Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak için Öneriler

Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak için Öneriler

sağlıklı cilde kavuşmak için, sağlıklı bir cilt için, cilt sağlığı için yapılması gerekenler, cilt sağlığı için öneriler, sağlıklı bir cilde kavuşmak için öneriler

Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak için Öneriler

Dış görünüşünüze özen gösteriyorsanız ihmal etmemeniz gereken konuların başında cildiniz geliyor. Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt sahibi olmak için aslında yapmanız gerekenler çok basit. Tavsiyelerimizi dikkate alarak hareket etmeniz ve cilt bakımınıza özen göstermeniz arzu ettiğiniz gibi bir cilde sahip olmanız için yeterli olacaktır.

1-Güneşin Zararlı Işınlarından Cildinizi Koruyun

Güneşten korunma dendiğinde herkesin aklına yaz aylarından havuz ya da plajda güneşlenirken koruyucu kremler sürmek geliyor. Aslında bu son derece yanlış bir bakış açısı. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için her mevsim koruyucu ürünler kullanmak gerekiyor. Güneş ışıkları cildin yaşlanmasına, kırışıklıkların oluşmasına, yaşlılık lekelerine sebep olduğu gibi cilt kanserine de davetiye çıkarabiliyor. Bu yüzden her gün dışarı çıkmadan önce en az 15 koruyucu faktör içeren bir krem sürmelisiniz. Eğer dışarıda çok vakit geçirecekseniz 2 saatte bir kremi tazelemelisiniz. Güneş ışınları özellikle saat 10.00 ve 16.00 saatleri arasında çok güçlü olduğundan bu saatler arasında güneşe maruz kalmamaya çalışmalısınız.

2-Cilt Bakımınızı Doğal Ürünlerle Gerçekleştirin

Düzenli olarak cilt bakımı yapmak sağlıklı bir cilde kavuşmak için altın kuraldır. Ancak cilt bakımı yaparken sürekli kozmetik ürünler kullanmak yerine zeytinyağı ve avokado yağı gibi doğal ürünlere yönelmeye gayret göstermelisiniz. Avokado yağı hem kırışıklık giderilmesinde hem de cildi yumuşatmada kullanılırken zeytinyağı ise besleyici özelliğe sahiptir.

Sağlıklı Cilt3-Cildinizin Temizliğine Dikkat Edin

Cildinizi temizlerken zarar vermemek için sıcak su değil ılık su kullanmalısınız. Sıcak su ciltteki yağların azalmasına yol açmaktadır. Ayrıca banyo yaparken kullandığınız lifler ve sert sabunlarda cildinizi tahriş edebilir. Yumuşak sabunlardan kullanmaya özen gösterin. Kurulanırken yumuşak havlular kullanın ve cildiniz hafif nemli bir haldeyken nemlendirici uygulayın. Nemlendiricinizin SPF özellikle olmasını tercih edin.

4-Beslenmenize Özen Gösterin

Sağlıklı beslenme sadece cildiniz için değil tüm organlarınız için önem taşımaktadır. Beslenmenize dikkat ederek kendinizi bedenen ve ruhen çok daha iyi hissedebilirsiniz. Pürüzsüz bir cilt için dengeli ve yeterli bir biçimde beslenmeniz şart.

5-Sigarayı Bırakın

Cildin yaşlı görünmesinin ve kolay kırışmasının başlıca sebepleri arasında sigara kullanımı yer almaktadır. Sigara cildin dış yüzeyindeki damarların daralması ve buna bağlı olarak kan akışının yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu durum oksijenin tükenmesine yol açtığından cilt sağlını kaybetmektedir. Bu sebeple eğer sigara içiyorsanız daha sağlıklı bir vücut ve cilt için hemen bırakmalısınız.

6-Stresten Uzak Durun

Günümüzün en büyük sorunlarından biri stres. Çok sayıda hastalığa yol açtığı gibi cildi de olumsuz etkileyebilmektedir. Strese bağlı olarak sivilceler ve çeşitli cilt problemleri baş gösterebilmektedir. Pürüzsüz bir cilt için stresten uzak durmaya çalışmalısınız.

 


Bir önceki yazımız olan Sivilce Maskeleri | Sivilce Maskeleri işe Yarar mı? başlıklı makalemizde sivilce maskeleri, sivilce maskeleri faydalımı ve sivilce maskeleri kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16