Kalbe Giden Yol Belden Geçiyor | yehhu.NET

Kalbe Giden Yol Belden Geçiyor

Kalbe Giden Yol Belden Geçiyor

Kalbe giden yol belden geçiyor, Kalp Hastalıkları Bel rahatsızlıklarından başlıyor, Bel Rahatsızılığı Kalbe Etki ediyor

Kalbe Giden Yol Belden Geçiyor

Uzmanlar kalp sağlığının kontrolü İçin bel çevresi ölçümünün en etkili yöntem olduğunu belirtiyorlar. Dünya Kalp Sağlığı Federasyonunun -farklı beslenme alışkanlıklarına sahip 27 ülkede, yaklaşık 11 bin kişi üzerinde yaptığı kapsamlı araştırma, kalp sağlığı ile göbek çevresi kalınlığı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı.

Ülkemizin efe araştırma kapsamına alındığı Dünya Kalp Sağlığı Araştırma’sına göre, hekimlerin yarısı, halkın da %70′ı bel çevresi kalınlığının kalp hastalığına dönüştüğünü bilmiyor.

Rakamların Verdiği Alarm

Bel çevresi ölçümlerinde. Türkiye için kadınlarda 88cm, erkeklerde ise 100 cm sınır kabul ediliyor. Bu rakamların üzerindeki değerler kalp sağlığı açısından riskin arttığını gösteriyor. Dünya Kalp Sağlığı Araştır ma’sı ve bunu destekleyen diğer veriler Türkiye’de 3.5 milyon erkek ve 10 milyon kadının şişmanlık hastası olduğunu gösteriyor.Bu verilerin gerçeğe dönüştüğünün göstergeleri ise ülkemizde bilinen 3 milyon civarında kalp damar hastası olması ve yılda 200 binin üzerinde ölüm gerçekleşmesi.

Uzmanların, önlem alınmaması halinde önümüzdeki 10 yılda, kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm sayısının bir yılda 400 bin kişiye ulaşacağını söylemeleri tehlikenin büyüklüğünü daha da anlaşılır kılıyor. Toplum olarak beslenmedeki köklü yanlışlıklarımızı sürdürüyor oluşumuz ve bir cankurtaran niteliğindeki düzenli spor yapma alışkanlığımızın olmayışı da tehlikenin katlanarak artmasına yol açıyor.

Dikkat: Kalp, şeker, hipertansiyon, gut ve felç hastalıkları kapıda

Araştırmalarda elde edilen bulgular, vücut kitle indeksi değerinin normal sınırlar içinde kaldığı durumlarda bile bel çevresi genişliğinin sınırların üzerinde olmasının kalp yetmezliğinin habercisi olduğuna işaret ediyor. Vücut kitle indeksi 25 olan (normal aralık kabul ediliyor) kadınlar arasında bel çevresi genişliği diğerlerinden lO cm. daha fazla olanlarda %15 oranında daha yüksek kalp yetmezliği vakası tespit edilmiş. Vücut kitle indeksi 30 olan kadınlarda ise bu oran 3 puanlık artışla %18′e yükseliyor, Erkekler arasında ise, vücut kitle indeksindeki her 1 birimlik artışın %4 oranında daha fazla kalp yetmezliğine denk geldiği görülmüş.

Şimdi, diyet ve spor zamanı

Bel çevreniz verilen sınırların üzerinde ise kalp hastalığı, şeker hastalığı, hipertansiyon, gut ve felç hastalıkları kapıda bekliyor. Yüksek risk grubundaki kişilerin bir an önce beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve düzenli spor yapmayı yaşam biçimine dönüştürmeleri gerekiyor.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Diş Sağlığı başlıklı makalemizde Çocuk diş sağlığı, Çocuk diş tedavileri ve Çocuklarda diş sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM