal ve epidural anestezinin bir arada uygulandığı anesteziler için bekleme süresi yoktur bunlar etkisini hemen gösterirler.

Hangi Doğum Daha Uygun?

Sezaryenin normal doğuma kıyasla avantajları ve dejavantajları vardır. Bu kar zarar oranını doktorun belirlemesi en doğru seçim olacaktır. Sezaryende ilk 5 dakikada bebeğin doğumu gerçekleşmekte eğer genel anestezi altında sezaryen gerçekleşmiş ise anne bebeğini yaklaşık 1 saat sonunda görebilmektedir. Diğer anestezilerle gerçekleşen sezaryen ameliyatlarında annenin bilinci açık olacağından bebeğini hemen görebilir.

Sezaryen sonrası 8 saat sonra hemşire yardımıyla ayağa kalkarsınız. Bu dönemde sık sık yürüyüş yapmanız önerilir. Sık sık yavaş yavaş yapacağınız yürüyüşler hem psikolojik olarak sizi motive edecek, normal hayata dönüşünüzü kolaylaştıracak hem gaz çıkışı açısından kolaylık sağlayacaktır. Ameliyat sonrası ilk gaz çıkışı önemli problemlerden biridir ve buna yardımcı olması açısından size ilaçlar da verilecektir.

Sezaryen sonrası karşılaşılan durumlardan bir tanesi de annenin sütünün hemen gelmemesi olabilir. Eğer sütünüz hemen gelmediyse telaşa kapılmayın, bebeğinizi emzirmeye devam edin. Bebeğiniz emdikçe süt kanalları uyarılarak gerekli olan süt üretilecektir.

Sezaryen Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında ağır kaldırmamaya, ağır işlerden uzak durmaya bakmalısınız. Bebeğinizin bakımı sizi yeterince meşgul edecektir. Zorlanırsanız aile yakınlarınızdan bir kişinin size ilk haftalar yardımcı olması yerinde olacaktır.

Sezaryen sonrası daha sonraki gebeliklerinde normal doğum yapmak isteyen anneler de olabiliyor. Bu durum daha önceden mümkün değilmiş gibi yaygınlaşsa da eğer süreğen tıbbi bir sebep yoksa ve koşullar uygunsa sezaryen sonrası normal doğum yapılabiliyor. Sezaryen sonrası normal doğum için için 2 gebelik arasındaki en uygun süre en az 2 yıldır.

 


Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Karın Gerdirme Operasyonu başlıklı makalemizde Doğum Sonrası Karın Gerdirme Operasyonu, Karın Bölgesi Estetiği ve Karın Germe Estetiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16