Menisküs Yırtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir | yehhu.NET

Menisküs Yırtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Menisküs Yırtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Menisküs Yırtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Menisküs Yırtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir, Menisküs diz ekleminde var olan bir dokudur. Menisküsün görevi yukarıdan gelen uyluk kemiği ile aşağıdan gelen kaval kemiği arasında bir yaylanma hareketi sağlamaktır. Menisküs yırtığı ikiye ayrılır. Birincisi gençlerden görülen Menisküs yırtığı. Gençlerdeki Menisküs yırtığı travma sonucu oluşmaktadır. Travma geçirmeden genç kişilerde Menisküs yırtığı görülmez. Travma sonucunda dizin dönmesi ile menisküs yırtığı oluşur. Diz dönmediği sürece menisküs zarar görmez. Genellikle futbolcularda yırtıklar sıklıkla görülmektedir. 55 – 60 yaş üstündeki insanlarda görülen menisküs yırtıkları oluşmasında travma dan önce menisküsün incelmesinden dolayı oluşmaktadır. Kişi yaşlandıkça vücudun normal kilosu ile birlikte menisküs yırtıkları görülebilir.

Menisküs Yırtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Menisküs Yırtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir görsel

Menisküs yırtıklarını anlamamıza yardımcı olan nedenlerden biri dizdeki şişliktir. Travmaya bağlı oluşan menisküs yırtıkların da hastanın dizinde şişlik oluşur. Dizini hareket ettirirken ağrı hisseder. Şişlik azaldıktan sonra hastanın döngüsel hareketlerinde sıkıntılar oluşmaya başlar. Yırtık çok büyük bir yırtık ise hastanın dizinde kitlenme olabilir. Arabadan inmek binmek, merdivenden inmek gibi işleri yaparken şiddetli ağrı çekerler. Yaşlı kişilerde ise dizde ağrı olur. Bu şiddetli ağrı gittikçe dayanılmaz hal almaktadır. Yürürken şiddetli ağrı çeken kişiler, travma sonucu ayağında şişlik olan kişiler mutlaka hastaneye ve ortopedi polikliniğine uğramaları gerekmektedir. Eğer sizde menisküs şüphesi duyuyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Menisküs yırtığı tedavisi ancak ameliyat ile yapılmakatdır. Menisküs Artroskopisi dediğimiz ameliyat ile menisküs yırtıkları tedavi edilmektedir.

 


Bir önceki yazımız olan Kanserde Psikolojik Desteğin Önemi başlıklı makalemizde kanser ve Kanserde Psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM