Saç Tipine Uygun Bakım Ve Yöntemleri

Saç Tipine Uygun Bakım Ve Yöntemleri

Contents

Saç Tipine Uygun Bakım Yöntemleri,Bayanlar için saç bakımı sadece, aldıkları sonuçtan ibaret olarak görülüyor. Ancak bu bakımları uygularken izlenilen yol, sonucu birebir etkilediğinden çok önemlidir.

saç tipine uygun bakım güzellik ürünlerinin kullanılmaması, yanlış uygulamalar, eksik bakım yöntemleri sık yapılan hatalardan sadece birkaçıdır.

Sayısı onlarca olan her saç tipinin kendine has bir yapısı vardır.  İhtiyaç duyduğu besinler, vitaminler ve mineraller farklıdır. Bu nedenle saç yapınızı iyi tanımanız gerekmektedir. Bu sayede yapılan yanlış uygulamaları tekrarlamazsınız.

Saç tipiniz hakkında herhangi bir yorum yapamıyorsanız üzülmeyin. Çevrenizde bulunan herhangi bir kuaförden veya güzellik merkezi çalışanlarından yardım alabilirsiniz.

Şimdi sizlere hazırladığımız, “saç tipine uygun bakım yöntemleri” adlı makalemize geçelim.

Yıpranmış Saçlar

saç tipine uygun bakım Bayanlar arasında en sık rastlanan saç problemlerinden biridir. Yıpranmış saçlar; sık aralıklarla saç boyama, temizlikten yoksun kalma, doğal olmayan ürünler kullanma gibi uygulamaların sonucunda ortaya çıkar.

Özellikle çok sık aralıklarla saç boyatmak saçlarınıza büyük derecede zararlar verebilir. Bayanlar arasında saç boyatmanın bir zararı olmadığı gibi dedikodular dolanmakta hatta saçı beslediği hakkında yorumlar yapılmakta.

Gerçekte saç boyası, saçınızı korumakla yükümlü olan ince tabakanın yok olmasına neden oluyor. Dolayısı ile saçlarınız dışarıdan gelen etkilere karşı savunmasız kalıyor, özellikle güneş ışınlarına karşı.  Böylece saçlarınız zamanla canlılığını yitiriyor.

Saçları eski canlılığına kavuşturmak için daha çeşitli ve doğal güzellik ürünleri ya da bakım setleri uygulamalısınız. Bu uygulamalar saçlarınızı güzel gösterirken bir yandan da içeriden saçlarınıza gerekli mineralleri vererek saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

Bunlarla birlikte yıpranmış saçlara; fön, düzleştirici gibi cihazlarla şekil vermeye kalkmayın.  Koruyucu etkisi yüksek olan bakım setleriyle günlük veya haftalık bakımlar uygulayın.

Kıvırcık Saçlar

Kıvırcık saçlar saç kırılganlığı açısından daha fazla risk taşıyan saç tipidir. Kıvrımların oluştuğu bölgelerde, yağ ve sıvı akımı sağlanamadığı için saç bu bölgeler

Çabucak kırılabilir.  Bu nedenle bakım uygularken bu bölgelere ayrı özen göstermeniz gerekmekte.

Kıvırcık saçlarda yağ akımı sağlanamadığından bu akımı, bakım seansları ile biz yapıyoruz. Doğal yağ içeren güzellik ürünleri ile protein açısından zengin olan bakım ürünleri kullanarak saça ihtiyacı olan yağı veriyoruz.

Kuru bir yapıya sahip bu saç tipi kendisine zarar verdiği gibi saç derisinde de problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle haftada 1 kez nemlendirici maskeler uygulayarak saç derimizi nemlendiriyoruz. Bu sayede deri dökülmelerinin önüne geçmiş oluyoruz.

sac-tipine-uygun-bakim-yontemleri
Saç Tipine Uygun Bakım Ve Yöntemleri

İnce Telli Cansız Saçlar

İnce telli saçların cansız görünmesinin başlıca sebebi protein eksikliğidir. Çabuk yağlanan ince telli saçlara günlük bakım uygulanması şarttır. Bu bakımlar esnasında dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de karma ürünler kullanmamanızdır. Derinlemesine hijyen sağlayan tek tip bir şampuan ile de bu bakımı yapabilirsiniz.

İnce telli saçlar için banyo sonrası protein içeren jeller sürülebilir. Ayrıca bu tip saçlar için beslenme de çok önemlidir. Saç kurutma işlemleri sırasında sert bir havlu ile saçın yoğun olarak kurutulması, saçlarda büyük hasarlara yol açabilir. Yumuşak bir havlu ile saçın kurumaya bırakılması daha sağlıklı olur.

Bu saç tiplerinin yanı sıra, dolgun ve kuru saç tipine sahip bayanların da ayrı bir saç bakımı seansına ihtiyaçları vardır. Özellikle yüksek hacime sahip kuru saçlarda, kuruluğun yoğun olarak görülmesi, saç derisinin dökülmesine ve saç derisi üzerinde lekeler oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle saçlarınızı yıkadıktan sonra, ıslak haliyle saç diplerinden başlayarak nemlendirici kremler uygulayın. Şampuan olarak tercihinizi yoğun nemlendirici içerenlerden yana kullanın.

Sağlıklı ve doğal görünen saçlar için saç bakımı uygulamasını ihmal etmeyin.

 


Bir önceki yazımız olan Güzel ve Bakımlı Saç için Öneriler başlıklı makalemizde Güzel ve Bakımlı Saçlar, Güzel ve Bakımlı Saçlar İçin Öneriler ve saç hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16