Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur | yehhu.NET

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur, Anne kan grubunun Rh-, babanın Rh+ olduğu bir gebelikte, bebek RH+ kan grubuna sahipse kan uyuşmazlığı sorunu oluşur. Rh- annede, bebeğin Rh proteinlerine karşı antikorlar gelişir. Bu durumda ilk doğumda genellikle bir sorun oluşmaz. Ancak daha sonraki doğumlarda annenin antikorları bebeğin bebeğin kanında bozukluklara sebep olur.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur
Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur görsel

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Bu tehlikeyi önleyebilmek için ilk doğumdan sonraki 72 saat içinde özel bir tedavinin uygulanması yeterlidir. Gebelikten önce ya da gebelik sırasında, anne ve babanın kan grupları tespit edilerek Rh uyuşmazlığı olup olmadığı ortaya çıkabilir ve gerekli önlemler alınır. Bu durumda doğum öncesi gebenin yakın takibi ve doğumun tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda yapılması yararlı olur.

Kan uyuşmazlığı iğnesi

Yukarıda özel bir tedaviden bahsettik. Tedavide amaç annenin Rh+ ‘lara karşı antikor üretmesini engellemektir. Bu yüzden kan uyuşmazlığı olan çiftlerde, gebelik sırasında anneye 28. haftada anti-D iğnesi yapılmalıdır. Doğumdan sonra bebeğin kan grubu pozitif ise; ilk 72 saat içinde yeniden anti-D iğnesi yapılması gerekiyor. Kürtaj ya da düşük olsa bile alınması gereken bir takım önlemler vardır.

Kan uyuşmazlığı iğnesi fiyatı ne kadar?

Anti-D iğnesinin piyasa fiyatının yaklaşık 146TL olduğuna dair internetten bir bilgiye ulaştık. Fakat SSK’lıysanız yaklaşık 36 TL ye geliyormuş, yalnız bulunması biraz zormuş bu ilacın.

Kan uyuşmazlığı ciddiye alınmalıdır, toplumumuzda bu konuda bilinç ne yazık ki fazla gelişmemiştir. Bu konuda herkesi bilinçlenmeleri konusunda uyarıyoruz.


Bir önceki yazımız olan Hipertansiyonla Baş Etme Yolları başlıklı makalemizde Hipertansiyon ve Hipertansiyonla Baş Etme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM