Karma Cilt Nedir | Karma Cilt Bakımı Nasıl Olur

Karma Cilt Nedir | Karma Cilt Bakımı Nasıl Olur

karma cilt nedir, karma cilt bakımı nasıl olur, karma cilt hakkında, karma cilde nasıl maske uygulanır, karma cilt bakımı

Karma Cilt Nedir | Karma Cilt Bakımı Nasıl Olur

Bireylerin sahip olduğu cilt türleri arasında en sorunlu ve bakımı en zor olan cilt tipi şüphesiz karma cilt tipidir. Yüzün belirli bölgelerinin yağlı, belirli bölgelerinin ise kuru halde bulunduğu karma cilt tipinde, özellikle alın, burun ve çene kısmı yağlı iken diğer bölgeler ise kurudur. Durum böyle olunca karma cilt tipine sahip olan bireylerin yüzlerinin belirli bölgelerinde kuru cilt tipinin ihtiyaç duyduğu ürünleri, diğer bölgelerinde ise yağlı cilt tipi için kullanılan ürünleri kullanması gerekmektedir. Karma cilt bakımı karışık bir durum olarak görünse de basit birkaç yöntem sayesinde oldukça kolay bir şekilde cilt bakımı yapılabilmektedir. Karma cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Karma ciltlerde alın, burun ve çeneden oluşan T-bölgesi yağlı iken yanaklar kuru bir haldedir. Sivilce ve siyah nokta oluşumu da gözlenmektedir. Adet dönemlerinde sivilcelerde artış olmaktadır. Karma ciltlere bakım yaparken kuru bir görüntü sergileyen yanak bölgelerine kuru ciltler için üretilmiş olan nemlendiricilerden, yağlı olan T-bölgesine için yağlı ciltler için üretilmiş olan nemlendiricilerden sürülmesi gerekmektedir. Karma bir cildiniz varsa cildinizi temizlerken özen göstermeli ve zaten kuru olan yanak bölgesinin daha fazla kuruyup tahriş olmasına yol açmayacak temizleyici ürünler seçmelisiniz. Kil maskesi karma ciltler için en uygun yüz maskeleri arasında yer almaktadır. Cilt bakımınızı kil maskesi uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz. Kil maskesini bilhassa T-bölgesine uygulamalısınız.

Karma Bir Cildiniz Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Ciltlerinin kuru ya da yağlı olduğunu düşünen pek çok kadın aslında karma bir cilde sahiptir. Karma cilt nedir sorusunun yanıtını bilmeyenler için öncelikle karma cildin ne olduğunu açıklayalım. Birkaç cilt tipinin bir araya gelmesiyle oluşan cilt tipine karma cilt denilmektedir. Karma cildin temel özelliği bazı bölgelerde yağlı, bazı bölgelerde ise kuru olmasıdır.

Karma Cildin Özellikleri

Cildinizde sivilce ya da siyah nokta oluşuma mevcutsa, T bölgeniz yağlıysa, yanaklarınız da kuru bir yapıya sahipse karma bir cilde sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Cildimiz hem mevsimlerden hem de hormonlarımızdan etkilenmektedir. Yaz aylarında cildinizin daha yağlı, kış aylarında ise daha kuru olduğu mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Cildinizin karma olduğunun bir diğer işareti ise adet dönemlerinizde sivilcelerinizin oluşması, adet dönemi bitiminde ise cildinizin hemen eski halini almasıdır.

karma cilt bakımıKarma Cildin Oluşma Sebepleri

Yağ bezlerinin aşırı derecede çalışmasından dolayı yağlı cilt oluşmaktadır. Sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) üretimi de ısı ve nem sebebiyle artmaktadır. Bu sebeple yaz aylarında T bölgesi çok yağlı iken yanak bölgeleri normal bir görünüme sahip olmaktadır. Kış aylarında ise cildin doğal yağı soğuk hava nedeniyle azaldığı için T bölgesi normal bir görünüm kazanırken yanak bölgeleri ise kuru bir görüntü sergilemektedir.

Karma Cilt Bakımı

Cildinizin problemli bölgelerine odaklanarak bakım yapmak karma ciltler için en uygun cilt bakımı şeklidir. Sebum üretiminin azalması için özel olarak üretilmiş temizleyicilerle cildinizin yağlı bölgelerini temizlemelisiniz. Nemlendirici kremler sürerek cildinizin kuru olan bölgelerinin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Kış aylarında kuru ciltler için, yaz aylarında ise yağlı ciltler için üretilmiş temizleyiciler kullanmayı tercih etmelisiniz. Kış aylarında cildinizin tamamını yoğun bir nemlendirici ile ve yaz aylarında ise yalnızca cildinizin kuru bölgelerini yağsız bir nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Yüz maskesi uygulaması içinse en iyi seçeneğiniz kil maskesi olacaktır. Kil maskesini bilhassa T bölgesine uygulamalısınız.

Karma Ciltler İçin Makyaj Yapımı

Krem allıkları yanaklarınızı renklendirmek için kullanabilirsiniz. Yaz aylarında pudra cildiniz için uygun olacaktır. Makyaja başlamadan nemlendirici sürmeye özen göstermelisiniz. Kullandığınız fondöten ise yağsız olmalıdır. Göz kapaklarınıza da far bazı uygulayabilirsiniz. Bu sayede yağlanmalarının önüne geçmiş olursunuz


Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? | Evde Cilt Bakımı başlıklı makalemizde cilde bakım yapmak, cilt bakımı nasıl yapılır ve cilt bakımı nasıl yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM