Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Sağlıklı Yol

Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Sağlıklı Yol

Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Sağlıklı Yol

Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Sağlıklı Yol! Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmeniz en önemlisidir. Ancak günümüzde sağlıklı beslenmeden günden güne uzaklaşan binlerce insan artıyor. Gün içerisinde işinizden dönerken marketlerden aldığınız hazır besinler içerisinde ki yağlar, tuzlar, katkı maddeleri ve kolesterol, maalesef ilerleyen zamanlarda sizlere olumsuz etkiler sağlayacaktır. Bu nedenle bu besinleri önermiyoruz.

Ailenizle beraber sağlıklı beslenmek için sizlere aşağıda ki ilk 10 yolu öneriyoruz:

Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Sağlıklı Yol Nedir?

Kalori dolu besinler yerine daha çok meyve ve sebze tüketiminizi evde gerçekleştirin. Hazır besinleri çöpe atın! Sağlıklı besinlerle kendinizi doyurun. Patates cips yemek yerine daha çok elma, portakal ya da üzüm gibi meyveleri tüketebilirsiniz.

Marketlerde asla abur cubur bölümünde işiniz olmasın. Bu gibi bölümler yerine daha çok balığın bulunduğu, sebze ve meyvelerin bulunduğu reyonları seçin. Böylelikle daha sağlıklı besinler yiyebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmek için 10 Sağlıklı Yol
Sağlıklı Beslenmek için 10 Sağlıklı Yol

Kesinlikle sağlıklı beslenme için alacağınız besinlerin etiketlerini kontrol edin. Yağı az olabilir ancak tuzu da çok olabilir… Bunlara dikkat ederek besinleri satın almaya çalışın.

Her zaman az yemeye çalışın. Öğünlerinizde porsiyonlarınızı küçük seçin. Elinizden geldiğince avuç içiniz, sizin porsiyonunuz olmasına özen gösterin.

Asla yapay şekerli ürünlerle bir portakalın doğal tatlılığı eşit değildir. Bu nedenle kesinlikle yapay yollardan yapılmış besinler yerine doğal yollarla üretimi sağlanmış meyve, sebze ve diğer sağlıklı besinleri kullanın.

Beyaz pirinç kullanmak yerine kahverengi pirinç kullanmanız, yağlı yiyeceklere karşı temel bilgileri bilmeniz için yeterli bile olabilir. Yağlı yiyeceklerden birisi olan mayonez yerine hardal kullanmanız da yine az kalori ve az yağ ile sizlere az etki sağlar.

Birçok rahatsızlıklara da iyi gelmesi için sebze ve meyveleri tercih edin. Tabaklarınızda daha fazla renk olması en iyisi olacağını düşünerek çeşitliliği arttırabilirsiniz.

Güne her zaman kahvaltı ile başlayın. Kahvaltısız gününüz olmamalıdır! Öğün atlamamaya çalışın. Böylelikle daha az ve öz tüketim sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yatağa girmenizden ortalama 2,5 – 3 saat öncesine kadar hiçbir şey yememiş olun. Çünkü eğer yerseniz, gece boyunca onların bünye tarafından yapılması yerine yağ olarak vücuda döneceğinden haberdar olmalısınız.

Kendinize göre besin tüketiminizi kendiniz ayarlayın. Herkesin farklı zevki ve yiyecekleri olacağı için genel diyetler yerine o diyetlere benzer sizler kendiniz için diyet oluşturabilirsiniz.

 


Bir önceki yazımız olan Bayram için Beslenme Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16