Meme Kanseri Evreleri Nelerdir | yehhu.NET

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir, Her kanser çeşidinde olduğu gibi meme kanserinde de bulunan evreler vardır. Bunlar tehlikelerine göre sıfırdan yukarıya doğru yükselmektedir. Evreler toplam da ise 5 farklı evreden oluşmaktadır. Evre sıfır olarak bilinen kanser evresi kolay tedavi edilebilir evrelerden biridir.

 

Tıp dilinde insutu kanser olarak da bilenen bu evre genellikle tarama programları ile tespit edilebilmektedir. Bundan sonraki evreler tehlikesi yükselerek evre bir, evre iki, üç, dört şeklinde gitmektedir. Yalnız bunlardan en tehlikeli olan evre dört seviyesinde artık meme ile bağlantısının yanı sıra vücudun farklı yerlerine de sıçramış durumdadır.

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir
Meme Kanseri Evreleri Nelerdir görsel

Dördüncü evreye ulaşmış hastalık seviyesinde tedavi şansı ve imkânları da bir o kadar kısıtlanarak zorlaşmaktadır. Tabi ki bu zorluklar karşısında umutlarınızı yitirmek ve hayattan kopma düşüncesine girilmemelidir. Çünkü bu seviyede bir kanser tehdidi de sabit bırakılarak kurtulma şansınız gayet mümkün olabilir.

 

Bu hastalıkla birlikte dördüncü evrede olan bir hastanın uzun süreler de yaşamasına imkân sağlanabilir. Bu kanserin en tehlikeli özelliği de zaten vücuda yayılabilme riskidir. Kanser tıp dilince tümör gibi büyün vücuda yayılma yeteneğine sahip olarak nitelendirilmektedir.

 

Bu meme kanserinin ilk olarak yayıldığında tercih ettiği yer koltuk altı bölgesinde bulunan lenf bezleridir. Bunun dışında diğer tercih ettiği yerler ise akciğer, karaciğer ve beyindir. Bu yayılmaya şahit olan bir kişi dördüncü evreye girmiş olarak nitelendirilir.

 

Bu evre kişiler kanser durumunu teşhis etmek istedikleri bir evre değildir. Kadınların meme kanseri başlangıcını daha erken evrelerde yakalanması daha faydalı olacaktır. Ülkemizin sahip olduğu gerek tıbbi makineler gerekse tecrübeli doktorlar sayesinde günümüzde dördüncü evredeki bir kanseri bile o bölgede hapsederek vücuda bir zarar vermesi engellenebilmektedir.

 

Bu sayede vücudun diğer bölümlere yayılmasına da engel olmaktadır. Kadınlarımızın meme kanseri konusunda daha bilinçli ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu yüzden meme kanseri ne kadar erken teşhis edilirse kurtulması ve iyileştirilmesi o kadar kolay ve kısa sürede olabilmektedir.

 


Bir önceki yazımız olan Feokromositoma Nedir başlıklı makalemizde Feokromositoma ve Feokromositoma Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM