Karaciğere ne iyi gelir? | Karaciğer Hastalıkları

Karaciğere ne iyi gelir? | Karaciğer Hastalıkları

Contents

Karaciğere ne iyi gelir, karaciğere iyi gelen besinler, karaciğere iyi gelen yemekler, karaciğere iyi gelen yiyecekler, karaciğer hastalıkları

Karaciğere ne iyi gelir?

Karaciğer vücudun kanı üreten ve temizleyen organıdır. Yağlanmış ya da sağlığını kaybetmiş bir karaciğer iyi çalışmayan bir karaciğer demektir.

Karaciğer vücudun kanı üreten ve temizleyen organıdır. Yağlanmış ya da sağlığını kaybetmiş bir karaciğer iyi çalışmayan bir karaciğer demektir. Bu da vücutta dolaşan kanın iyi bir şekilde temizlenmediği anlamına gelir. Ayrıca karaciğer besinler yardımı ile alınan vitamin ve minerallerin emilmesini ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Cilt sağlığından, bağışıklık sisteminin üçlü olmasına kadar bir çok konuda karaciğer sağlığı çok önemlidir.

Alkol tüketimi ve aşırı yağlı gıda tüketimi karaciğer açısından sağlık sıkıntılarının başlamasına neden olur. Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıkları bu durumlarda ortaya çıkar. Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenme ile karaciğer sağlığını koruyabiliriz.

Karaciğer sağlığına yardımcı yiyecekler;

Sülfür, karaciğer için çok önemlidir. Sülfür karaciğeri temizlemede oldukça etkindir. Vücuda giren zararlı kimyasallar ve maddelerin karaciğerden temizlenmesinde sülfür içerikli sebzeler oldukça önemlidir. Soğan, sağlık deposu sarımsak, lahana, brokoli, Brüksel lahanası sülfür açısından en zengin sebzelerdendir. Bu sebzeleri mevsiminde taze olarak tüketmek, sülfür ihtiyacını karşılayacaktır. Bu da karaciğer sağlığı açısından hayatidir.

karaciğere ne iyi gelirÖzellikle antioksidan etkisi bulunan meyveler zararlı maddelerin ve toksinlerin vücuttan atılmasına katkıda bulunarak karaciğer sağlığına direkt etki eder. Zararlı maddelere karşı savaşan bu antioksidan kaynağı meyveler karaciğerin temizlenmesini de sağlar. Mevsiminde alınan gerçek çilek, kivi, kızılcık, yaban mersini gibi meyveler antioksidan deposudur. Karaciğer açısından çok faydalıdır. Elma, armut erik, portakal, greyfurt gibi meyvelerde karaciğeri korur. Ancak “A” vitamini açısından zengin olan kavun gibi meyveler karaciğer rahatsızlıklarının ilerlemesine neden olabilir.

Düşük yağ oranı ve kompres karbonhidrat barındıran tam tahıllı gıdalar da karaciğer sağlığı ve karaciğerin korunmasında önemlidir. Buğday, yulaf, çavdar gibi tahıllar tüketilebilir.

Fazla protein karaciğeri yorabileceğinden günlük alınması gereken protein miktarı aşılmadan protein alınmalıdır. Protein vücudun temel yapı taşlarından biridir. Karaciğer açısından da çok önemlidir. Bezelye, yumurta, yoğurt, peynir, ıspanak gibi besin maddeleri vasıtası ile elde edilebilir. Karaciğer rahatsızlığınız varsa protein tüketiminiz doktorunuz tarafından sınırlandırılmış olabilir. Aşırı protein tüketiminden kaçının. Günlük tüketim miktarını doktorunuzla belirleyebilirsiniz.

Yüksek lif oranı olan yiyecekler vücuttaki fazla yağın atılmasını sağlayarak karaciğere yardımcı olurlar. Ayrıca vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak karaciğeri korurlar. Mercimek, kuru fasulye, ıspanak gibi yüksek lif içerikli besinler karaciğer sağlığının korunmasından çok önemlidir.

Yukarıdaki yazılardan da anlaşılacağı gibi tüm besin gruplarından düzenli olarak tüketmek çok önemlidir. Bunların yanında bol miktarda su tüketilmelidir. Sıcak yaz günlerinde 2 litre su tüketimi yetmeyecektir. En az 3 litre su tüketmenizi öneririz. Karaciğere faydalı besinler demek, düzenli ve sağlıklı beslenme demektir.

 


Bir önceki yazımız olan Meyveler ve Faydaları nelerdir? başlıklı makalemizde cildi güzelleştiren meyveler, hangi meyveler hastalıktan korur ve meyvelerin faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16