Menopozdan Korkmayın | Menopoz’dan Korkulurmu ?

Menopozdan Korkmayın | Menopoz’dan Korkulurmu ?

Menopozdan korkulurmu, menopozdan korkmayın, menopoz nedir, menopoz tedavisi, menopoz belirtileri

Menopozdan Korkmayın

Yeni bir özgürlük dönemi! Emekliyim, gezerir, tozarım ve beni engelleyecek aylık kanamalar, sıkıntılar olmadan hayatımı yaşarım. Anık özgürüm, kanatlı, kanalsız pedlere ihtiyacım kalmadı. Artık özgürüm, beni bunaltan, daraltan hormonlardan kurtuldum. Hormonlarımın bana verdiği görevlerim: yaptım, çocuklarımı doğurdum, büyüttüm ama anık kendim için yasayacağım, rahat, huzurlu, sıkıntısız bir şekilde !

Ne mutlu menopozdayım diyene!

Menopoz Korkusu YokTüm bu söylenenler size yabancı mı geliyor? Yoksa siz nala hormonsuz mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yasam dönemini nasıl oluşturabileceğinizi bilmiyor musunuz ? Bu yazı size gerekli ipuçlarını verecek..

özgürlük, keyif, bilgelik dönemi; Menopoz

Hayatın en keyifli dönemi erine en biri başlıyor. Şunu da kabul etmek gerekir ki, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ama hayatın hangi döneminde dönüp eskiyi aramıyoruz ki! 30′lu yaslara geldiğimizde 20′l yaşlar, 40′lı yaşlara geldiğimizde son geçen 10-15 yıl hangimizde unutuluyor?

Demek ki hayatın her döneminde insanoğlu geçen yıllarını unutamıyor, menopoz döneminde de tabii ki 30′lu 40′lı yaşlar aranacak, ama bunu gayet normal karşılamak lazım, çünkü hayatın her döneminde eskiyi arıyoruz.

Yaşasın özgür seks!

Hayatın bu evresinde bizi neler bekliyor, bir bakalım… Neredeyse 15-16 yaşından beri her ayama az, ana çok fakat illa ki sıkıntılı gecen aybaşı kabusu bitiyor, bu zamana kadar arlık çocuk sahibi olmak isteyen oldu, çocuk sahibi olmak istemeyenler için ise bir kazaya uğramak gibi, tedirginlikler de ortadan kalkıyor bu durumda. Yumurta üretimi artık bittiği için yaşasın özgür seks!

Menopozda cinsel istek artıyor

Simdi diyebilirsiniz ki, kadını kadın yapan östrejen hormonu da kayboluyormuş bu dönemde, seks eskisi kadar keyifli olacak mı, eziyete dönmesin? Bu dönemde kimi zaman önselliğe karşı kadın arda ilginin artığını, cinsel isteğin arttığını biliyor musunuz? Ostrojen hormonunuz sizi terk etse bile, sizin cinsel hayatınızı devam ettirecek, cinsel isteğinizi kamçılayacak hormon sizi yalnız bırakmıyor, korkmayın. Artık siz olgun ve daha deneyimi, partnerine karşı daha duyarlı ve anlayışlı iyi bir eş ya da sevgilisiniz. Hayat boyu düzenli ve aktif bir cinsel yaşam geçırdiyseniz, cinsel açıdan en iyi yıllarınız hala önünüzde duruyor.

Unutmayın yangın varsa söndüren de var!

Ama her şey seksten ibaret değil tabii ki! “Ben cayır cayır yanıyorum, stres had safhada, sen seksten bahsediyorsun” diyenleri duyar gibi oluyorum. Peki siz Uzakdoğulu kadınların hiç menopoz sıkıntıları i1e tanışmadığını, menopozal dönemlerini de gayet sağlıklı ve dinç geçirdiklerini duymadınız mı? Sağlık otoriteleri bunun nedenini araştırmış lar ve Uzakdoğu insanının, özellikle de Japonlar’ın 4 bin yıl öncesinden beri mutfağında en fazla yer verdiği besin olan soyanın, mucizeye neden olduğunu bulmuşlar. Birçok araştırmada, günlük beslenme programında soyaya yer veren toplumlarda, kalp damar hastalıklarının ve kanser vakalarının daha az görüldüğü, kemik yapılarının daha sağlam olduğu, şiddetli unutkanlığa yol açan Alzheimer’a yakalanma riskinin düşük olduğu ve bilhassa kadınların menopoz sıkıntılarını hiç yaşamadıkları ortaya çıkarılıyor.

Soya, ülkemizde birçok bölgede yetiştiriliyor olsa da, damak tadımıza pek uymadığından mutfaklarımızda çok fazla tüketmediğimiz bir besin. Ancak soyanın bu mucize etkilerini içindeki isoflavon maddesinin sağladığı bilimsel çalışmalarla ispatlanınca, artık birçok ülkede soya tabletleri kullanılmaya başlandı. Menopoz başlangıcı ile birlikte aniden azalmaya başlayan östrojen yüzünden vücut dengesinin bozulmasını önleyen, aynı zamanda yaşlanmayı da geciktiren bu soya isoflavonları, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak eczaneler’de isoflavin Tablet adıyla şarlıyor. Hormon kullanma korkusu yaşamadan sağlıklı günler artık çok daha yakınınızda!

Sağlık Bakanlıği’nın onayı ile sıcak basmalarına son!

Uzakdoğu’dan sonra size bir de batıdan, Amerika’dan bir haber… Yüzyıllardan beri Kuzey Amerika yerlilerinin ağrı kesici olarak ve bazı jinekolojik sorunların çözümü için kutlandığı, 19. Yüzyıl’dan itibaren hekimlerin de dikkatini çeken ve o dönemde ateş, uykusuzluk ve jinekolojik sorunların tedavisinde kullandıkları Black Cohosh bitkisi, 1960′lardan itibaren ilaç sanayi tarafından kullanım alanları belirlenip ilaçlaştırılarak, özellikle menopoz başlangıcında görülen sıcak basmalar mn ortadan kaldırılması amacıyla kullanıma sunulmuştur. Ülkemizde Remixin Tablet adıyla, Sağlık Bakanlığımızca onaylı olarak eczanelerde satılmakta olup, tek başına kullanılabileceği gibi Isoflavin Tablet ile birlikte de kullanımı hekimlerce önerilmektedir. Bu kadar tüyodan sonra artık şikayet yok, gününüzü gün edin…

Sağlığını koruyan, canlılığım yitirmeyen, neşeli ve yaratıcı bir kadının her zaman çekiciliğini muhafaza ettiğini unutmayın. Eğer evliyseniz, çocuklar varsa, zaten onlar yetişkin yaştadır ve kendi başlarının çaresine bakıyorlardı. Siz hiç merak etmeyin, siz, eşiniz ve arkadaşlarınızla bu keyifli dönemi dolu dolu yaşayın. Evli değilseniz, zaten çekicisiniz, belli mi olur, kısmet bu…

Yoksa hala çalışıyor musunuz? Bu daha da iyi, ıs arkadaşlarınızla her türlü organizasyona dahil olun, sportif faaliyetlere katılın, sizin neyiniz eksik, sağlıklı yaşlanmanın vazgeçilmez şartı; hayattan kopmayın !

Menopoz döneminden başka, hayatın başka hiçbir evresi için belirlenmiş özel bir gün var mı? Sız hiç Dünya Ergenlik Günü, ya da Dünya Olgunlaşma Günü duydunuz mu? Ama 18 Ekim Dünya Menopoz Günü ilan edilmiştir. Bu döneme verilen önemin bir göstergesi değil mi? Demek ki, özel bir güne sahip olan hayatın bu evresinin keyfini çıkarmak da kadınlara düşüyor.

Bu yazının sonu, sizin yeni döneminizin başlangıcı olsun. Menopoz sıkıntı larının yaşam standartınızı, sağlığınızı, mutluluğunuzu, neşenizi ve canlılığınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyin.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi başlıklı makalemizde Çocuklarda obezite, Çocuklarda obezite başlangıcı ve Çocuklarda obezite Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16