Milfoy Hamuru Nasıl Yapılır | yehhu.NET

Milfoy Hamuru Nasıl Yapılır

Milfoy Hamuru Nasıl Yapılır

Milfoy Hamuru Nasıl Yapılır

Milfoy Hamuru Nasıl Yapılır, 650 gram için gerekli malzemeler
250 gram un 2 su bardağı
2 gram tuz
150 ml soğuk su (3/5 su bardağı)
1 adet limon suyu
250 gram margarin

Aşamalar:
Aşama 1- Unu ve tuzu hamuru yoğuracağınız kaba ekleyin. Ortasını havuz biçiminde açarak suyu ve limonu ekleyip hamuru yoğurmaya başlayın. Yumuşak ve pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yoğurma işlemine devam edin. Hazırladığımız hamuru bir streç filme sarıp üzerini temiz bir bezle örterek seri bir yerde yarım saat (30 dakika) dinlenmeye bırakın.

Milfoy Hamuru Nasıl Yapılır
Milfoy Hamuru Nasıl Yapılır görsel

Aşama 2- Büyük yuvarlak top biçimindeki hamurun ortasına bıçakla derin bir artı (+) işareti yapın. Bu artını her bir ucunu çekerek esnetin. Hamurun ortasına kesinlikle dokunmayarak kalın bırakın.Sonra Esnettiğimiz dört kolu bir merdane ile açıp inceltin.Açtığınız kolların inceliği, ortadaki kalın kısmın 1/4 ü kadar olmalıdır.

Aşama 3- 250 gram margarini ezerek hamurun yumuşaklığına getiriniz. Hamurdaki kalın bıraktığımız kısma koyun. Hamurun incelttiğimiz dört kolunu,yağ görmeyecek bir şekilde teker teker yağın üzerine kapatın.
Hamuru oval bir şekilde 45cm x 15 cm
boyutlarında çevirmeden açın.

Aşama 4- Açtığımız oval hamurun iki ucunu birleştirerek elde ettiğimiz dikdörtgen hamurun bir ucunu diğerine getirerek 2 ye katlayın. Üzerine bir bez ekleyerek 25 dk dinlenmeye alın.

Aşama 5-Dinlenen hamuru bu sefer ters yöne doğru çevirmeden 45×15 cm boyutun da açın. Açılan hamurun 4. aşamada anlatılan gibi tekrar katlayıp üstünü örterek 25 dakika bekletin. Bu işlemi iki kere daha tekrarlayın. Son kez den sonra yarım saat (30 dakika) dinlenmeye alın.

Sonra hamurunuzu afiyetle kulanın

 


Bir önceki yazımız olan Klasik Sebze Çorbası Tarifi başlıklı makalemizde Klasik Sebze Çorbası ve Sebze Çorbası Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM