Kızlık Zarı Nedir Ve Ne işe Yarar | yehhu.NET

Kızlık Zarı Nedir Ve Ne işe Yarar

Kızlık Zarı Nedir Ve Ne işe Yarar

Kızlık Zarı Nedir Ne işe Yarar

Kızlık Zarı Nedir Ne işe Yarar, Tarihler boyunca ve günümüzde kızlık zar bekâretin ve saflığın sembolü olarak görüldüğünden insanlık hayatında her zaman yerini almıştır. Kızlık zarının Latincesi ‘’Hymen’’ dir. İsmini Yunan ve Roma mitolojisindeki Afrodit’in oğlu olan ‘’evlilik ve düğün tanrısı’’ Dionysus’tan almıştır. İlk gece bu tanrıya hediye edildiğinden bu isim verilmiştir.

Kızlık Zarı Ne işe Yarar

Kızlık zarının henüz ne işe yaradığı konusunda kesin bir görüşe varılmamıştır. Fakat büyük bir çoğunluk hiçbir işe yaramadığını ve yine bazı araştırmacılar ise mikro organizmalardan ve yabancı cisimlerden korumak maksatlı bir görevi olduğunu söylemektedir. Gerçek olan bir şey var ki, toplumsal olarak sosyolojik bir fonksiyona sahiptir.

Kızlık Zarı Nedir Ve Ne işe Yarar
Kızlık Zarı Nedir Görsel

Kızlık Zarı Yapısı

Kızlık zarının yapı olarak vajinanın hemen girişinde bulunan iki küçük dudağa bağlı ve 1 ila 1,5 cm. içeride olan ön yüzü deriye, arka yüzü ise mukozaya benzemektedir. Çocuklukta sert bir yapıya sahip olan kızlık zarı ergenlikte salgılanan östrojen hormonu ile esnek bir yapı haline gelir. Çoğunlukla her kadında bulunan bu zar ender olarak bazı kadınlarda olmayabilir. Kızlık zarının birçok çeşidi vardır. Kızlık zarının kalınlığı, elastikiyeti, şekli her kadında farklılık gösterir. Öyle ki günümüzde halen daha bekâretin simgesi olarak büyük önem verilen kızlık zarının çoğu kadında kolay yırtılırken, bazı kadınlarda ise birden fazla ilişkiye girilse bile yırtık meydana gelmez. Bu tip zarlara tıp dilinde ‘’Duhule (geçişe) müsait zar’’, halk dilinde ise ‘’esnek zar’’ veya ‘’elastik zar’’ denilmektedir. Bu tip zarlarda hiçbir kanama olmayacaktır. Peki, kızlık zarı bozulmayan biri hamile kalabilir mi? Evet kızlık zarına çok yakın bir yere erkeğin boşalmasıyla hamile kalınabilir. Kamçıları ile hareket eden sperm hücreleri vajinanın girişinden rahim ağzına ve rahim ağzından da tüplere geçerek yumurta ile karşılaşır ve birleşir. Bu döllenme sonucu dış gebelik de dâhil olmak üzere gebe kalınabilir. Yani elastik yapıya sahip kadınlarda hamile kalabilir ve ancak doğum sonrası zarları yırtılacaktır.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarının çeşitlilik göstermesinden dolayı zarın yırtılması sırasında kanama miktarı değişmektedir. Bazen kızlık zarı üzerinde hiç damarın olmaması veya bu damarların çok küçük olmasından dolayı kanın anında pıhtılaşmasından hiç kanama olmayabilir. Bazen ise kızlık zarının çok etli, kalın damarlı, yüksek kenarlı olmasından normalinden fazla kanamalarda olabilir. Hatta kanamanın normalden fazla olduğu bu tip vakalarda tıbben cerrahi müdahale gerekebilir.
Birçok toplumlarda özellikle Müslüman toplumlarda kızlık zarına verilen önem o kadar çoktur ki, gerek bilinçsizlikten gerekse bu katı görüşten dolayı gerdek gecelerinin sonunda facialarla sonuçlanan olaylara rastlamak mümkündür.

 


Bir önceki yazımız olan Kadınların Her Gün Seks Yapma istekleri başlıklı makalemizde Kadının Orgazm Olması, kadınlarda seks ve kadınların seks ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM