Okul Çağı Çocuklarımız | yehhu.NET

Okul Çağı Çocuklarımız

Okul Çağı Çocuklarımız

okul çağı çocuklarımız, okul çağı çocukları, okullu çocuklar, okula giden çocuk psikolojisi

Okul Çağı Çocuklarımız

Okul çağı, 6-11 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağı büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu bir dönemdir. En hızlı büyüme kızlarda 10-12 yaşta, erkeklerde ise 11-14 yaşında başlar. Kızlarda vücut ağırlığı ve boy uzunluğunda artıp menarştan (ilk adet kanaması) bir yıl öncedir. Boy uzunluğunda ki artış kızlarda 17 yaştan sonra genellikle durur, fakat erkeklerde yavaş da olsa devam eder.

Büyüme süreci önemli miktarda enerji ve yeni dokuların yapımı için daha fazla miktarda protein, mineral ve vitaminleri gerektirir. Bu nedenle 6-11 yaş grubu çocukların tüketmeleri gereken besinlerin iyi kaliteli ve yeterli miktarlarda olması önem taşır.

Büyüme süreci önemli miktarda enerji ve yeni dokuların yapımı için daha fazla miktarda protein, mineral ve vitaminleri gerektirir. Bu nedenle 6-11 yaş grubu çocukların tüketmeleri gereken besinlerin iyi kaliteli ve yeterli miktarlarda olması önem taşır.

OKUL ÇAĞI çocuğunun toplum yaşamına ilk kez bilinçli olarak girdiği bir dönemdir. Okul öncesi çağda çocuğun beslenme alışkanlıklarını aile etkilerken, okul çağında arkadaşlar, reklamlar gibi etkenler daha etkili olmaktadır.

Çocuğun aile ile yediği öğün sayısı da azalmaktadır.Bilinçsiz beslenme, sağlıksız nesiller yetişmesine neden oluyor. Kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve osteoporoz gibi pek çok ciddi hastalığın temeli  çocuklukta atılıyor. Bu nedenle çocuklarınız daha küçük yaşlardayken onlara düzenli beslenmeyi öğretin. Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişim, zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir.

Çocukların yanlış beslenmesi ile oluşan sorunları şöyle sıralayabiliriz.

1- Anemi (kansızlık)

2-Şişmanlık veya zayıflık

3-Vitamin yetersizlikleri

4- Basit guatr

5-Diş çürükleri

Başlıca karşılanan sorunlar:

Anemi (kansızlık)

Şişmanlık veya zayıflık

Vitamin yetersizlikleri

Basit guatr

Diş çürükleri

Okul Çağı Çocukları
Okul Çağı Çocuklarımız

PEKİ HANGİ BESİNDEN NE KADAR YEMELİLER

  1. Grup: Et – tavuk – balık – yumurta ve kurubaklagi: Et, tavuk veya balıktan 2 – 3 köfte kadar ( 60-90 gr )  yemek gerekir

Yumurta günde bir adet kullanılmalı.Yumurta anne sütünden sonra en iyi protein kaynağıdır.

KURUBAKLAGİL: Haftada en az 2 defa 4’er yemek kaşığı tüketilmelidir.Bu gıdalar protein kaynağı olmakla birlikte demir, çinko ve B grubu  vitaminlerince  de zengindirler.

Bu  vitamin ve mineraller zihinsel gelişim için de önemlidir.

2, Grup: Süt ve Türevleri

Bu gruptaki besinler (süt-yoğurt-ayran vb.) protein, kalsiyum B2 vitamini açısından zengindir. Süt proteini insan metabolizmasında %80 oranında kullanılarak yeni doku yapımı için kullanılmaktadır.Tüketimi ile  kemik yoğunluğu arasında sıkı bir bağlantı vardır. Kemik yoğunluğunun en üst noktaya ulaştığı 20-30 yaşlarına kadar alınan kalsiyum, kemik yoğunluğunun artmasına ve sonraki yaşlarda görülen osteoporozun erken görülme riskini azaltmaktadır.

 

Günde 2 su bardağı (400-500 ml.) süt-yoğurt + 1 dilim peynir tüketimi yeterlidir. Çocuğumuzun protein ihtiyacının yarısını karşılar.

3, GRUP: SEBZE- MEYVE:

Temel besin öğeleri karbonhidrat  olmakla beraber bitkisel proteinleri azdır. Yağ içermezler. POSA ve A, C vitaminleri açısından zengindir. Kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko, potasyum vb. mineraller açısından çok zengindirler.     Vitamin ve mineraller hücre korunması, sağlıklı diş, kemik ve cilt yapısı için önemlidir. Ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha pek çok mekanizmada yer alırlar.

 

Öğünlerde sebze yemeği ve salata , bir günde de iki -üç adet meyve veya taze meyve suyu içmek yeterlidir.

 

4.GRUP:TAHILLAR:

Temel enerji kaynağıdır. Yapılarında  yağ bulundurmazlar. Posa ve B vitaminleri bazı minerallerce zengindirler. Bitkisel protein içerirler. 4-5 Orta dilim ekmek +6 Yemek kaşığı pilav-makarna +1 parça börek veya kek yeterli olacaktır.

 

5.GRUP:YAĞ ve ŞEKER:

 

Yüksek enerji sağlar. A,D,E  ve K vitaminini vücudumuzdaki taşınmaları yağla sağlanır.Yalnız aşırı tüketmememiz gerekir.Günlük en fazla 30 gr yağ yeterli olacaktır. Çocukların kahvaltılarında 1 tatlı kaşığı  kadar tereyağı da kullanılabilir.Bunu da doymamış dediğimiz sıvı yağlarla sağlamak daha sağlıklı olacaktır.Zaten et-tavuk-süt- Yoğurt vb. gıdalardan doymuş yağları da sağlayacaklardır.  DÜŞÜK YAĞ,DÜŞÜK KOLESTROL VE YÜKSEK LİF İÇEREN Besinlere dayalı beslenme lAlışkanlığı olanlar da ileri yaşlarda kanser  türleri ve kalp hastalıkları riskinin düşük olduğu bilinmektedir.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Obezite Sorunu başlıklı makalemizde Çocuklarda obezite, Çocuklarda obezite Belirtileri ve çocuklarda obezite tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM