Neurofeedback Tedavisi (Nöroterapi) | yehhu.NET

Neurofeedback Tedavisi (Nöroterapi)

Neurofeedback Tedavisi (Nöroterapi)

Neurofeedback tedavisi, Neurofeedback nedir, Neurofeedback belirtileri, Nöroterapi nedir

Neurofeedback Tedavisi (Nöroterapi)

Neurofeedback’in Kullanım Alanları Nelerdir?

Vücuda dışarıdan; ilaç, ısı, radyasyon, dalga, vb. hiçbir etkinin verilmediği, tamamen doğal bir tedavi yöntemi olan, Neurofeedback; Stres, her yaştaki dikkat ve hafıza sorunlun, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, genel imrenme bozukluğu, okul başarısızlığı, Otizm, tik hastalığı, çocuklarda diş gıcırdatması Kpilepsi(Sar’a), tıbbi tedavi ile kontrol edilemeyen epilepsi, kronik baş ağrıları, Migren/ stres baş ağrıları, beyin felci, travma sonrası nevin hasan, kronik yorgunluk hastalığı, depresyon, Anksiyete (sıkıntı hastalığı), Panik Atak, Obsesyon (takıntı) – Kompulsif (tekrarlayıcı hareketler) hastalığı, Alzheimer hastalığı, Vaskuler Demans’ın erken dönemlerinde, Şizofreni, yeme bozukluğu hastalıkları ( bulamia. Anorexia Nervosa l.uyuşturucu vc alkol bağımlılığı, uyku bozuklukları, Otoimmun bozuklukları, sporcuların/yöneticilerin performansını en üst düzeye çıkarmada, IQ – zeka arttırmada, Down Sendromu, Spastik çocuklarda (Cerebral Palsy), okul ve sınav başarısızlığı, üniversite sınav haşarısını arttırmada kullanılmaktadır

Beyin Dalgalarının Değişmesinin Önemi Nedir?

Beyin dalgalarının önemi; kişinin bilinç durumunu belirlemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu dalgaların birbirleri ile uyumlu olmaması, kişide önemli rahatsızlıklar yaratabilmektedir. Beyin dalgalan bir makinenin dişlileri gibidir Kütük ya da büyük, her birinin bir önemi ve görevi vardır. Uyumlu olarak çalışmadıkları zaman, makinede (yani beyinde) birtakım sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Örneğin Alpha dalgasının beynin ön lobunda fazla bulunması; kişinin dalgın olmasına yol açar. Bu dalganın düşürülmesi, farkındalığı arttırır. Alpha dalgasının beynin arka lobda düşük olması ise, kişinin gergin olmasına yol açar. Artırılması durumunda, uzun süreli bir gevşeme elde edilir. Uzun süre meditasyon yaparak sağlanabilen gevşemeyi. KM 2 seans alpha dalgası anırma çalışması ile elde etmek mümkündür.

Günlük yaşantımızdaki performansımızın artması yada üretkenliğimizin artması için. Delta dalgalarımızın yüksek olması gerekiyor. Sezgilerin güçlü okluğu ve sanatçıların “ilham gelmesi” olarak tanımladıkları ruh halinde, Teta dalgalarının boyutunun en yüksek seviye çıktığı bilinmektedir. Hayatı temsil eden Beta dalgalarının oldukça yükseldiği durumlarda ise; stersimiz anıyor, geriliyor ve öfkeleniyoruz. Neuroieddback ile vücuda dışarıdan; ilaç, ısı, radyasyon, dalga, vb. hiçbir etken verilmeden, tamamen doğal olarak ve kendi irademizle, beyin dalgalarımızın değiştirilebilmesi mümkün olabiliyor.

Birçok sinir ve ruh haşinliği, aslında bir hastalıktan çok. beynin sürekli olarak tekrar eden olumsuz uyanlara verdiği bir tepkidir. Neurofeedback sayesinde bozulan beyin dalgalarının düzeltilmesi ile birçok sinir ve ruh hastalığında da iyileşme görülüyor. Ayrıca kişisel basanlarımızın, yaşam kalitemizin ve iç huzurumuzun anması da mümkün olabiliyor.

Neurofeedback Nasıl Yapılıyor?

Başa geçirilen ve üzerinde elektrotların olduğu bir şapka ile, kişinin EEG’si çekiliyor. Buna Q-EEG deniyor. Nöroloji Uzmanı tarafından, çekilen Q-EEG yorumlanıyor. Yani kişinin beyin dalgalarının hangi hastalık ya da ruhsal durumu gösterdiği tespit ediliyor. Daha sonra, yine Nöroloji Uzmanı tarafından kişiye bir nevi reçete yazılıyor. Başka bir ifadeyle, kişinin hangi beyin dalgalarının yükseltileceği, hangilerinin ise düşürüleceği belirleniyor. Bu esnada doktorumuz reçetesi yazılan kişiye haftada kaç kez ve toplanı kaç seans Neurofeedback yapılacağını programlanıyor. Programı belli olan kişi. belirlenen gün ve saatte hastanemize geliyor.

Kişi, Neurofeedback ünitesinde, bir bilgisayarın karşısındaki rahat bir koltuğa oturtularak, başına: verilen reçetedeki bölgelere göre elektrotlar yerleştirilir, bu sayede kendisine Neurofeedback uygulanan kişi, hangi beyin dalgasında ne tür bu değişiklik oluştuğu.!, bilgisayarın ekranından izleyebiliyor, Kendisi için belirlenen seanslara düzenli olarak katılan kişilerde, ortalama 40 seans sonunda arzu edilen neticeleri elde etmek mümkün, olabiliyor. Seanslar günde en fazla 2, en az I seans ve yarını saat olarak yapılıyor. Her 2 seansta bir. HEG adı verilen bir tetkikle, her 40 seansın sonunda ise, kontrol Q-EEG’siyle, kişinin beyin dalgalarında meydana gelen değişiklikler tespit ediliyor. Tedavinin başarılı olup olmadığına: kişinin geri bildiriminden çok, yapılan bu kontrol tetkiklerinin sonuçlarına, göre karar veriliyor.


Bir önceki yazımız olan Kalbe Giden Yol Belden Geçiyor başlıklı makalemizde Bel Rahatszılığı Kalbe Etki ediyor, Kalbe giden yol belden geçiyor ve Kalp Hastalıkları Bel rahatsızlıklarından başlıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM