Örümcek Damar Nedir? | Örümcek Damarı Ne işe Yarar

Örümcek Damar Nedir? | Örümcek Damarı Ne işe Yarar

örümcek damar nedir, örümcek damarı ne işe yarar, örümcek damar hastalığı tedavisi, örümcek damar hastalığı

Örümcek Damar Nedir? | Örümcek Damarı Ne işe Yarar

Örümcek damarlar, görüntü olarak nokta şeklinde olup kenarları kızarıklık olan ve şekli örümcek ağına benzeyen kan damarlarına verilen bir isimdir. Uzmanlar, genel olarak en fazla kadınlarda örümcek damarın görüldüğünü söylemektedir. Ayrıca en çok açık tenli kadınlarda gözüken örümcek damarlar, üç evrede görülebilir. Bunlar; çocuk yaşta, gençlikte ve yetişkinlik dönemleridir. Yani bu üç evrede söylediğimiz şekilde olan bayanlarda risk daha fazladır.

Kılcal Damar
Kılcal Damar

Örümcek Damar Erkeklerde Görülebilir

Uzmanlar, örümcek damarın karaciğer sorunu yaşayan erkek hastalarda da görülebileceğini söylüyor. Görüntü olarak tıpkı bir ağ gibi yayıldığı için ismi örümcek damar olarak adlandırılmıştır.

Örümcek Damar Nerelerde Görülür?

Uzmanlar, örümcek damarın vücutta nerelerde görüldüğünü aktarıyor.” En çok karşılaştığımız durum; yüz, el, kol gibi kısımlardır.”

Örümcek Damarın Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar, birçok neden arasından en fazla neden olanları belirlemiştir. Bunlar; Doğum kontrol ilaçları, hamilelik, siroz, karaciğer durumlarıdır.

Örümcek Damarın Tedavisi Nasıl Olur?

Uzmanlar, örümcek damarın tedavisi için öncelikle damarın oluşturduğu bölgeyi görmelidir. Ancak ortalama bir bilgi olarak; Oluşan örümcek damar kısımlarında eğer tedavi gerçekleşmezse kozmetik olarak görüntü ileri derecede bozulabilir. En çok 1.5 cm kadar yayılabilen bu sorun sizi gerçekten rahatsız edebilir. Yani, örümcek damarlılık sorununa yakalanan herkes erken tedavi yöntemi ile bu sorundan kurtulabilir. İlerlemiş örümcek damar sorunu için tedavi sürecide uzamaktadır.

Örümcek damarın tedavisi için uzmanlar en fazla elektro koter ve radyofrekans koter işlemlerini uyguluyor. Tedavi başlamadan önce lokal anestezi işlemi başlamaktadır. Böylece hiçbir şekilde ağrı hissetmemeniz sağlanmaktadır. Küçük çapta oluşan örümcek damarın sorunu bu işlemlerden sonra birkaç dakika içerisinde tedavi edilmektedir. Ayrıca bu işlemler, şeker hastası ya da diğer hastalara da uygulanabilmektedir. Eğer geç kalınmış, örümcek damarla ilerlemiş ise yine paniğe kapılmanıza lüzum yoktur. Sadece seans sayısı yükselecektir. Yinede sizi tedavi edecek doktor son sözü söyleyecektir.

Son olarak; Lazer tedavisinden sonra ilk bir hafta içerisinde yaranız kabuk bağlayacaktır. Güneşe çıkacaklar için uzmanların tavsiyesi kesinlikle güneş kremi kullanmanızdır. Ayrıca yine her gün iki defa yara kremi ile yarayı desteklemelisiniz. Zaten büyük olasılıkla doktorunuz bunları size söyleyecektir. Ancak biz öncesi ve sonrası hakkında sizlere bilgiler vermeye çalıştık.

 


Bir önceki yazımız olan Soğan Suyuyla Gelen Sağlık ve Güzellik başlıklı makalemizde Soğan suyu faydaları, soğan suyu güzelleştirirmi ve Soğan suyu içme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM