Kıskançlık Nedenleri ve Çözümü

Kıskançlık Nedenleri ve Çözümü

Kıskançlık Nedenleri ve Çözümü

Kıskançlık Nedenleri ve Çözümü, Kıskançlık, bir sevgi göstergesi değildir. Aksine, hayatınızdaki insana güvenmediğinizi gösterir ve yeterince güvenilmeyen bir insanı koşulsuzca sevmek söz konusu bile değildir. Yapılan araştırmalara göre özgüven eksikliği hisseden insanlar, partnerlerini kıskanıyor. Genelde partneri çok güzel ya da yakışıklı, maddi açıdan ondan daha iyi, herkesin sevdiği ve beğendiği biri olan insanlar, kendilerini onun yanında yetersiz görebiliyor ve böylece kıskançlık baş gösteriyor. Günümüzde kıskançlık, ilişkilerin bitmesindeki en büyük nedenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kıskançlık, aslında çocukluk döneminde anne ve babasız büyüyen, travmalar yaşayan, kendini yalnız hisseden ve kendine güvenini kaybeden insanlar tarafından aynı şekilde bilinçaltında partnerini de kaybedebileceği endişesi sonucunda da yaşanabiliyor.

Dozunda hissedilen ve ilişkiye zarar verecek boyutlara gelmeyen tatlı kıskançlıklar, aksine partnerinizin hoşuna giderek ilişkinizi ve sevginizi güçlendirebilir.

Kıskançlık Nedenleri ve Çözümü
Kıskançlık Nedenleri Görsel

Eğer kıskançlık aşırı boyutlara geldiyse, sorgulamalar ve sürekli her hareketi haber vermeler başladıysa, bununla birlikte kıskanılan tarafın hayatı ve hakları engelleniyorsa; mesela kız arkadaşının dışarı çıkmasına izin vermeyen bir erkek söz konusuyla işte o zaman tehlikeli bir durumdan söz edebiliriz.

Eğer içinizdeki kıskançlık duygusuna engel olamıyorsanız ve ortada kıskanmanızı gerektirecek bir durum da yoksa bunun sizin sorununuz olduğunu, partnerinizin bir suçu olmadığını kabul etmeye çalışın. Onu engelliyorsanız ve baskı kuruyorsanız; kendinizi onun yerine koyun ve size aynı şeyler yapıldığında neler hissedeceğinize bir bakın. Ona bu kıskançlığınızı nedenleriyle birlikte anlatın ve ondan size destek olmasını isteyin. En önemlisi de kendinize güvenmek için çaba sarf edin. En büyük yalan: “Ben sana değil, etrafa güvenmiyorum ”dur. Aklı başında olan ve sevgilisinden ya da eşinden başkasını gözü görmeyen bir insana kimse zorla bir şey yaptıramaz; unutmayın.

Bu hayatınızdaki insan bile olsa kimseyi kontrol etme hakkınız yok. Kıskançlık ve bununla birlikte ona kurduğunuz baskı ilişkinize zarar verebilir ve onu kaybedebilirsiniz. Ayrıca aldatmak isteyen insan bunu her şekilde yapacaktır. Yersiz baskılarınız onu bundan alıkoyamaz.

Eğer hayatınızdaki insana aldatacağını düşünecek kadar güvenmiyorsanız; onunla ilişkinizi yürütmenizin anlamsız olduğunu kabul edin.

 


Bir önceki yazımız olan Kadınların Erkeklere Söylediği Yalanlar başlıklı makalemizde erkekler ve kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16