Kuru Ciltler için Bakım Önerileri | yehhu.NET

Kuru Ciltler için Bakım Önerileri

Kuru Ciltler için Bakım Önerileri

Kuru Ciltler için Bakım Önerileri

Kuru Ciltler için Bakım Önerileri, İnce bir yapıya sahip olan ve yağ oranı normal seviyenin altında bulunan kuru ciltler çok çabuk kırışmakta ve kızarmaya meyilli olmaktadırlar. En fazla kuruluk göz çevresi, burun kenarı ve çene gibi bölgelerde meydana gelmektedir. Fazlasıyla hassas olan kuru ciltler için farklı bir şekilde cilt bakımı yapmak gerekmektedir.

Cilt Kuruluğunun Sebepleri

Cilt kuruluğu guatr gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkabildiği gibi menopoz döneminde de artış göstermektedir. Kalıtımsal olan cilt kuruluğu yaş ilerledikçe daha fazla ortaya çıkmaktadır. Özellikle kış aylarında cilt kuruluğu aşırı derecede rahatsızlık veren bir soruna dönüşmektedir.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri
Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri görsel

Kuru Ciltlere Nasıl Bakım Yapılır?

En hassas cilt tipi kuru cilt tipidir. Bu nedenle bu tip cilt bakımı için daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

-Kuru cilt bakımı için kesinlikle sabun, alkol içeren temizleyici ürünler ve sert şampuanlar kullanılmamalı, bu cilt tipi için özel olarak üretilmiş cilt bakım ürünlerinden faydalanılmalıdır. Özellikle toniklerin alkol içermemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

-Cilt temizliğini düzenli olarak gerçekleştirmek kuru cilt bakımının önemli faktörlerindendir. Haftada iki kere peeling yaparak cildinizdeki ölü hücrelerin ortadan yok olmasını sağlayabilirsiniz.

-Sigara tüm organlarınıza zarar verdiği gibi cildinize de zarar vermektedir. Bu nedenle sigara içiyorsanız derhal bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

-Cilt kuruluğunu önlemek için yüzünüzü yıkarken çeşme suyu yerine şişe sulardan faydalanmalısınız. Şişe sular daha az magnezyum ve kalsiyum içermektedir.

-Kuru ciltler özellikle kış aylarında hava şartlarından ve ısınmak için kullanılan klima ve kalorifer peteklerinden dolayı daha fazla kurumaktadırlar. Bu durumdan kurtulmak için buhar makinelerinden yararlanabilirsiniz.

-Cildinizi nemlendirmek için mutlaka bol su içmeli ve cilt bakımı rutininize mutlaka günde birkaç kez nemlendirici sürmeyi eklemelisiniz.

-Cilt bakımı yaparken kuru ciltler için özel olarak hazırlayabileceğiniz yüz maskelerinden de uygulamalısınız.

-Beslenme programınızın da dengeli olmasına özen göstermelisiniz. İhtiyacınız varsa doktorunuza danışarak vitamin de kullanmaya başlayabilirsiniz.

-Kuru ciltler için özel olarak üretilmiş serumları haftada bir kez uygulamanız kuru cilt bakımı için çok yararlı olacaktır.

 


Bir önceki yazımız olan Ciltteki Lekeler için Salatalık Maskeleri başlıklı makalemizde ciltteki lekeler ve salatalık maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM