Saç Dökülmesi Nedir Neden Dökülür

Saç Dökülmesi Nedir Neden Dökülür

Saç dökülmesine neden olan durumlar nelerdir? Saç dökülmesi hakkında tüm bilinmeyen gerçekler nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedir Neden Dökülür, Tıp dilinde alopesi adı verilen saç dökülmesi, saçların inceleşip dökülmeye başlamasıdır. Normal bir insanın günde ortalama 50 ile 100 adet arası saç teli dökülür. Bir insan saçı olmadan kel olarak da yaşayabilir fakat bazı insanlar için psikolojik işlevleri de bulunabilir. Özelikle bu durum kadın bireylerde sıkça rastlanmaktadır.

Dengesiz diyetlerden kaçının

Saç dökülmesini engellemek için elimizden geleni yapmalıyız. Herhangi bir doktor kontrolü olmadan dengesiz diyetler saçımıza zarar verir. Ayrıca her gün düzenli spor yaparak kan dolaşımınız hızlanır ve saç gelişmesinde önemli rol oynar.

Bitki çaylarını tüketmeye özen gösterin

Papatya, ısırgan otu, ıhlamur, ada çayı gibi bitki çaylarını tüketerek saç dökülmenizi azaltabilirsiniz. Özellikle günün sonunda içilen bitki çaylarının faydasını göreceksiniz.

Saç Dökülmesi Nedir Neden Dökülür
Saç Dökülmesi Nedir Neden Dökülür

Şampuanlar saç dökülmesini bir yere kadar sınırlar

İnternet ve alışveriş merkezlerinde satılan saç dökmeyi engelleyici şampuanlar ile saç diplerine masaj ile uygulanan ilaçlar dermatologlar tarafından yapılan incelemeyle başarılı sonuçlara ulaşmıştır. Bu gibi ilaçları kullanarak kelliğe sebep olacak dökülmelerin önüne geçebilirsiniz fakat bunun da etkisi sınırlayıcı olduğunu unutmayın.

Çokluğun yanlış bildiği boya ve fön saç dökülmesine neden olmaz

Boya veya Fön gibi işlemleri saçınızda uyguladığınızda muhakkak saçlarını gereğinden fazla kopup kırılacaktır fakat saç köklerine herhangi bir zarar söz konusu olmadığı için dökülme olmayacaktır. Bu işlemlerden sonra saçı koruyucu ürünler kullanmaya çalışılmalıdır.

Saç dökülmesini engelleyen o yöntem PRP

Genellikle zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasında kullanılan bir yöntem PRP ‘dir. Bu yöntemle hastanın kendi kanından elde edilen PRP ‘nin vücuda hamilelik dönemi dahil hiçbir zararının bulunmamasıdır.

Saç dökülmesi günümüzde hem kadınların hemde erkeklerin önemli bir sorunu haline geldi. Piyasada birçok ilaç var ancak hiç birinden tam ve kesin sonuç almak pek mümkün değil. Peki saç dökülmesini arttıran nedenler nelerdir ? Bu konuda aşağıdaki liste size yardımcı olabilir. Belkide hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Arttıran Nedenler

Stres saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Psikolojik bunalımlar ve depresyon saç kaybını arttıran bir unsurdur.

Ateşli hastalıklar ve enfeksiyona bağlı hastalıklar saç dökülmesini hızlandırır.

Hormonal hastalıklar ve troid bozukluğu saç dökülmesine etki eder.

Kansızlık, anemi gibi hastalıklar saç kaybına önemli derecede etki eder.

Kadınlarda hamilelik dönemi saç kaybını arttırır.

Düzensiz beslenme ve alkol, sigara gibi madde bağımlılıkları saç dökülmesini hızlandırır.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, radyasyon ve zehirlenmeler saç dökülmesine neden olur.

 

 


Bir önceki yazımız olan Güzel Olmak için Ne Yapılmalıdır başlıklı makalemizde Güzel Olmak, Güzel Olmak için Ne Yapılmalıdır ve güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16