Sağlık Sorunlarını Yüzünüzden Anlayın | yehhu.NET

Sağlık Sorunlarını Yüzünüzden Anlayın

Sağlık Sorunlarını Yüzünüzden Anlayın

Sağlık Sorunlarını Yüzünüzden Anlayın

Sağlık Sorunlarını Yüzünüzden Anlayın. Bir önce ki yazımızda yüzümüzde ki değişikliklerin ne gibi sorunların habercisi olabileceğinden bahsetmiştik. Kaş eksilmesi, gözaltı morlukları, saç incelmesi gibi başta basit gözüken ve sadece görünüşümüzü etkilediğini düşündüğümüz farklılıkların iç organlarımızdaki bir takım rahatsızlıkların belirtileri olabileceğini artık biliyoruz. Bu yazıda da bedenimizin vitrini olan yüzümüzde ki başka organların değişimlerden bahsedeceğiz.

Kulaklara Dikkat

Kulaklarımızı bedenimizde belki de en az dikkat ettiğimiz yerlerin başında geliyor. Bedenimiz, biz yaşlandıkça gerginliğini ve esnekliğini kaybediyor. Cildimiz daha ince hale geliyor. Kaçınılmaz olarak da kırışıklıklar baş göstermeye başlıyor. Kulak memelerimiz de belirli yaştan sonra kırışmaya başlayan bir bölgemiz. Ve bu kırışıklıklar tahmin edemeyeceğimiz şeylerin habercisi olabilirler. Özellikle de bu kırışıklıklar zamansız gözükmeye başlamışsa. Bazı araştırmalar gösteriyor ki; 40 yaşından önce tek kulak veya her ikisinde de gözüken yatay çizgiler %80 ihtimalle kalp rahatsızlıklarının göstergesi olabilir. Kulaklarınızdan herhangi birinden bir çizgi varsa kesinlikle bir doktora görünmenizde fayda var.

Sağlık Sorunlarınızı Yüzünüzden Anlayın
Sağlık Sorunlarınızı Yüzünüzden Anlayın

Dudak Çatlamaları Diyabet İşareti Olabilir

Kulaklarda ki çizgilere bile değinip, kuruyan dudaklara değinmemek olmaz. Aslında dudaklarımız kurumazlar. Çünkü orada yağ ve ter bezleri çok azdır. Fakat dudağa kırmızı rengini veren kılcal damarlar bol miktarda bulunurlar. Bu yüzden dudaklar, vücudun diğer bir çok bölgesine oranla daha hızlı tepki verirler.  Çok ince ve hassas bir yapıya sahip olan dudakların dış çeperindeki hücreler ölmeye başlayıp, kabuklaşabiliyorlar. Bu da bizim onların kuruduğunu zannetmemizi sağlıyor. Bu hücrelerin ölmesinde ki en temel sebepler arasında; B vitamini eksikliği, soğuk havalar, sigara kullanımı, stres ( her şey de olduğu gibi dudakların kurumasında da etkili ), diyabet veya dudakları çok yalamak gösteriliyor.

Burundaki Değişimler

Burun; belki de en çok estetik müdahaleye maruz kalan organ. Çünkü bize ilk bakıldığında karşımızdakinin bakışlarını ilk karşılayan yerlerin arasında geliyor. Tabi buna büyük markaların çalıştıkları ve idealize edilen “çok güzel” mankenlerin tek tipleştirilen ve dayatılan uzuvlarını da eklediğimiz de, çoğumuzun burnunun görüntüsünden memnun olması zorlaşıyor. Fakat burun; bir çok organımız gibi yalnız estetik kaygılarımız için var değil. Burundan çıkan yumruların rengi ve çıkma sıklığı bazı iç organlarımızın hasar aldığını gösteriyor olabilir. Özellikle iç organlarda yaralar çıkmasına sebep olan sarkoidoz hastalığı habercisi olabilir.

Benler Neyin Habercisi?

Bazılarımız için bir an önce kurtulmanın yollarını aradığımız baş belaları, bazılarımız içinse görünüşümüzün karakteristik bir parçası olan benler, melanosit adlı hücrelerimizin oluşturduğu rengi tenimizden daha koyu, çoğu zaman koyu kahverengi ve tenle aynı hizada veya biraz üzerinde bir çıkıntı halinde bulunabiliyor. Deride bulundukları yere göre junktional, compound, intradermal nevüs şeklinde adlandırılıyorlar. Bazıları tanımlanan karakterin dışında bir şekle bürünüp risk taşıyabiliyorlar. Bu benler displastik (Clark Nevus) olarak adlandırılıyorlar ve görsel olarak deri düzeyinde veya deriden biraz kabarık, yağda kızarmış bir yumurta görünümüne sahip açık kahverengiden koyu kahverengiye dönük renkte yapılar.

Deride malign melanoma olarak bilinen deri kanseri, mevcut bir benden ya da normal deriden gelişebiliyor. Bir benin çoklu renk özelliğine sahip olması, boyunun 6 mm’yi geçmesi, keskin sonlanması veya aniden yapısının değişmesi dışında benin üzerinin kanaması, kabuk bağlaması da büyük riskler taşıdığınızın bir göstergesi olabilir. Eğer bedeninizde ki benlerden herhangi biri burada saydığımız özelliklerden birini veya bir kaçını taşıyorsa ya da normal olan benler sonrada bu yapılardan birine bürünmeye başladıysa biran önce doktora gitmenizi ve muayene olmanızı ısrarla ve şiddetle öneriyoruz.  Kısacası benler de sadece görünümümüzü etkileyen parçalar olmayabilirler.

 


Bir önceki yazımız olan Burun Tıkanıklığı Nedenleri başlıklı makalemizde burun tıkanıklığı ne yüzden olur, burun tıkanıklığı neden olur ve burun tıkanıklığı nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM