Karındaki Şişlik Yumurtalık Kanseri Habercisi | yehhu.NET

Karındaki Şişlik Yumurtalık Kanseri Habercisi

Karındaki Şişlik Yumurtalık Kanseri Habercisi

Yumurtalık kanseri, Karındaki şişlik nedir, Yumurtalık kanseri nedir, Yumurtalık kanseri belirtileri hakkında bilgiler için yazımızı okuyunuz

Karındaki Şişlik Yumurtalık Kanseri Habercisi

Kadınların en sinsi düşmanlarından bir tanesi olan ve teşhisi için kendine has bir belirtisi olmadığından teşhis etmekte çok zorlanılan yumurtalık kanserinin, anlaşılmasını sağlayan en önemli belirtilerinden birisi karın bölgesinde şişlik yapmasıdır.

Karın bölgesinde ortaya çıkan şişkinliğin, teşhis edilmesi en zor ve çok sinsi bir biçimde ilerleyen kadın kanseri türlerinden biri olan yumurtalık kanserini ortaya çıkaran en belirgin özelliklerden biri olduğu belirtiliyor.

Kendine özgü belirtisi yok

Yumurtalıkta ortaya çıkan bu kanser türünün kendine has bir belirtisi olmasa da mide ve bağırsak rahatsızlıklarıyla kendini gösterebiliyor.

Karında Şişlik
Karında Şişlik

Teşhisi en zor kanser türlerinden

Teşhisinde çok zorlanılan ve ilerleyişi de çok sinsi olan kadın kanseri türlerinden olan yumurtalık kanserinin en önemli belirtisi bağırsak ve mide sıkıntıları olabilir.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke Günlük basit şeyler yüzünden sağlık şikayetlerinde bulunan kişiler için üstün körü değilde, daha dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi yumurtalık kanserinde hayat kurtarabilir. uyarısında bulunuyor.

Yumurtalık kanserinin tanısı

Prof. Dr. Ateş Karateke, yumurtalık kanserinin kendine has belirtilerinin olmaması hastalığın belirlenmesi ve tanı koyulmasının çok zor olduğunu vurgulayarak bayanların şikayet ettikleri belirsiz semptomların hazımsızlık, karında şişkinlik, çabuk doyma, iştah kaybı, sık idrara çıkma ve kilo kaybı ya da kilo alma olduğunu söyledi.

Hamilelik ve emzirme koruyor

Hamile kalmanın ve çocuk emzirmenin yumurtalık kanserinde oldukça koruyucu bir etken olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karateke, Bir kaç kere gebe olan bayanlarda veya çocuk emziren bayanlarda yumurtlama daha az olduğu için bu bayanlarda bu kanser türüne de daha az rastlanmaktadır. dedi.

 


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Obezite Sorunu başlıklı makalemizde Çocuklarda obezite, Çocuklarda obezite Belirtileri ve çocuklarda obezite tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM