Karpuz’un Faydaları Nelerdir?

Karpuz’un Faydaları Nelerdir?

karpuzun faydaları nelerdir, karpuz neye iyi gelir, karpuzun faydaları, karpuz ne zaman yetişir

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Yaz Mevsiminin gelmesiyle birlikte, yazın vazgeçilmezi olan sağlık ve yaşam kaynağı karpuzun mevsimi gelmiş oldu. Karpuzun faydaları nelerdir?

Yaz Mevsiminin gelmesiyle birlikte, yazın vazgeçilmezi olan sağlık ve yaşam kaynağı karpuzun mevsimi gelmiş oldu. Mükemmel lezzetinin yanında serinletici etkisi, doyuruculuğu, antioksidan kaynağı olması ve ödem attırıcı etkisiyle karpuz en sağlıklı yiyeceklerden biridir.

Karpuz, bu kadar sağlıklı olmasını greyfurt, domates gibi kırmızı yiyeceklerde bulunan likopeni içinde bolca bulundurmasına borçludur. Likopen bu yiyeceklere kırmızı rengini verir. Yağların bağırsaklardan emilimini sağlayan likopen karpuz, domates greyfurt gibi besin maddelerinde bolca bulunur.

En sağlıklı besinlerden biri olmasını karpuz, birincisi:  su içeriğinin fazla olması, ikincisi: likopen açısından zengin olması, üçüncüsü  ise A vitamini ve pek çok bilinmeyen beta kriptokzatin karotenoidi de dâhil olmaz üzere karotenoidi (yağda eriyen fitokimyasal grubu olan boya maddeleri pigment) yüksekliğine borçludur.

Karpuzun FaydalarıKarpuz aynı zamanda çok az bir kalori karşılığında çok yer kaplamasıyla da kilo vermeye çok yardımcı bir besindir. Yazın kilo vermek ya da formunuzu korumak istiyorsanız karpuzun her öğününüzün vazgeçilmezi olmalıdır.

Karpuzun zayıflamaya etkisi kesindir. Karpuzun yüzde 92’si sudur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre besinlerden alınan suyun çok tatmin edici ve doyurucu olduğu keşfedilmiştir. Besinlerde bulunan su midede daha uzun kalarak kişiye doygunluk hissi verir. Barındırdığı yüksek miktardaki su emiliminin daha yavaş olmasını sağlar. Bu da daha az yemek yeme ihtiyacı duymamızı sağlayarak zayıflamamıza yardımcı olur.

Likopenin aynı zamanda prostat üzerinde de oldukça olumlu sonuçları olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda prostat kanseri ameliyatı olacak erkeklere ameliyattan 30 gün önce likopen tabletleri verilmeye başlanmış, sonuçta tablet alanlarda tümörün daha az ilerleyebildiği hatta bazı durumlarda küçüldüğü görülmüştür. Karpuzun da likopen açısından domates ve greyfurtla birlikte ne kadar zengin olduğu düşünüldüğünde özellikle prostat rahatsızlıklarına karşı faydası yadsınamaz.

Karpuzun, bünyesinde barındırdığı yüksek miktardaki  su ile cildin nem dengesinin sağlanmasında da oldukça etkilidir.

A vitamini bakımından bir hayli zengin içerikler ile donanmış karpuzun gönül rahatlığı ile tüketilmesi ve ödem atmada, kilo vermede, cildin nem seviyesinin takviyesinde önemli etkileri olduğu söylenebilir.

Sözün özü hem lezzeti hem sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı etkisi, hem de yukarda belirttiğimiz sağlık kaynağı olmasıyla karpuzlar yaz aylarınız vazgeçilmezidir. Bol bol tüketin. Afiyet bal şeker olsun…

 


Bir önceki yazımız olan Meyveler ve Faydaları nelerdir? başlıklı makalemizde cildi güzelleştiren meyveler, hangi meyveler hastalıktan korur ve meyvelerin faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM