Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ve Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır | yehhu.NET

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ve Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ve Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ve Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ve Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır, Saç Dökülmesi ve Kellik eğer önlem alınırsa belirli oranda engellenebilecek ya da tamamen ortadan kaldırılabilecek bir problemdir.

Yetişkin bir bireyin günde ortalama 100 tel saçı dökülebilir.

 

Bu rakam yüksek gibi gelse bile düşündüğünüzün aksine sağlıklı bir durumdur. Çünkü bu adette saçın dökülmesi kelliğe neden olmadığı gibi aynı zamanda dökülen saçların yenilenmesine ve dökülen saçların yerine yeni, sağlıklı saçların çıkmasına neden olur.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ve Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır
Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ve Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır görsel

Belirli dönemlerde özellikle saç dökülmesinde artış meydana gelebilmektedir. Özellikle mevsimler değişimlerin yaşandığı zaman aralıklarında saç dökülmesi artabilmektedir. Bunun yanı sıra sağlıksız ve dengesiz beslenmede saç dökülmesine neden olmaktadır.

Nedenine gelince, vücudunuzun her uzvunun ve noktasının olduğu gibi saçlarınızın da beslenmeye ihtiyacı vardır. Sağlıklı saçlar için ise çinko, protein, B12 ve bakıra ihtiyaç vardır. Bu mineral ve vitaminleri içeren besinleri tüketmek saç sağlığı için önemlidir.

Bunun yanı sıra sigara ve aşırı alkol kullanımı da saç sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca sigara saçların kırılmasına ve yağlanmasına neden olmaktadır.

Karaciğer yetmezliği ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklarda saç dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca ameliyat ve doğumlardan sonrada saç dökülmesi görülebilir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

 

Saç dökülmesi sorununu çözmek isteyen bir kişi öncelikle saç dökülmesine neden olan problemi tespit etmelidir. Sonrasında saç dökülmesini önlemek ve azaltmak için ise ;

 

Kozmetik ürünlerin bir bölümü saç ve saç derinize zarar verebilmektedir. Bu nedenle saç ve saç derinize zarar veren kozmetik ürünlerden ve kimyasallardan uzak durunuz.

Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçiriniz ve düzenleyiniz. Protein, B12, çinko ve bakır ihtiva eden besinleri tercih ediniz ve tüketiniz.

Vücudunuzda demir ve çinko eksikliği varsa bu problemin kaynağını tespit ediniz, tedavi olunuz. Demir eksikliği aynı zamanda kansızlık problemine neden olabilir ki bu durumda saçlarınızın dökülmesi anlamına gelir.

Sigara ve alkol kullanmayınız. Alkol ve sigara kullanımı saçlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Alkol ve sigara saç köklerinizi ve saç derinizi olumsuz yönde etkiler, belli bir süre sonrada bu etkiye bağlı olarak saçlarınız dökülmeye ve kırılmaya başlar.

 

Saçlarınızın sağlıklı ve canlı görünebilmesi için saçlarınızın beslenmesi gerekir. Bunun içinde saç köklerinin hava almasına ihtiyaç vardır. Saç köklerinin hava almasını engelleyecek, saç derinizi kaplayan örneğin jöle gibi ürünlerden uzak durunuz.

 

Eğer illaki kullanacağım diyorsanız gün sonunda saçınızı yıkamanız ve jöleden arındırmanız gerekmektedir. Saçlarınızın temiz olması önemlidir. Fakat bu saçlarınızı her gün yıkamanız anlamına gelmemektedir. Her gün saçları yıkamak saçlarınıza zarar verir. 2-3 günde bir vücut asit dengesine uygun pH 5.5 bir ürün ile saçlarınızı yıkayınız.

 

Ve son olarak saç derisinin kanlanmasını ve saç derisinde bulunan ölü hücrelerin aktif hale gelip saçtan arınması için damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.

 


Bir önceki yazımız olan Okul için En Havalı Saç Modelleri başlıklı makalemizde Okul için En Havalı Saç ve saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM