Safra Kesesi Rahatsızlıkları ve Diyet Tedavisi | yehhu.NET

Safra Kesesi Rahatsızlıkları ve Diyet Tedavisi

Safra Kesesi Rahatsızlıkları ve Diyet Tedavisi

safra kesesi hastalığı, safra kesesi ameliyatı, safra kesesi diyeti, safra kesesi rahatsızlıkları, safra kesesi diyet tedavisi

Safra Kesesi Rahatsızlıkları ve Diyet Tedavisi

SAFRA KESESİ ANATOMİSİ VE FİZYOLOJİSİ

Safra kesesi genellikle  ince duvarlı olan karaciğerin alt yüzünde safra kesesi yatağına yerleşmiş,35-50 cc kalınlığında dır.Periton ve safra kesesini sararak karaciğere yapışmasını sağlar.Safra kesesi ise karın içerisinde karaciğerin alt tarafına yapışık olarak bulunur.10*3cm çapında bir organdır.

Ana safra kanalıyla safra kesesi arasında safra kanalını boşaltmaya yarayan kanal vardır.

Safra kesesini sarararak karaciğere tutnmasını yada yapışmasını sağlayan ince yapıya periton deriz.Safra kesesi fundus,korpus,indidifulum ve boyun olarak adlandırılan dört bölge içerir.

Safra kesesi sağ hepatik arterden dallanan sistik arter aracılığıyla kanlanır.Karaciğerde oluşan safra ,konsantre olur ve horm onal ve nöral mekanizmalar aracılığıyla boşalması sağlanır.. AUKT KOLESİSTİT

Akut kolesistit,genellikle Hartamn poşu olarak isimlendirilmiş safra kesesi kanalına oturmuş taşların,safra kesesi sistik kanalında ve boynunda tıkanıklık oluşturması sonucu ortaya çıkan iltihaplanmadır.Safra taşları safra kesesininde oluşan iltihabi durumun en önemli nedenidir.

Yetişkinlerde daha sıklıkla görülmekle birlikte ,kilolularda ve genetik yatkınlığı olan insanlarda daha sıklıkla görülmektedir.

Kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir.Safra kesesinde çöken kolesterolün satüre olması sonucu oluşmaktadır..Bu satüre olmuş kolesterol taş ve iltihabın nedeni olmaktadır..

AKUT KRONİK KOLESİSTİT

Akut kolesistitte olduğu gibi sebep safra taşlarıdır, safra kesesi duvarı kalınlaşmıştır, fibrozis nedeniyle serttir. Mukozada ve submukozada değişen derecede kronik inflamatuar infiltrasyon vardır. Kalınlaşmış duvar sinüsler içere­bilir (Aschoff-Rokitansky sinüsleri).Hartmann poşu, artmış intraluminal basınç veya taş sonucu safra kesesinin boynunda oluşan patolo­jik genişlemedir.

Kısacası safra kesesi iltihaplanması dediğimiz akut veya kronik kolesistit insanların başında bir gerçek bela.Bu beladan kurtulmanın yollarını bulmamız gerekir..

Bir diyetisyen olarak gördüğümüz sonuç olarak öncelikle fiziksel birkaç pratiğe ihtiyacımız var.Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi uyku düzeni,,Mutlak dikkat etmemiz gereken bir gerçek uyku.

İkincisi ise boynumuzu yormayacak bir biçimde konumlandırabileceğimiz yüksek yastık.Yediğimiz yiyeceklerin tekrar ağzımıza gelişini engellemek ve acı su oluşmasına engel olmak için.

Soğuk ve nemli havalarda kendimizi korumaya almak,

Alkol ve sigaradan özellikle uzak durulması ve kahve özellikle neskafe ve sütlü kahveden uzak durmak gerekir…

Safra Kesesi
Safra Kesesi Hastalığı

Ve DİYET TEDAVİSİ..

Öncelikle yağlı yiyeceklerden kaçınmamız gerekmektedir..Adı üstünde kolesistit yani kolesterolden oluşan kolesterol taşlarının oluşturduğu iltihaplanmanın nedeni olduğuna göre demek oluyorki yüksek kolesterol içerikli yiyeceklerden kaçınmamız gerekir…

Yani kızartma ve kavurmalar

Hayvansal katı yağlar

Kuyruk yağı,iç yağı

Özellikle yumurtanın sarısı.Yumurtanın sarısında bulunan ve safra kesesi hareketlerini ebgelleyen maddelerin oluşmasını engellemek için yumurtanın beyazını tüketmek gerekir..

Günde almamız gereken süt ve yoğurdun ve peynirin yarım yağlı olarak tüketmemiz gerekir.

Kişiye göre değişmesine rağmen yinede acılı ,ekşili baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir..

Sabahları hafif kahvaltı yapmalıyız.Aynı diyabetli hastalarda olduğu gibi altı öğün olarak beslenilmesi gerekir. Çünkü midenin az doldurulması gerekir..Yani az ve sık tüketmek gerekir..

 

Bağırsakta oluşan gazların safra kanallarınada baskı yapabileceğini unutmamalıyız.bu yüzde şişkinlik yapan yiyeceklere dikkat etmemiz gerekir.

 

Kuru fasulye, nohut,yeşil mercimek iyi ı ıslatılmalı ve suyunu dökmeliyiz..


Bir önceki yazımız olan Burun Tıkanıklığı Nedenleri başlıklı makalemizde burun tıkanıklığı ne yüzden olur, burun tıkanıklığı neden olur ve burun tıkanıklığı nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM