Rahim Kanseri Nedir | yehhu.NET

Rahim Kanseri Nedir

Rahim Kanseri Nedir

Rahim Kanseri Nedir

Rahim Kanseri Nedir, Rahim kanseri,  kadınların genital sisteminde, rahim içi zarı diye adlandırılan endometrium dediğimiz tabakasında oluşur. Rahim kanseri, kanser türleri arasında en çok rastlanan kanserdir. Kırk  yaş ve üzeri kadınlarda  daha çok görülen bu kanser türü menopoz sonrası kendisini daha çok gösterir.

 

Rahim kanserinin kendini gösterme şekli normalin dışındaki kanamalar ve renkli akıntılardır. Erken teşhis sayesinde tedavisi mümkündür. Rahim kanserinden korunmak için kilomuza dikkat etmeliyiz. Normalden fazla kilo alıp verilmemeli normal kilomuzu korumalıyız. Menopoz sonrası aşırı kanamalarda hemen doktora başvurmalıyız ve rutin kontrolleri yaptırmaktan kaçmamalıyız.

Rahim Kanseri Nedir
Rahim Kanseri Nedir görsel

Menopoza girmemiş bayanlarda bu kanserin belirtileri arasında adet kanamalarında düzensizlik gibi kendini göstermektedir. Bu kanser tipi kendini kanama şeklinde gösterdiğinden, hastayı uyarır ve erken tanısı konulabilir. Özellikle 30 yaşından sonra her kadının düzenli kontrollere giderek bu kansere karşı önlem almaları önerilir.

 

Şimdi ultrason kontrolleri,  rahim iç zarı kalınlığı ölçerek bize,  rahim kanseri hakkında bilgi vermektedir. Rahim kanseri tanısı konulabilmesi için rahim içinden parça alınması ve patolojik incelemeler yapılması gerekir. Herkes tarafından bilinen smear testi  bu kanser türü için erken belirleyici bir test değildir.

 

En sağlıklı sonuç ancak parça alınarak yapılır. Kanserin gelişmesinde etkili olan bazı faktörler vardır. Bunların başında genetik faktörler geliyor. Ailenizde rahim kanserine yakalanan biri varsa önleminizi alarak doktor kontrollerinizi aksatmamalısınız. Bunun dışında hiç çocuk doğurmamış kadınlar, şişmanlık, diyabet ve hipertansiyonda risk faktörleri arasında yer almaktadır.

 

Bayanlar için tehlike riski yüksek olan bu kanser çeşidinde, her kanser çeşidi gibi erken teşhis çok önemlidir.

 


Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Evreleri Nelerdir başlıklı makalemizde meme kanseri ve Meme Kanseri Evreleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM