Kardeşler Arasında Kıskançlık | yehhu.NET

Kardeşler Arasında Kıskançlık

Kardeşler Arasında Kıskançlık

Kardeşler Arasında Kıskançlık, çocukların kıskançlığı, 2 çocuk arasında kıskançlık, kıskançlık nedenleri, kıskançlık için neler yapılır yazımızın devamında okuyabilirsiniz

Kardeşler Arasında Kıskançlık

Kıskançlık sevilen birinin veya sevgi nesnesi olmuş bir objenin başkası ile paylaşılmasına tahammül edememe durumudur. Doğuştan genlerimize şifrelendiği ve içgüdüsel olduğu ileri sürülür. Son derece doğal, evrensel ve insanları mutsuz, huzursuz eden bir duygudur. Kıskançlık hayatın her döneminde yaşanabilecek bir duygudur, sevdiğini kıskanmanın yaşı, yeri, zamanı yoktur ancak çocuklukta yaşanacak olan kıskançlıkların ki bunun en çarpıcı örneği kardeş kıskançlığıdır ne boyutta yaşandığı önemlidir. Aileye yeni katılacak bir varlığın;

Çocuğun o güne kadar tek başına sahip olduğu tüm sevgi ve ilgileri paylaşma tehdidi, onun yeni doğan kardeşini kıskanma ve kimi zaman yaşamını etkileyecek davranış bozukluklarına varabilecek kadar yoğun mutsuzluk yaşamasına neden olabilir. Genel olarak kıskançlık duygusuyla tanışma yaşı 2 yaş civarıdır. Çocuklar bir kardeşlerinin olmasını isterler, ancak yeni bebeğin doğumu ile de yoğun bir kıskançlık yaşamaya ve anne babaları zorlamaya başlarlar. Bunun en önemli nedeni ilk sevgi nesnesi olan annelerini yeni bebekle paylaşma zorunda olduklarını hissetmeye başlamalarıdır. Çocuk o güne kadar evde ilgi ve sevgi odağı iken birden ikinci plana itilmiş olduğu hissine kapılabilir. Artık anne-baba ve diğer yakınlarının sevgi ve ilgisini kardeşiyle paylaşmak durumundadır.

Kıskançlık Nedenleri

Sevilmediği düşüncesiyle türlü huysuzluklar yapmaya ilgi toplamaya çalışır veya içine kapanır, yemek yememeye başlayabilir. Tuvalet eğitimini kazanmış bir çocuksa, ilgi çekmek amacıyla tekrar altını ıslatmaya, parmak emme gibi gerileme davranışları göstermeye başlayabilir ve hatta bu büyük tuvaletini uzunca bir süre yapmama gibi tepkilere dönüşebilir. Anne-babaya sık sık kendisini sevip sevmediklerini sormaya ve onların sevgilerinden bir türlü emin olamamaya başlayabilir.

Aslında sorun annenin yeni kardeşe hamile olmasıyla başlamıştır. Annenin mide bulantılarının kusmalarının nedeni karnındaki yeni bebektir yani anneyi hasta etmektedir, son aylarda artık annesi onu kucağına da alamamaya başlamıştır, hep o yeni gelecek bebek yüzünden odasında ya da evin başka bir odasında farklılıklar, düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Anlaşılan kendisi için ortada birtakım olumsuz duygular yaratacak gelişmeler vardır. İşte tüm bu karmaşık, olumsuz duygular çocukta birtakım davranış bozuklukları halini almaya başlayabilir.

Çocukla kardeşi arasındaki yaş farkı ne kadar azsa kıskançlık o denli büyük olmaktadır.

Henüz anneye gereksinimin sürdüğü 3 yaşından küçük çocuklarda anne ilgisinin azalması, yeni kardeşe olan tepkiyi o kadar büyük hale getirir. Kardeş kıskançlığı doğal bir duygudur, sevgi ve kıskançlık-nefret ara ara yoğunlaşır fakat zaman içinde bu yoğunluğunu kaybeder. Elbette ki her konuda olduğu gibi bu konuda da ileride daha büyük sorunlar yaşanmaması için ebeveyn ve büyük anne-babalara bu konuda son derece bilinçli davranma sorumluluğu düşmektedir.

Kardeşler Arasında Kıskançlık
Kardeşler Arasında Kıskançlık

Kardeşler Arasındaki Kıskançlık İçin Neler Yapılır

– Öncelikle çocuğu bebek doğmadan önce psikolojik olarak hazırlamak önemlidir. Kardeşi doğmadan önce çocuğa anlayabileceği bir dilde aileye yeni bir ferdin katılacağı, ortamın her zamankinden daha karışık ve heyecanlı olabileceği, kendilerini kutlamak için çok fazla konuklarının gelebileceği, annesinin biraz yorgun olabileceği, bebekle fazla vakit geçirilebileceği, küçük bebeklerin biraz fazla ilgiye ihtiyaçları olduğu, aynı şeylerin o doğduğu zaman da yaşandığı ama her şeyin zamanla tekrar eski düzenine kavuşacağı anlatılmalıdır. Bu konuda kendisine de kardeşiyle ilgili bir sorumluluk vermek fayda sağlayacaktır.

– Çocuğunuzun yeni kardeşe vereceği tepkiyi kaygıyla bekler bir yapıdaysanız, bir an önce kendinize çekidüzen verip rahatlamalısınız. Çünkü çocuklar yetişkinlerin davranışlarından etkilenirler.

– Küçük çocuklar sevgiyi somutlaştıramazlar. iyi niyetle kuracağınız “merak etme kardeşin geldiğinde sana olan sevgimizde bir değişiklik olmayacak, veya o zaten çok küçük olacak sen ilk göz ağrımızsın onu senin kadar sevemeyiz’” gibi cümleler sevgi konusunda çocuğun bir yarış içine girmesine ve rekabete yol açabilir.

– Bebek doğduğu zaman anne-baba ve diğer aile fertleri iş bölümü yaparak annenin bebekle ilgilendiği zamanlarda diğer çocukla nitelikli zaman geçirilmeye dikkat etmelidir.

– Yeni doğan bebeğe aşırı sevgi gösterisinde bulunmak yerine, var olan sevgiyi ilk andan itibaren paylaştırabilmek hedeflenmelidir.

– Aşırı koruyucu tavırlarla çocuğu bebekten uzaklaştırmaya çalışmak, yaklaştırmamak yapılabilecek en büyük hatadır. Kontrollü beraberliklerini sağlamak önemlidir.

– Aynı şekilde “ne kadar çok ağlıyor ve bizi yoruyor, yaramaz n’olcak” gibi cümleler kurmak çocuğu bu yorucu, cıyaklayan varlıktan ailesini kurtarma hislerine yöneltebilir!

– Aynı şekilde “ne kadar çok ağlıyor ve bizi yoruyor, yaramaz n’olcak” gibi cümleler kurmak çocuğu bu yorucu, cıyaklayan varlıktan ailesini kurtarma hislerine yöneltebilir!

– Kardeşiyle ilgili karışık duyguları olan çocukların konu edildiği masallar anlatmak, onun bebeklik fotoğraflarına, giyeceklerine bakıp o bebekken yaşanan anılardan ve onun sevimliliklerinden bahsetmek çocuğu rahatlatacaktır.

– Ailenin bütün olduğu duygusunu hissettirmek amacıyla, birlikte yapılabilecek piknik, alış-veriş, tiyatro, piknik, oyun gibi etkinliklere yer verilmesi gerekir.

– Sevgiyle yaklaşıp, çocuğunuzu dinleyip, olumlu/ olumsuz duygularını anlayışla karşılayıp, kendisini ifade etmesi için onu yüreklendirdiğiniz bir süreci yakaladıysanız hiç endişeniz olmasın çocuğunuz bu doğal duygulanım durumunu kolayca atlatıp, en büyük yardımcınız olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi başlıklı makalemizde Çocuklarda obezite, Çocuklarda obezite başlangıcı ve Çocuklarda obezite Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM