Metabolik sendrom Nedir ? | yehhu.NET

Metabolik sendrom Nedir ?

Metabolik sendrom Nedir ?

Metabolik sendrom nedir, metabolik sendrom nasıl olur, metabolik sendorm tedavisi, metabolik sendrom belirtileri

Metabolik sendrom Nedir ?

 Modern dünyanın en yaygın sağlık problemi olarak kabul edilen metabolik sendrom, pek çok kronik ve ölümcül hastalığa yol açması nedeni ile her geçen gün doktorlar, eczacılar ve diyetisyenler tarafından çok daha fazla araştırılır ve önlemleri tartışılır hale gelmiştir.

Nedir Bu Metabolik Sendrom?

Metabolik sendrom Nedir ?
Metabolik sendrom Nedir ?

Metabolik sendrom basit olarak göbeklenme yani göbek çevresinin büyümesi, kan kolesterolünün yükselmesi ve özellikle de iyi kolesterol olarak bilinen HDL- kolesterolün düşmesi, kan yağlarının yükselmesi kan basıncının artması ve açlık kan şekerinin normalden yüksek çıkması ile kendini gösteren bir metabolizma bozukluğudur.

Bu metabolizma bozukluğu yada düzensizliğini tanımlamak için metabolik sendrom ismi verilmiştir. Metabolik sendromun, modern toplumların temel sorunu olması, obezojenik diğer bir deyişle yüksek kalorili besinlere bireylerin kolay ulaşabiliyor olması, gerek toplu taşıma gerekse araba kullanımının artması ve ev işlerinde tüm görevleri makinelerin yapması (çamaşır, bulaşık makineleri) nedeniyle kalori kazanımı artarken, normal yaşamsal aktivitelerde ve egzersiz yapmama yada yapamama nedeni ile alınmış aşırı kalori kaynaklı enerjinin vücuttan uzaklaştırılamamasıdır.

Bizler ne kadar obezojenik çevreden uzak kalmaya çalışsak da, gittikçe lezzetlenen ve hiç durmadan reklamlar aracılığı ile bizlerin ve çocukların gözüne sokulan o muhteşem lezzetli atıştırmalıklar kalori alımını her gün artırmaktadır. Bir de metropol yaşantısında egzersiz yapmanın güçleşmesi, çocukluk döneminden itibaren tüm yetişkinleri metabolik sendromlu bireyler haline gün geçtikçe daha fazla getirmektedir. Metabolik sendromun temeli göbek çevresindeki artıştır. Eğer her ay göbek çevreniz yarım yada bir santim artıyorsa, alarm zilleri sizin için çalıyor demektir. Henüz hipertansiyon yada kolesterolünüzde bir bozulma olmasa bile, siz metabolik sendrom açısından riskli bir kişisiniz.

 

Peki metabolik sendrom ne ile sonuçlanır?

Metabolik sendrom özellikle kalp krizi yada inme gibi kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, artmış kanser riski ve hatta algılama, hafıza bozuklukları ile sonuçlanan ciddi bir sorundur.

Metabolik sendrom adayı iseniz yada metabolik sendromunuz oluşmuşsa, öncelikle yaşam tarzı değişikliğine gitmeniz, kalori alımını kısmanız egzersiz yapmanız mutlak gerekliliklerdir. Evet bunları tüm doktorlar ya da diyetisyenler söylemektedir. Ancak bunu gerçekleştirmek, kazanılmış kiloları vermek gerçekten zordur.

Böyle bir durumda en yakın eczaneye gidip öncelikle yapılabilecekler için fikir alabilirsiniz. Türk Eczacılar Birliği, Avrupa Topluluğu ülkelerinde yaptıkları inceleme gezisinde farklı bir konuya parmak basmışlar. Macaristanda eczacılar metabolik sendromun önemi nedeni ile özel bir program geliştirmişler ve bir sağlık danışmanı olarak eczanelerde metabolik sendromlu hastada farmasotik bakım programını başlatmışlardır. Ülkemizde de metabolik sendrom görülmesi sıklığı ileri yaşlarda her üç kişiden ikisi olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle eczacılara bu konuda çok büyük görev düşmektedir.

Elbetteki eczacı bir doktor gibi ilaç reçeteleri yazamaz ya da bir diyetisyen gibi tüm gıda rejimini düzenleyemez, ancak metabolik sendromun önlenmesi yada tedavi edilmesine yardımcı olacak farmasotik formları hastalar önerebilir. Özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından uzun yıllardır eczanelerde reçetesiz satılmasına izin verilen, lOOmiligram üzüm çekirdek ekstresi ve 200 mikrogram özel krom formunu içeren Exo-dex Tablet, bu tür hastalar için çok faydalı ve bütünüyle güvenli, doğal bir farmasotik tablettir. Bunun yanı sıra kan kolesterolünü düşüren bitkisel sterol/stanol ihtiva eden tabletler yada yeşil çay ekstresi ile doğal kafein içeren ve kilo kaybı sağlayan Sağlık Bakanlığı İzinli zayıflama tabletleri, eczacılara danışılarak güvenle kullanılabilir.

Göbek çevreniz genişliyorsa mutlaka en yakınınızdaki eczaneye bir uğrayın ve kullanabilecekleriniz konusunda bilgi alın. Hayatta her sorunun bir çözümü mutlaka vardır, ebediyete intikal etmek dışında…


Bir önceki yazımız olan Liposuction Soru ve Cevaplar başlıklı makalemizde Liposuction, Liposuction faydaları ve Liposuction nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM